Kylančios elektros kainos skatina lietuvius įdarbinti saulę

Antradienis, 20 rugsėjo 2022

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų įmonių grupių Baltijos šalyse „Civinity“ įmonės „Inservis“ atstovas Andžejus Gabrunas pastebi išaugusį verslų ir fizinių asmenų poreikį įsigyti saulės elektrines.

Dėl kylančių elektros kainų sunerimę ne tik gyventoji, bet ir verslai. Visi ieško alternatyvų taupyti elektros energiją, o viena jų – saulės elektrinė. Remiantis ekspertų duomenimis saulės elektrinė gali padėti sumažinti elektros sąskaitą net iki  80 proc. 

„Nerimas dėl kylančių elektros kainų, skatina lietuvius domėtis ir ieškoti naujų taupymo būdų. Tiek gyventojai, tiek verslai aktyviai domisi saulės elektrinėmis. Jeigu saulės elektrines dažniau pastebėdavom ant individualių gyvenamųjų namų, šiandien jas vis dažniau įsirengia ir įmonės. Juk saulės teikiama nauda gali naudotis visi. O tinkamai ją įdarbinus, kiekvieną mėnesį galima sutaupyti iki 80 proc. suvartojamos elektros.“ – pasakoja Andžejus Gabrunas.

Gyvenantiems nuosavuose namuose, ekspertas pataria įsirengti saulės elektrinę ant stogo ar stoginės, vietoje stogo dangos, ant fasado, ar šalia namo ant žemės. Gyvenantiems daugiabutyje name, yra dvi galimybės: įsirengti saulės elektrinę ant daugiabučio stogo ir gaminti energiją, kuri bus panaudota bendrosioms namo reikmėms, kaip pvz. laiptinių, rūsių, automobilių požeminių stovėjimo vietų, kiemų apšvietimui ar liftui. Arba pirkti dalį saulės elektrinės nutolusiame saulės parke, o pagamintą elektrą naudoti savo asmeninėms reikmėms. Pašnekovo teigimu, efektyviausia elektrinę, jei leidžia galimybės, įsirengti ant savo pastato stogo.

„Iš kart gaminama ir vartojama elektra žmonėms papildomai nieko nekainuoja. Jeigu elektrinė yra nutolusi, pagaminta elektra bus perduodama į tinklą ir tik tada atkeliaus į suvartojimo vietą. Už elektros perdavimą iš tinklų į vartotojų patalpas „ESO“ taiko, kelių centų už kilovatą, papildomą mokestį, o kaina priklauso nuo pasirinkto „ESO“ plano. Konsultuodami nuosavų namų ir verslo atstovus pirmiausia padedame klientui išsiaiškinti, kokios galios elektrinės pastatui reikia ir ar techninės pastato konstrukcijos tinkamos saulės elektrinės montavimui.  Žiūrime į kliento metinį elektros suvartojimą ir atliekame skaičiavimus, kokia saulės elektrinės galia reikalinga. Vadovaujantis saulės suvartojimo statistika Lietuvoje 1 kW įrengtosios galios saulės elektrinė vidutiniškai pagamina apie 1000 kWh elektros energijos per metus.“ – akcentuoja A. Gabrunas.

Įmonė „Inservis“ teikdama konsultavimo, montavimo ir saulės elektrinių priežiūros paslaugas, taip pat gali atvykti ir įvertinti jau įrengtos elektrinės būklę. Audito metu yra peržiūrimas saulės elektrinės projektas, apžiūra drono fotografijomis ir kiti matavimai. Po audito surašomas apžiūros protokolas ir pateikiamas užsakovui.

„Audito metu nuodugniai patikriname saulės elektrinės projektinius sprendinius, atliekame modulių vizualinę apžiūrą su drono fotografijomis, kabelių kanalų ir kabelinių konstrukcijų apžiūrą, įžeminimo kontūro ir grandinių izoliacijos varžos matavimus bei varžtinių sujungimų tikrinimą. Be audito darbų, padedame klientams gauti valstybės paramą saulės elektrinėms ir jų įrengimui.“ – detalizuoja „Inservis“ atstovas.

„Inservis“ skaičiavimais, pasinaudojus Europos Sąjungos teikiama parama, investicija į saulės elektrinę atsiperkamumas priklauso nuo kliento suvartojamos metinės energijos dydžio ir įrengtos elektrinės galingumo. Tačiau turimais duomenimis elektrinės atsiperkamumo laikas yra apie 5 metus. Svarbu suprasti, jog norint pasinaudoti ES teikiama parama saulės elektrinei įsirengti, privaloma laikytis Aplinkos projektų valdymo agentūros reikalavimų.

„Parama gali pasinaudoti visi fiziniai asmenys norintys įsirengti arba pirkti dalį nutolusios saulės elektrinės. Šiai dienai paramos suma – 323 eurų už kW. Verslams yra taikomi kiti paramos kriterijai. O saulės elektrinės atsiperkamumas priklauso nuo elektros suvartojimo. Kitaip tariant, kuo daugiau elektros suvartojama ir kuo didesnė jos kaina, tuo greičiau atsipirks investicija į elektros įrengimą.“ – sako A. Gabrunas.

Norintys įsirengti saulės elektrinę domisi ne tik parama, saulės elektrinės įrengimo procesu bet ir reikiamų leidimu gavimu. Fiziniai asmenys norintys montuoti saulės elektrinę, turi užpildyti gaminančio vartojo paraišką ir įgyvendinti visas „ESO“ nurodytas technines sąlygas. Svarbu atkreipti dėmesį ir į pastato elektros įvado galią, ji turi būti ne mažesnė arba norimai saulės elektrinės galiai įsirengti. Pavyzdžiui jeigu planuojame montuoti 10 kW elektrinę, o įvado galia yra 8 kW, tuomet privaloma pasididinti esamą įvado galią.

Dažnu atveju įrengimo procesas priklauso ne nuo rangovų ar montuotojų, o nuo skirstomųjų tinklų operatoriaus. Padidėjus saulės elektrinių montavimo poreikiui, tenka ilgiau laukti techninių prisijungimo sąlygų. Remiantis „Inservis“ duomenimis vidutiniškai gauti visas reikiamas technines sąlygas  saulės elektrinės montavimui ant privataus namo užtrunka apie 3 mėnesius, o montavimo darbai priklauso nuo montuojančios įmonės užimtumo. Jeigu klientai nusprendžia įsigyti dalį saulės elektrinės  saulės parke, taip pat reikia išpildyti „ESO“ gaminančio vartotojo reikalavimus. Bet šiuo metu teks taip pat laukti eilėje, nes Lietuvoje saulės parkų trūksta.

Ateityje tvarių ir draugiškų gamtai sprendimų poreikis tik augs, tad pasirūpinti iš atsinaujinančių išteklių gaunama energija verta kiekvienam. Tiesa, kad nekiltų papildomų rūpesčių, statant elektros jėgaines labai svarbu išsirinkti patyrusius ir įstatymų numatyta tvarka atestuotus rangovus. Nuo rangovo priklausys rengiamo projekto procesų eiga ir efektyvumas, teigiamos įrangos ir darbų kokybė, techninė elektrinės priežiūra ir aptarnavimas.