Dėl būsto privatizavimo Estijoje hipotekos imamos retai

Penktadienis, 18 birželio 2021

Palyginus Šiaurės šalių statistiką, galima pastebėti, kad Estijoje būsto paskolos nėra itin mėgiamos, rašo „Postimees”. Švedijoje, Islandijoje ir Olandijoje namų ūkių, būstą įsigijusių su banko pagalba, yra atitinkamai 51%, 61% ir 60% visų šalies gyventojų. Estijoje šis skaičius yra 22%.

Tanel Rebane, Estijos „Luminor“ mažmeninės bankininkystės skyriaus vadovas, mano, kad šio skirtumo priežastis yra estų turėta galimybė po nepriklausomybės atgavimo privatizuoti tarybiniais laikais gautus butus. Šią prielaidą patvirtina ir kitos buvusios sovietinės respublikos: Latvijoje ir Rumunijoje būsto paskolą imančių asmenų dalis yra atitinkamai 13 ir 10 proc. Pagal Lietuvos banko pateikiamus duomenis, Lietuvoje šiai dienai kredituojama apie 43% perkamų būstų, o būsto paskolas iš viso yra paėmę apie 12 proc. visų šalies gyventojų.

„Turtingesnėse šalyse žmonės neturėjo galimybės gauti nekilnojamojo turto praktiškai nemokamai, todėl nenuostabu, kad jie ne tik ima paskolas, bet ir investuoja į būstą, kad gautų pelną, leidžiantį sumokėti būsto paskolos įmokas”, - sakė Tanel Rebane.

Tuo tarpu Estijoje būsto kaino ir toliau kyla. Tam didelės įtakos turi dėl pandemijos sumažėjusios statybų apimtys, didelė gyvenamojo nekilnojamojo turto paklausa, kurią kelia rudenį įvykusi pensijų reforma.

Estijos NT ekspertai pastebi, kad jei prieš pandemijos sukeltą krizę investuotojai manė, kad vieno ar dviejų kambarių butai yra pelningi, šiandien jie nori šeimai skirtų variantų - trijų ar keturių kambarių.

Būsto kainų augimą veikia ir tai, kad Estijos gyventojai pergyvena, jog greitu metu nebeliks rinkoje parduodamų objektų, todėl reikia skubėti įsigyti tai, kas dar liko. Tačiau statybų tempai po truputį atsigauna ir tikimybė, kad rinkoje nebeliks pasiūlymų, ima mažėti.

Banko atstovai taip pat pastebi padidėjusį aktyvumą nekilnojamojo turto rinkoje. Viena vertus, pirkėjai nori išleisti praėjusiais metais sukauptus pinigus. Kita vertus, klientai nerimauja dėl kainų padidėjimo. Visa tai atspindi būsto paskolų skaičius: 2021 m. kovo mėn. praėjusių metų kovo mėnesio rodikliai buvo viršyti 156 mln. eurų.

„Luminor“ atliktas tyrimas rodo, kad artimiausiais metais namus gali pakeisti maždaug pusė jaunų šeimų. Žmonės yra pasirengę mokėti iki 300 eurų dydžio mėnesines paskolų įmokas, tačiau daugelis pripažino, kad reikiamą sumą būstui jie sukauptų per 13 metų.

Šaltinis: prian.ru