Vystytojų nuotaikos ir planai: kodėl trūksta naujų butų?

Ketvirtadienis, 30 birželio 2022

Šiandieninėje nekilnojamojo turto (NT) rinkoje turime tokią situaciją, kai pirkėjai, konkuruodami tarpusavyje, patys kelia butų kainas. Rinka priklauso pardavėjams, tačiau visi kalba apie būsto pasiūlos trūkumą. Kodėl vystytojai rinkai nepateikia pakankamai būstų? Kas lėmė didelį gyvenamojo NT trūkumą? Kuo šiandien gyvena vystytojai? Apie tai, kas vyksta pirminėje NT rinkoje, pasakoja „Capital Real Estate” brokeris Šarūnas Kaniava. 

Viena priežasčių, kodėl susidarė būsto trūkumas rinkoje, anot brokerio Š. Kaniavos, yra ta, jog nemaža dalis vystytojų yra pristabdę savo projektus. Jie bando įvertinti situaciją, susiskaičiuoti projektų kainą ir suprasti, ar vykdomi projektai galiausiai bus pelningi. „Dalis vystytojų yra atidėję kai kurių projektų pardavimus ir juos atnaujins, kai bus aiški bent jau statybų kaina, o pardavinėti butus bus galima nebijant, jog išaugusi statybų savikaina „suvalgys” būsimą pelną”, - sako Š. Kaniava. 

NT specialistas nurodo ir kitą priežastį, lėmusią būsto pasiūlos sumažėjimą - biurokratinės kliūtys. Viena jų - gerokai užsitęsęs statybos leidimo gavimo procesas. „Daugeliui vystytojų stringa projektų paleidimas į rinką. Daliai vystytojų, planavusių savo projektus rinkai pateikti šiemet, statybų leidimo gavimas nusikėlė dar metams į priekį”, - dalijasi Š. Kaniava ir įvardija to priežastis:  

  • Šių metų pradžioje buvo patvirtintas Vilniaus miesto bendrasis planas ir atsirado naujų, papildomų reikalavimų. Daugeliui vystytojų tenka iš naujo perdaryti sklypų detaliuosius planus, nustatyti užstatymo rodiklius, o visa tai, pasak NT brokerio, trunka nemažai laiko. 
  • Statybų leidimų išdavimo procesas pailgėjo ir dėl to, jog savivaldybėje sumažėjo darbuotojų, dirbančių su statybos leidimais. Anot Š. Kaniavos, yra nemažai projektų, kurie jau yra patvirtinti, viskas apskaičiuota ir suplanuota, tačiau vystytojai rinkai jų pateikti negali, nes paprasčiausiai nebaigta dokumentacija. 

Kalbant apie būsto pasiūlos trūkumo susiformavimą, „Capital Real Estate” brokeris pamini dar vieną jį nulėmusį veiksnį. „Vystytojai, matydami labai greitus pardavimus, supranta, jog paklausa vis dėlto yra didelė, o pasiūlos vis dar neužtenka, dėl to jie yra linkę neskubinti pardavimų ir geriau pardavimo procesą ištęsti per visą statybos laikotarpį, taip siekdami gauti geriausią įmanomą grąžą”, - sako Š. Kaniava. 

Vystymui tinkamų sklypų trūkumas - dar viena priežastis, nulėmusi naujų butų pasiūlos deficitą. Dalis tinkamų sklypų jau yra nupirkti, tačiau savininkai neskuba juose pradėti vystyti projektų. Kai kuriuos sklypus yra bandoma parduoti, tačiau, anot NT brokerio, jų kaina šiandien yra gana didelė, o vystytojai „visada skaičiuoja, ar apsimoka šiuo metu investuoti į vieną ar kitą teritoriją”, - teigia Š. Kaniava. 

Daugelį metų su vystytojais bendradarbiaujantis brokeris džiaugiasi, jog Vilniaus savivaldybė bando spręsti sklypų trūkumo problemą ir netrukus Vilniuje atsiras naujų vystymui tinkamų teritorijų. „Viena jų - buvusi autobusų parko teritorija, kuri per keletą ateinančių metų bus plačiai vystoma, ir geroje miesto vietoje pamatysime labai įdomių ir gerų projektų”, - viliasi brokeris ir atkreipia dėmesį, jog vystytojams šiandien tenka prisitaikyti ir prie pasikeitusių pirkėjų poreikių. 

„Pirkėjų poreikiai taip pat auga. Nebeužtenka pastatyti tiktai dėžutę, sukurti daug kvadratinių metų ir tikėtis, jog tai garantuos projekto sėkmę. Pirkėjai tampa labiau išsilavinę, labiau reiklūs. Atsigręžiama į statybų tvarumą, energetinį efektyvumą. Šiandien pirkėjai ieško išskirtinumo”, - dalijasi NT brokeris.  

Š. Kaniava prognozuoja, jog dalis vystytojų gali pakeisti savo veiklos kryptį ir iš gyvenamojo pereiti į komercinį segmentą. Dar viena perspektyva - ieškoti stambaus investuotojo ir vystyti nuomojamų butų projektus. „Tikiu, jog pamatysime tokius sandorius, kai dideli fondai, stambios įmonės pirks didesnį kiekį butų savo darbuotojams ar nuomai. Taip atsiras dar viena niša, kurios kol kas tik užuomazgas galime matyti savo šalyje, tuo tarpu Vakarų Europoje yra gana įprasta, jog stambios įmonės, turinčios kelis tūkstančius gyvenamųjų objektų, juos nuomoja”. 

Didžiausiu šiandieniniu rinkos iššūkiu Š. Kaniava įvardija būstų pasiūlos trūkumą ir pateikia Vakarų Europos šalių ar Amerikos pavyzdį, kurių didieji miestai jau daug metų susiduria su būsto trūkumo problema. Didžiuosiuose miestuose koncentruojasi stambios kompanijos, pritraukiančios daug talentų, kuriems reikia būsto. Galiausiai būstas tuose miestuose tampa toks brangus, jog žmonės jo nebeįperka arba kompanijoms tampa per brangu už jį mokėti, todėl prasideda migracija į kitus miestus ar regionus. 

„Manau, jog Lietuvoje greičiausiai tą taip pat pamatysime, ypač Vilniuje. Čia kuriasi daug didelių kompanijų, kurios pritraukia daugiau uždirbančius žmones, o šie savo ruožtu turi poreikį geram, kokybiškam būstui”, - sako Š. Kaniava. Jo teigimu, net jei staiga būtų pradėta statyti daug naujų projektų, mūsų statybinės kompanijos sunkiai susitvarkytų su šiuo iššūkiu. To priežastis - darbo jėgos trūkumas. Nemažą dalį statybose dirbančiųjų sudarė ukrainiečiai, kurių nemažai šiai dienai yra grįžę į Ukrainą. Vietinės darbo jėgos neužtenka atsiradusiam trūkumui kompensuoti. 

Ar gali NT rinka visiškai sustoti? Patyrusio brokerio manymu, negali – NT rinka niekada nesustojo. Šiandien būsto įperkamumas yra vis dar aukštas. Žmonės, uždirbdami vidutinį atlyginimą butą gali išsimokėti per trumpesnį laikotarpį nei prieš dešimtmetį. „Tai rodo, jog žmonės turi pinigų pakankamai. Perspektyva yra tokia, kad tol, kol žmonės gerai uždirbs, kol jų atlyginimai augs, tol ir NT rinka bus paklausi ir galimybių plėtrai visą laiką bus”, - įsitikinęs NT brokeris.