Proginė moneta garsins unikalią Lietuvos vietą – Kryžių kalną

Trečiadienis, 04 lapkričio 2020

Šiandien, lapkričio 4 d., Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia proginę 2 eurų monetą, skirtą Kryžių kalnui, unikalumu garsėjančiam visame pasaulyje. Moneta išleidžiama pusės milijono vienetų tiražu – ja bus galima atsiskaityti visose euro zonos šalyse.

„Kryžių kalnas – ypatinga ir sakrali Lietuvos vieta, žinoma ir ne vienam pasaulio piligrimui. Šis kalnas kartu ir mūsų istorijos liudininkas – nesunaikinamos laisvės simbolis. Mūsų tautos nepalaužiamos dvasios dėka išlikęs sovietinės okupacijos metais, Kryžių kalnas atgimė ir suklestėjo atgavus Nepriklausomybę“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi. Anot jos, naująja moneta siekta ne tik įamžinti Kryžių kalną, bet ir priminti apie Lietuvos kryždirbystę, kuri kaip unikalus reiškinys yra įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Manoma, kad netoli Šiaulių, ant Jurgaičių (Domantų) piliakalnio, susiformavusio Kryžių kalno pradžia – XIV–XV a. Ypač daug kryžių čia pastatyta per 1831 ir 1863 m. sukilimus, o sovietmečiu kryžiai čia statyti žuvusių lietuvių partizanų atminimui. Vis dėlto po 1959 m. kryžiai pradėti sistemingai naikinti. Paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę Kryžių kalnas ėmė augti ir tebeauga. Anot dr. Alės Počiulpaitės, kartu su moneta išleidžiamo lankstinuko teksto autorės, Kryžių kalną pasaulyje ypač išgarsino čia 1993 m. apsilankęs popiežius Jonas Paulius II, įspūdingas Jono Paulius II kryžius tapo savotišku šios vietos simboliu.

Nacionalinėje proginės monetos pusėje pavaizduotas Kryžių kalnas – medinių ir kaltinių kryžių fragmentai, simbolizuojantys lietuvišką kryždirbystę, liaudies kultūros reiškinį. Monetos nacionalinės pusės autorius – dailininkas Rytas Jonas Belevičius. Monetos bendroji pusė tokia pati, kaip apyvartinių monetų. 

Moneta Kryžių kalnui išleidžiama pusės milijono vienetų tiražu, iš jų 5 000 vnt. – BU kokybės specialioje numizmatinėje pakuotėje. „Unc“ kokybės monetos keičiamos už nominalą Lietuvos banko kasose. Monetos gyventojų pinigines pasieks ir per prekybos vietas, bus naudojamos kasdieniuose atsiskaitymuose.

Šaltinis: Lietuvos bankas