Pajūris: iš pelenų pakilęs feniksas

Trečiadienis, 02 birželio 2021

VĮ Registrų centro duomenimis, per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 38 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį, kai buvo įregistruota 34,8 tūkst. NT sandorių. Sandorių skaičius auga visoje šalyje. Pajūryje pirkėjų aktyvumas ypatingai jaučiamas.

NT rinka pajūryje įsismarkavo

„Nuo 2020 m. gegužės Palanga nubudo kaip feniksas iš pelenų: visi pirko ir perka viską iš eilės, realizavome visus savo „pakibusius” ir užsistovėjusius objektus”, - įspūdžiais apie šiandieninę nekilnojamojo turto rinką dalinasi šiame regione aktyviai brokeriaujanti Capital tinklo brokerė ir Klaipėdoje veikiančio biuro vadovė Ivona Berezinskė. „Užsisukęs pardavimų ratas tiek įsisuko, kad pirkėjai skambina tiesiogiai brokeriams prašydami rasti objektus „iš po stalo” ir sutinka pasirašyti paieškos sutartis”.

Kaip pastebi „Capital Palanga” NT biuro brokerė ir savininkė Ieva Kaštaunaitė Rimeikienė, dar pirmojo karantino metu susiformavo tendencija karantinuotis kitoje aplinkoje, nei gyvenama įprastai. Todėl žmonės ėmė ieškoti galimybių didmiestį ir daugiabutį iškeisti į sodybas ar būstą pajūryje. „Iš esmės galima sakyti, kad Lietuvos NT rinkos suaktyvėjimo tendencija pajūryje atsispindėjo itin ryškiai”, - pažymi NT specialistė.

„Didžiausią įtaką, mūsų manymu, šiai karštligei turi pinigų nuvertėjimo baimė ir antrojo būsto pajūryje noras. Antrojo karantino judėjimo ribojimai tikrai paskatino įsigyti bent menkiausią turtą pajūryje, kad turėtų galimybę pabėgti įkvėpti pajūrio pušynų gaivos”, - mano I.Berezinskė.

Ką perka?

Palangoje dirbanti I.Kaštaunaitė sako, jog šiuo metu pajūryje ir ypač Palangoje vienodai susidomėjimą kelią ir yra aktyviai perkamas tiek pigesnis, tiek vidutinio brangumo, tiek itin brangus nekilnojamasis turtas. Galima teigti, kad Palanga daugeliu aspektų, įskaitant ir kainas, neatsilieka nuo Vilniaus ir Kauno rinkos.

„Kalbant apie labiausiai pirkėjus traukiančias vietas, galima pastebėti, kad išlieka jau seniai susiformavusios preferencijos: norima būsto arba kuo arčiau centro, arba kuo arčiau jūros. Tačiau pastaruoju metu kuo arčiau jūros įsikūrusių būstų samprata plečiasi. Anksčiau tai buvo vietos aplink Palangą iki Vanagupės. Dabar jas papildė Kunigiškės ir Monciškės. Be to, sparčiai populiarėja gražiomis pajūrio vietovėmis pasižyminti Šventoji – susidomėjimas būstais ir pardavimai čia prilygsta Palangos centrui”, - įžvalgomis dalinasi NT brokerė.

Anot I.Berezinskės, pardavimai pagreitį įgavo ir Klaipėdoje, jaučiamas didelis susidomėjimas prabangesniu turtu, esančiu arčiau jūros (Melnragėje, Giruliuose), taip pat daug dėmesio sulaukia ir objektai Senamiestyje. Pastarųjų objektų patrauklumą brokerė aiškina tuo, jog „dėl senosios perkėlos, gyvenant miesto širdyje Smiltynės pliažą galima pasiekti per 15 minučių pėsčiomis”.

„Itin didelę paklausą turi mažieji butai iki 50 kv.m ploto, vieno ar dviejų kambarių, jie dažniausiai perkami investiciniais tikslais, savo lėšomis (iš santaupų), nesiderant ir akimirksniu, nesvarbu kokios būklės, tiek remontuotini, tiek gerai įrengti”, - sako I.Berezinskė. Ji atkreipia dėmesį, kad Klaipėdoje yra puiki galimybė įsigyti pirmąjį būstą su subsidija jaunoms šeimoms, nes vos 4 km nuo centro, kitoje Palangos plento pusėje yra geografinis miesto rajonas, kuriame kuriasi jaunos šeimos kotedžuose, nuosavų namų kvartaluose. Kas itin džiugina vystytojus ir verčia plėsti projektus.

Pasiūla vos spėja paskui paklausą

„Paklausa pakilusi visame mieste, tad brangesni rajonai kaip centras, Miško kvartalas ar Dragūnai, tapo dar sunkiau įperkami, dėl ko pietinė miesto dalis sulaukia pirkėjų dėmesio. Ir šiame rajone padidėjusi paklausa ir mažėjanti pasiūla leidžia pardavėjams išlaikyti aukštus lūkesčius ir gauti aukštesnes pardavimo kainas”, - apie paklausą Klaipėdoje pasakoja I.Berezinskė ir priduria, jog reikėtų nepamiršti, kad pajūryje prieš atostogų sezoną butų pardavimų pasiūla visada sumažėja, nes didžioji dalis yra paskiriami trumpalaikei nuomai, tad sezoniškumas visada kilsteli kainas prieš vasarą ir vasaros metu. „Susitraukusi pasiūla šiemet ypatingai leidžia manipuliuoti pirkėjų piniginėmis”.

Aktyviai Klaipėdos mieste ir jo apylinkėse brokeriaujanti I.Berezinskė pritaria dažnai viešojoje erdvėje išsakomai nuomonei, jog pajūryje trūksta nekilnojamojo turto objektų pasiūlos. „Klaipėdos miesto rinka ypatingai laukia naujų projektų daugiabučių, tiek ekonominės, tiek vidutinės bei prabangios klasės segmentuose. Pigiausieji projektai yra rezervuojami pusmečiui į priekį, vos atsiranda informacija apie naujus projektus, vystytojai lengvai susirenka preliminarias sutartis, dar  darbų pradžioje”, - sako NT specialistė. Jos nuomone, ypatingai laukiami projektai centrinėje miesto dalyje: Bastionų namai, Memelio miestas, Švyturio gamyklos konversija.

I.Kaštaunaitė, Palangoje dirbanti NT brokerė, sako, jog jau praėjusių metų vasaros pabaigoje parduodamų objektų skaičius smarkiai susitraukė. Tačiau, kadangi suaktyvėjimo metu nekilnojamojo turto pajūryje įsigijo ne tik individualūs asmenys, bet ir vystytojai, pirkę sklypus ar pastatus rekonstrukcijai, rudens pabaigoje ėmė atsirasti naujų pirkėjams siūlomų NT objektų. „Objektų trūkumo tendencija buvo išties ryški. Buvo išparduoti beveik visi per pastaruosius kelerius metus pastatyti objektai. Bet vystytojai greitai šią tendenciją pajuto ir sureagavo. Yra ne vienas atvejis, kai vis suteikus statybos leidimą pirkėjai jau rezervavosi būstus, nors pačios statybos baigsis tik po metų”, – pasakoja I. Kaštaunaitė. Jos teigimu, antrinė NT rinka pajūryje taip pat aktyvi, tiesa, didele pasiūla ji nepasižymi.

I.Berezinskės teigimu, ją, kaip NT specialistę, stebina toks pirkėjų aktyvumas. „Aktyvūs pirkėjai, praradę sveiką nuovoką, dažnai ženkliai permokantys už nekilnojamąjį turtą, mus, kaip pardavėjus, džiugina, bet gąsdina kaip rinkos dalyvius, atsiduriančius pirkėjo kailyje. Dabar puikus metas parduoti nekilnojamąjį turtą ir investuoti pinigus į kitą sritį, bet parduoti vieną objektą tam, kad nusipirktum kitą - verta susimąstyti, ar tai tikrai teisingas sprendimas”.