Agnė

Koks jis, pandeminių laikų NT pirkėjas?
pixabay.com nuotr.

Vargu ar rasime bent vieną žmogų, kuris tvirtintų, kad pandemija nė kiek nepakeitė jo gyvenimo. Net mūsų kasdienis maisto prekių pirkimas tapo kitoks - su kaukėmis, dezinfekciniais skysčiais, 2 metrų saugiu atstumu nuo kitų pirkėjų… Galbūt ne visi pandemijos atnešti pokyčiai yra labai akivaizdūs, tačiau jų išties daug. Pandemija, karantinas, izoliacija, darbas iš namų ir nuotolinis mokslas - visa tai pakeitė ir nekilnojamojo turto (NT) pirkėjus, jų poreikius, požiūrį ir paieškos objektus.

Paradoksas, nustebinęs daugelį

2020 m. kovo mėnesį Lietuvoje paskelbus karantiną, rodės, sustojo viskas: mokslai, darbai, gydymo paslaugos. Niekas negalėjo pasakyti, kas toliau bus, kaip toliau gyvensime ir kaip į pasaulinę pandemiją ir daugelyje šalių paskelbtą karantiną sureaguos rinkos. Tarp jų ir NT rinka. Kainos kils ar kris? Ar bus NT pirkėjų? Iš kur jie gaus pinigų, jei karantino metu galimybės dirbti tenka laukti būnant prastovose? Net notarų biurai buvo uždaryti, tad sudaryti NT pirkimo-pardavimo sandorį ir fiziškai nebuvo jokių galimybių.

Kaip jau žinome, šis NT rinkos atoslūgis truko neilgai. Po nedidelio nuosmukio 2020 m. pavasarį, Lietuvos NT rinka 2020 m. vasarą šovė į viršų ir ėmė mušti vieną aktyvumo rekordą po kito. Regis, visi ėmė pirkti viską ir už bet kokią kainą. Kodėl? Iš kur atsirado tiek pirkėjų? Kas jie ir kokiu tikslu pirko ir perka šiandien butus ir namus?

Ribojimai privertė iš naujo įvertinti namus

Nekilnojamojo turto tyrimų kompanija „Knight Frank” atliko 49 valstybių gyventojų apklausą, kuria siekė išsiaiškinti, kaip per pandemiją pasikeitė gyventojų požiūris į NT, motyvacija ir prioritetai. Apklausa atskleidė, kad nuo pandemijos pradžios gyvenamąją vietą pakeitė 19 proc. apklausos dalyvių, o Australijoje ir JAV - net 25 proc. Per ateinančius 12 mėnesių kraustytis į naują būstą planuoja 20 proc. respondentų. Lietuvoje, remiantis Luminor banko atlikta apklausa, ketinančių įsigyti naują būstą yra apie 25 proc. respondentų.

Specialistai vieningai tvirtina, kad didelį NT pirkėjų aktyvumą lemia tai, kad paskelbus karantiną, kai darbas, mokslas, sportas ir didelė dalis laisvalaikio persikėlė į namus, žmonėms ėmė trūkti erdvės, atskirtos vietos darbui. Dalis ėmė ieškoti didesnio būsto, turinčio sodą, terasą ar bent erdvesnį balkoną. 22 proc. tyrimų kompanijos „Knight Frank” apklausoje dalyvavusių gyventojų nurodė, jog būstą pakeitė dėl didesnės būstui priklausančios išorinės erdvės, 19 proc. - dėl didesnio būsto vidinio ploto.

8 proc. apklaustųjų apsisprendė gyventi arčiau savo artimųjų. Tai taip pat buvo sąlygota pandemijos, kurios metu toks dalykas kaip kelionės, buvęs savaime suprantamas ir įprastas, bet kurią akimirką gali būti apribotas arba visai uždraustas. Per daug sudėtinga laikytis socialinės distancijos nuo savo pačių artimiausių.

38 proc. ketinančių artimiausiu metu keisti gyvenamąją vietą planuoja kraustytis į didmiestį, 33 proc. - į priemiestį. Į kaimo glūdumą keltis ketina 15 proc. Ši tendencija ypač pastebima Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose ir ji rodo, kad žmonės jau yra pasiruošę grįžti į įtemptą didmiesčių gyvenimą.

Prioritetas - privatumui

Pandemijos metu įvesti apribojimai išryškino tai, jog namuose dirbant, mokantis, leidžiant laisvalaikį, labai svarbu yra ne tik pakankama erdvė, bet ir privatumas. Tą parodė ir apklausoje dalyvavusių gyventojų atsakymai. Net 46 proc. respondentų anksčiau ar vėliau ketina įsigyti individualų namą, tokiu būdu užsitikrindami sau maksimalų privatumą. Taip pat būtų puiku, jei pro namo langus atsivertų vaizdas į jūrą ar ežerą. Apie buto pirkimą galvoja tik apie 19 proc. „Knight Frank” apklausos dalyvių.

Pasak per artimiausius 12 mėnesių ketinančių įsigyti naują būstą, jame turėtų būti įrengtas plačiajuostis internetas (71 proc.), namų biuras ar įrengta patogi darbo vieta (67 proc.) bei erdvus kiemas (66 proc.). 40 proc. respondentų mano, kad būsimajame būste turėtų būti ir sporto salė (akivaizdus karantino poveikis) bei tokia pati dalis apklaustųjų norėtų gyventi netoli artimųjų.

Net 84 proc. apklaustųjų tvirtino, kad jiems svarbus arba labai svarbus yra būsimo būsto energetinis efektyvumas. 27 proc. yra pasiruošę mokėti brangiau vien tik už tai, kad jų naujoji gyvenamoji vieta būtų aprūpinta ekologiška energija.

Kaip gyvensime pandemijai pasibaigus?

Vis tik didžiausias pokytis, kurį atnešė pandemija - darbas iš namų. Jei nuotolinis mokymasis yra pripažintas kaip nevisavertis ir taikytinas tik labai išimtiniais atvejais, tai nuotolinis darbas tapo įprastas ir dažnai pačių darbuotojų pageidaujamas.

Ekspertai mano, kad pasibaigus pandemijai ar tiesiog išmokus gyventi su šiuo virusu didžioji dalis darbuotojų grįš į biurus. 29 proc. apklaustųjų tiki, jog pandemijai pasibaigus jie grįš prie 5 dienų darbo savaitės biure. Apie 20 proc. tiki, kad biure jie dirbs tris dienas per savaitę, likusį laiką - iš namų ar kitos vietos. Net ketvirtadalis respondentų teigė negrįšiantys į biurus net ir panaikinus visus pandeminius ribojimus. Taigi, darbo vieta namuose bus aktuali dar kurį laiką.

Renkantis būstą pandemijai pasibaigus didžiajai daliai apklausoje dalyvavusių gyventojų vis dar bus svarbu žaluma, parkai ir oro kokybė aplink gyvenamąją vietą. Rinkdamiesi būstą potencialūs pirkėjai ims atidžiau vertinti atstumus iki viešojo maitinimo įstaigų, sporto salių, prekybos vietų. O štai atstumas iki darbo vietos netaps aktualesnis, tikriausiai dėl to, kad tikimasi, jog nuotolinis darbas išliks ir pandemijai pasibaigus.

„Luminor” banko duomenimis, Lietuvoje vidutinė būsto paskolos suma per metus išaugo 20 proc. Tam įtakos turėjo išaugusios būsto kainos, perkamas erdvesnis būstas bei padidėjusios gyventojų pajamos bei santaupos, leidžiančios įsigyti brangesnį ir didesnio ploto būstą.

64 proc. apklausoje dalyvavusių įvairių šalių gyventojai tikisi, kad būstas ateityje brangs. Ekspertai jų nuomonei pritaria teigdami, kad kainų augimas, tikėtina, sulėtės, bet išliks. O štai 2020 m. 56 proc. apklaustųjų tikėjosi, kad būsto kainos kris.

Ko ieško pandeminių laikų NT pirkėjas?

Taigi, pandeminių laikų NT pirkėjas ieško erdvesnio buto ar namo. Jam svarbu kiemas, terasa ar balkonas, gyvenamoji aplinka, netoliese esantys parkai, žaliosios zonos, galimybė laiką leisti gamtoje. Būstas turėtų būti funkcionalus ir lengvai pritaikomas darbui iš namų. Būstas turi būti ir ekonomiškas, ekologiškas ir netoli artimųjų.

Visai nesvarbu, ar ketinate pirkti ar parduoti būstą, šiuo ypatingai aktyviu periodu būtinai pasikonsultuokite su NT srities specialistu, kuris padės priimti teisingą sprendimą.

Straipsnio autorė Agnė Tamulionytė

  

Komentarai (0)

Komentarų dar nėra

Palikite komentarą

  1. Rašomi komentarai kaip svečiui
Attachments (0 / 3)
Share Your Location