Virtualus NT: kaip tai veikia?
"The Sandbox" aplinka

Virtualus pasaulis vis labiau įsigali mūsų gyvenime. Nekilnojamojo turto (NT) sritis - ne išimtis. Kai kurių ekspertų nuomone, šiais metais į virtualų NT gali būti suinvestuota apie 1 mlrd. dolerių. Tad kas yra virtualus NT? Kaip ir kur jo galima įsigyti?

Kas yra virtualus NT?

Virtualus NT - skaitmeninio pasaulio, arba metavisatos, elementas. Metavisatos yra paremtos blockchain technologija ir tuo skiriasi nuo įprastų virtualių pasaulių bei žaidimų, kuriuose vienu metu gali žaisti ar kitaip dalyvauti daug žaidėjų. Metavisatose siūloma įsigyti NT kaip investicijų objektą.

Populiariausios platformos, kuriose galima įsigyti virtualaus nekilnojamojo turto yra The Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels, Somnium. Pagrindinės metavisatos veikia Ethereum blokų grandinės pagrindu. Kiekviena jų turi ir savo vietinę kriptovaliutą. Čia galima įsigyti žemės sklypą, statyti pastatą, meno galeriją ar parduotuvę, kurti įvairiausius daiktus, drabužius, reikmenis ar meno kūrinius. Tai yra 3D pasaulis, kuriamas pačių vartotojų.

Virtualus žemės sklypas nuo realaus skiriasi tuo, kad virtualųjį investuotojas gali įsigyti nekeldamas kojos iš namų, jam negresia jokios gamtos stichijos. Vis dėlto naudos iš virtualaus NT galima gauti tik tada, kai jis yra įdarbinamas - išnuomojamas, parduodamas ar jame statomas pastatas, visai kaip realiame pasaulyje.

Virtualaus NT kaina

„Fortune“ nustatė, kad pigiausi virtualūs žemės sklypai parduodami už maždaug 11 tūkst. dolerių.

Pirmasis miestas metavisatoje buvo pastatytas Decentraland platformoje. Jį sudarė 90 tūkst. žemės sklypų, arba nepakeičiamų žetonų, kitaip NFT (angl. „non-fungible token”). Sklypo vertė, kaip ir tikrame pasaulyje, priklauso nuo jo vietos, panaudojimo galimybių bei ateities perspektyvų.

2021 m. birželį sklypas Decentraland pasaulyje buvo parduotas už 1,3 mln. vietinės kriptovaliutos MANA. Realiais pinigais tai atitiko daugiau nei 900 tūkst. dolerių. Sklypą, kurio plotas 6,63 ha, įsigijo investicinė įmonė, kuri šiame sklype planuoja statyti skaitmeninius pastatus, kuriuose žmonės galės susitikti, lankyti parodas, renginius ir kt.

Platforma The Sandbox taip pat fiksavo rekordinį sandorį, kurio vertė už žemės sklypą buvo 650 tūkst. dolerių. Už virtualią žemę investuotojai negaili mokėti išties įspūdingų sumų. Platformoje Decentraland lapkritį buvo  sudarytas visus iki tol buvusius rekordus sumušęs sandoris - žemės sklypas buvo parduotas už 2,4 mln. dolerių - gerokai daugiau, nei butas ar namas realiame Londone ar Niujorke.

Kas kelia virtualaus NT kainą?

Virtualus NT, kaip ir realus, yra ribotas. Todėl daugėjant virtualaus NT savininkų, kyla ir jo kaina, nes pasiūla vis mažėja, o paklausa šiai dienai kyla labai sparčiai.

Kitas veiksnys, keliantis virtualaus sklypo kainą, žinoma, jo vieta. Metavisatoje, kaip ir tikrame pasaulyje, egzistuoja prabangūs rajonai, prabangios vilos, dangoraižiai su penthouse stiliaus apartamentais. Tokių objektų bei objektų, esančių jų kaimynystėje, kaina visada bus aukštesnė ir kuo anksčiau įsigijus sklypą, kurio kaimynystėje yra gausų žinomų prekės ženklų, ar kuris yra tinkamas tam tikrai veiklai vystyti, tuo didesnę grąžą jis atneš ateityje.

Metavisatos, sukurtos blokchain technologijos pagrindu, investuotojus žavi ir tuo, jog čia nėra jokios centrinės valdžios, kuri nustatytų taisykles ar ribojimus. Virtualios žemės savininkai su savo turtu gali daryti ką tik nori. Jų sukurto ar į platformą įkelto turinio niekas negali pašalinti - nei platformos kūrėjai, nei oficialiosios valdžios institucijos. Tai suteikia investuotojams dar daugiau saugumo ir garantijų ir dar labiau juos įtraukia į virtualaus pasaulio kūrimą.

Kaip įsigyti virtualųjį NT?

Žemės sklypo įsigijimas metavisatoje vyksta labai panašiai kaip ir tikrovėje. Vis dėlto čia svarbu ne tik nuspręsti, kokio sklypo norite, bet ir kokiu būdu norite jį įsigyti.

Virtualaus turto galima įsigyti metavisatos prekyvietėje. Kiekviena platforma turi savo prekyvietę, kurioje galima įsigyti visa tai, ką vartotojai parduoda. Skirtingose platformose prekyviečių formatas skiriasi, tačiau kiekvienoje jų paprastai galima rasti visą būtiną informaciją, pvz., unikalias sklypo koordinates metavisatos žemėlapyje, parduodamo turto kainą, nuorodas apie sklypo padėtį verslo rajonų, populiarių objektų, kelių atžvilgiu ir kt.

Kitas būdas įsigyti virtualaus NT yra naudojantis trečiųjų šalių prekyvietėmis. Neabejotinai populiariausios yra OpenSea ir Non-Fungible.com. Šios platformos pirkėjams suteikia daugiau informacijos apie perkamą turtą, kuri gali padėti priimti atitinkamą sprendimą. Šiose prekyvietėse yra kelių platformų parduodamas turtas, tad pirkėjas vienoje vietoje gali matyti galimus pasirinkimus skirtingose metavisatose, palyginti jų kainas, matyti kaimynų informaciją bei pirkimų istoriją.

Jei nedrąsu patiems savarankiškai ieškoti tinkamo virtualaus sklypo ar tiesiog neturite ar nenorite gaišti tam laiko, galite pasisamdyti virtualaus NT agentą, kuris suras tai, ko ieškote. Metavisatos NT agentas gali padėti rasti ir virtualaus būsto nuomininką ar pirkėją sklypui. Kol kas šių agentų veikla nėra niekaip reguliuojama, tad virtualaus NT agentą reikia rinktis itin atsargiai.

Kad ir kokį būdą pasirinksite, svarbu nepamiršti, jog virtualaus NT pirkimas prilygsta realaus NT pirkimui, todėl prieš žengdami šį žingsnį turite susirinkti ir išsianalizuoti daug informacijos, leisiančios nesuklysti ir nenusivilti savo sprendimu.

 

Komentarai (0)

Komentarų dar nėra

Palikite komentarą

  1. Rašomi komentarai kaip svečiui
Attachments (0 / 3)
Share Your Location