Sklypas sodų bendrijoje: ar verta?

Antradienis, 22 birželio 2021

Pandemija privertė visus permąstyti ir iš naujo susidėlioti prioritetus, ypatingai susijusius su gyvenamąja vieta. Dėl griežtų karantino ribojimų priversti namuose ne tik leisti laisvalaikį, bet ir dirbti ar mokytis, žmonės pradėjo ieškoti alternatyvų būstui mieste. Pastebimai išaugo domėjimasis sodybomis ir sklypais. Populiarumo neprarado ir sklypai sodų bendrijose: jie yra pigesni nei namų valdos sklypai, juose net supaprastinta tvarka galima statyti namą. Bet ar tikrai verta įsigyti sklypą sodų bendrijoje?

Sodų sklypų privalumai ir trūkumai

Capital Experts biuro vadovė NT brokerė Aušra Kriščiūnienė mano, kad sodų sklypų patrauklumą sąlygoja jų optimalus dydis ir išvystyta infrastruktūra. „Dalis senųjų miesto ribose esančių sodų bendrijų turi asfaltuotus privažiavimus ir visą komunikacijų paketą – miesto vandentiekį, dujas, šviesolaidinį internetą, miesto transportą”, - sako A.Kriščiūnienė. Nauji sklypų masyvai, siūlomi pirkėjams, dažnai būna nutolę nuo miesto centro, o sodų bendrijos, ypatingai esančios Vilniuje ar aplink jį, patrauklios savo lokacija miesto atžvilgiu - čia įsikūrus galima mėgautis ir gamta, ir miesto teikiamais privalumais.

„Soduose vis dar galima statyti namus iki 80 kv.m. neturint leidimo statybai, o tai reiškia mažesnius reikalavimus pastato energetinei klasei ir palengvintą pridavimo procesą”, - dar vieną sodo sklypo privalumą pamini NT brokerė.

Lyginant sodų bendrijose esančius sklypus su naujai įkurtais gyvenamaisiais kvartalais, į akis krenta vienas pagrindinių skirtumų  - architektūrinis vientisumas. Sodų bendrijose jo nėra. „Sena apleista bakūžė, o greta naujos architektūros modernus namas”, - dalinasi A.Kriščiūnienė. Anot NT brokerės, tai nėra vienintelis trūkumas. Jos nuomone, nors sodo bendrijoje yra atvestos dujos, tikėtina, kad šildymo sezono metu dalis gyventojų taupys ir šildysis degindami pačias įvairiausias atliekas, kurios tikrai turės specifinį kvapą ir terš orą. „ „Dar viena opi problema - siauri pravažiavimo keliai, sunku prasilenkti dviem automobiliams, nėra šaligatvių. Asfaltas taip pat, jei jis yra, dažniausiai būna prastos kokybės”.

Sodų bendrijose esančiuose sklypuose įstatymų numatyta tvarka galima statyti tik vienbutį sodo namą, kuris realiai bus gyvenamasis. Norint statyti dvibutį, reikėtų keisti sklypo paskirtį į kitos paskirties žemės sklypą, kurio naudojimo būdas – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos. NT ekspertė džiaugiasi, kad „uždraudus sodų bendrijose vystyti sublokuotą statybą, buvo užkirstas kelias beatodairiškam tankinimui ir architektūriniam chaosui”.

Turint sklypą sodų bendrijoje, reikia nepamiršti, kad privaloma išlaikyti įstatymo numatytus atstumus nuo pastatų ar didelių augalų iki kaimyninio sklypo ribos. Taip pat ir tveriant tvorą privalu atsižvelgti į statybų reglamente nurodytus reikalavimus dėl insoliacijos.

Keblumai įsigyjant sodo sklypą

Išsirinkus bet kokį nekilnojamąjį turtą, prieš paliekant rankpinigius pardavėjui, pirkėjai turi įsitikinti, kad bus įmanoma sudaryti pirkimo-pardavimo sandorį. Ypatingai atidžiai situaciją reikia vertinti perkant sodo sklypą. Capital Expert biuro vadovė A.Kriščiūnienė kaip vieną iš dažniausiai sodo sklypo pirkimo-pardavimo procese pasitaikančių problemų nurodo nelegaliai pastatytus pastatus, esančius sklype. Dažnai sodo sklype yra daugiau nei vienas pastatas, tačiau įteisinti būna ne visi, o tai sudaro keblumų parduodant. „Pasitaiko pastatų, kurių iš viso neįmanoma įregistruoti, nes pastatyti ne pagal projektą ar yra pasibaigęs leidimas statybai, o pastatas vis dar be langų”, - pasakoja A.Kriščiūnienė.

NT specialistė taip pat primena, kad jei sodo sklypas yra miesto ribose, privalu turėti atliktus tikslius kadastrinius matavimus, kurių registravimas kartais užtrunka ir iki pusės metų ar net ilgiau. Atliekant kadastrinius matavimus būtina sklypo ribas suderinti su kaimyninių sklypų savininkais. „Dažnu atveju visų kaimynų neįmanoma surasti ar kyla ginčų dėl ribų, todėl procedūros užtrunka ilgiau nei buvo planuota”, - sako A.Kriščiūnienė.

“Pasitaiko ir skolų sodų bendrijoms, kurių senieji savininkai nenori mokėti, nes nesutinka dėl sumų”, o tai vėl stabdo sklypo pirkimo-pardavimo procesą ar apskritai padaro jį neįmanomu, kol nebus rastas sprendimas dėl skolos padengimo.

Sklypas sodų bendrijoje - ar verta?

Gyvenant pandemijos metais, kai, atrodo, bet kada gali būti suvaržyta laisvė judėti ar dirbti darbo vietoje, vis daugiau žmonių ieško sodybų ar sklypų namui statyti. Sklypai sodų bendrijose taip pat paklausos nepraranda. Anot NT brokerės A.Kriščiūnienės, šiuo metu, kai visoje rinkoje jaučiamas aktyvumas, sklypai sodų bendrijose yra gan likvidi prekė, ypač, jei jie be pastatų. Tuščiame sklype pirkėjai laisvai gali projektuoti namą ir nereikia rūpintis senų pastatų griovimu ir atliekų išvežimu.

Anot A.Kriščiūnienės, sklypus soduose noriai perka įvairaus amžiaus pirkėjai – vieniems tai įprasta kryptis, kiti turi pažįstamų ar giminaičių, gyvenančių šalia. Tretiems tinka optimalus sklypo dydis, šalia esantis miškas ar vandens telkinys.

Į klausimą, ar NT brokerė rekomenduotų sodo sklypą įsigyti savo klientams, ji atsako, kad visada bus klientų, „kuriems sodo sklypai tinka ir patinka ir jie džiaugiasi galėdami statyti ir kurti savo svajonių namus, turėdami savo privačią teritoriją”.