Architektų ir teritorijų planavimo vadovų atestavimo komisijoms – daugiau atsakomybės

Antradienis, 23 lapkričio 2021

Architektų ir teritorijų planavimo vadovų profesinis atestavimas nuo šiol bus skaidresnis ir aiškesnis. Už tai atsakingi Architektų rūmai privalo užtikrinti, kad Architektų profesinio atestavimo komisijos sprendimai būtų objektyvūs ir nešališki, ji prisiimtų atsakomybę už savo išvadų pagrįstumą. Statybos produkcijos sertifikavimo centras, dalyvaujantis atestuojant teritorijų planavimo vadovus, turės nustatyti nešališkumo kriterijus atestavimo komisijos nariams.

Šie pakeitimai numatyti Aplinkos ministerijos parengtuose Architektų atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos ir Teritorijų planavimo vadovų atestavimo tvarkos aprašuose, kurie patikslinti įgyvendinant naujas lapkričio 1 d. įsigaliojusias Architektūros ir Architektų rūmų įstatymų nuostatas.

Aplinkos viceministro Dariaus Kvedaravičiaus žodžiais, pokyčių tikslas – stipri ir skaidri architektų savivalda. „Pakeitimais siekiame rūmų veiklą padaryti skaidresnę, o reguliavimą aiškesnį. Tikimės, kad sėkmingas Architektų rūmų profesinės savivaldos pavyzdys įkvėps ir kitus statybų profesionalus jungtis į stiprias asocijuotas struktūras ir patiems atsakingai reguliuoti savo profesijų standartą“, – sako D. Kvedaravičius. 

Architektų atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos apraše aiškiau apibrėžtos architektus atestuojančios organizacijos – Architektų rūmų – ir Architektų profesinio atestavimo komisijos funkcijos, komisijos narių pareigos. Atsirado nauja, nusišalinimo pareiga, kuri leis išvengti interesų konflikto.

Be to, atsižvelgus į statinių skirstymą – į pastatus ir inžinerinius statinius,  papildytas architekto kvalifikacijos atestatas ir teisės pripažinimo dokumentas, nustatyti reikalavimai, kaip įrodyti architekto profesinę patirtį, įgytą rengiant pastatų ir inžinerinių statinių projektus ir juos įgyvendinant.

Patikslintoms minėtųjų įstatymų nuostatoms, kuriomis pašalintas su privaloma naryste Architektų rūmuose susijęs prieštaravimas Konstitucijai įgyvendinti, Architektų atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos aprašu nustatyta, kad Atestuotų architektų sąraše turi būti nurodomos atestuoto architekto vertimosi šia veikla, jos nutraukimo ir atnaujinimo pradžios datos.

Šie duomenys skelbiami viešai Architektų rūmų interneto svetainėje, Licencijų informacinėje sistemoje, Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Tai padės išvengti atvejų, kai architektas, priėmęs sprendimą nepradėti verstis šia veikla ar ją nutraukti, vis tiek teikia profesines paslaugas. Jis to daryti negali, ir tai turi būti žinoma tiek užsakovams, tiek šią veiklą kontroliuojančioms institucijoms.

Architektų rūmų įstatymu įtvirtinus Architektų rūmų priimtų sprendimų nagrinėjimo senatį, numatyta, kad jie nenagrinėja suinteresuotų asmenų skundų, pareiškimų, prašymų, jeigu pažeidimas padarytas anksčiau nei prieš 5 metus. Jei pažeidimas tęstinis, vyksta kiekvieną dieną (pavyzdžiui, asmuo neatlieka veiksmų, kuriuos privalo atlikti, ar atlieka veiksmus, kurių neturi teisės atlikti) – praėjus 5 metams nuo paskutinės pažeidimo padarymo dienos.

Patikslinus Teritorijų planavimo vadovų atestavimo tvarkos aprašą,  nustatytos teritorijų planavimo vadovus atestuojančių organizacijų – Architektų rūmų ir Statybos produkcijos sertifikavimo centro – funkcijos, papildytos atestavimo komisijų sudarymo nuostatos, komisijų narių pareigos, siekiant išvengti galimo interesų konflikto  ir sąžiningos konkurencijos laisvės principo pažeidimo.

Straipsnis aprengtas pagal Aplinkos ministerijos informaciją