Aktualu šiandien! Korupcija statybų priežiūroje

Penktadienis, 26 lapkričio 2021

Ketvirtadienį statybų sektorių sudrebino žinia apie STT atliekamą tyrimą dėl galimų korupcinių veiksmų statybos priežiūros srityje.

„Nustatyta virš 80 nusikalstamos veikos epizodų, tiriama virš 150 nusikalstamų veikų. Nustatyta per 60 galimų įtariamųjų, iš kurių 20 – valstybės tarnautojų“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Centrinių tyrimų valdybos viršininkas Darius Balčiūnas.

Anot jo, tyrimas vykdytas daugiau nei metus, buvo atlikta per 170 kratų, operacijoje dalyvavo virš 100 STT pareigūnų. Veiksmai atlikti Vilniaus miesto savivaldybėje, Valstybinėje teritorijų planavimo inspekcijoje, Darbo inspekcijoje, Nacionalinėje žemės tarnyboje. Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre bei Žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijoje.

„Pavyko atskleisti korupcinę schemą valstybinėse institucijose, atsakingose už teritorijų planavimą ir statybų valstybinę priežiūrą. Įtariama, kad valstybės tarnautojai per tarpininkus priimdavo kyšius įvairiose teritorijų planavimo dokumentų leidimo stadijose: išduodant statybos leidimus, viešinant, derinant projektus, priduodant įvairius nekilnojamojo turto objektus“, – sakė D. Balčiūnas.

Anot jo, ikiteisminio tyrimo dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, neteisėto praturtėjimo bei pinigų plovimo metu bus siekiama nustatyti, ar valstybės tarnautojai priimdavo kyšius už teisėtą veiklą, ar už neteisėtą, dirbtinai sudarydami biurokratines kliūtis.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Justas Laucius sakė, kad tiriami „įvairaus dydžio“ juridiniai, bei atskiri fiziniai asmenys, o dauguma objektų, dėl kurių buvo siekiama poveikio, yra Vilniuje, dalis jų – pastatyti, dalis dar statomi.

Prokuroras tvirtino, kad tarp įtariamų 20 valstybės tarnautojų yra ir eilinių tarnautojų, ir turėjusių „tam tikrus valdingus įgaliojimus“ kitų darbuotojų atžvilgiu.

Kiti 40 asmenų, pasak prokuroro, yra nusikalstamos naudos gavėjai ir tarpininkai – valstybės tarnautojai, kurie turėjo galią priimti pageidaujamus sprendimus.

NT vystytojai pradėtą tyrimą vertina teigiamai

Nekilnojamojo turto (NT) vystytojai teigiamai vertina teisėsaugos pradėtą tyrimą dėl korupcijos statybų priežiūros srityje, tačiau baiminasi, kad statybos leidimų procesai gali dar labiau sulėtėti.  

NT plėtros bendrovės „Citus“ savininko Mindaugo Vanago teigimu, teisėsaugos tyrimas yra teigiamas reiškinys – anot jo, tikėtina, tai paskatins vienodas konkurencines sąlygas.

„Aš sveikinu tokį tyrimą, nes tas leidimų išdavimo ir žemės planavimo sektorius iš senų laikų turėjo tokį šešėlio atspalvį. Paskutiniu metu jautėsi išskaidrėjimas, lyginant, kas buvo prieš dešimtmetį – tikrai daug kas pasikeitė, bet panašu, kad ne iki galo“, – BNS teigė M. Vanagas.

Anot jo, viena vertus, toks tyrimas yra teigiamas dalykas, kita vertus – jis gali dar labiau pristabdyti ir taip lėtą statybų leidimų derinimo procesą.

„Turiu nuogąstavimą, kad apskritai nesustotų tas leidimų išėmimas, nes panašu, kad dalis specialistų turės išeiti iš darbo, o likę dar labiau įsibaimins ir bijos apskritai ką nors daryti. Būtų labai blogai, jei šis procesas sulėtėtų, nes jis ir dabar lėtas, o žinant, koks yra NT poreikis, viskas baigtųsi NT pasiūlos mažėjimu, nors ir dabar yra ji istoriškai maža“, – sakė M. Vanagas.

Anot „Citus“ savininko, kol nebuvo priimtas infrastruktūros įstatymas, panaikinęs galimybę miesto ūkio departamentams išduoti vadinamąsias statybų sąlygas, bendrovė dažnai patekdavo į „pilkąją zoną”.

„Patys esame turėję atvejų, kai šalia mūsų vystytojai gauna suprojektuoti 100 metrų gatvės, o mes po metų jau būname įpareigoti įrengti ne tik savo 200 metrų, bet ir kaimynų 100 metrų. Tai mūsų sąmata dešimtis kartų didesnė tapdavo. O tas sąlygas miesto ūkis išduodavo pagal akis, tai mums klausimų tikrai kildavo“, – sakė M. Vanagas.

Pasak NT plėtros bendrovės „Darnu group“ vadovės Sigitos Survilaitės–Mekionienės, dėl tokių teisėsaugos tyrimų rinka valosi.

„Manau, kad skaidrumas visada yra gerai, tai jeigu yra problemų ir valosi, tai situacija rinkoje tvarkosi, tai čia teigiamai vertiname, bet kol kas nelabai galiu komentuoti, nes informacijos yra per mažai“, – BNS sakė ji.

NT plėtros bendrovės „Omberg“ vadovė Dalia Andrulionienė BNS teigė, jog dėl tokio tyrimo greičiausiai nukentės rinkos dalyvių reputacija, bet pats apsivalymas yra labai sveikintinas.

„Valstybinių institucijų, susijusių su NT rinkos biurokratiniais procesais, reputacijai įtaka tikriausiai bus neigiama, bet man atrodo, kad reikia sveikinti tuos procesus ir jeigu jie bus įrodyti, nuo tokių korupcinių apraiškų būtų valomasi“, – sakė D. Andrulionienė.

TILS ekspertė dėl tyrimo statybų priežiūroje: reikalingi aiškūs antikorupciniai tikslai

Teisėsaugai paskelbus apie dešimtis įtariamųjų tyrime dėl galimos korupcijos statybų priežiūros srityje, nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) ekspertė teigia, kad įmonių vadovai turi skirti daugiau dėmesio tokioms apraiškoms užbėgti už akių, o įstaigoms būtina išsikelti aiškius antikorupcinius tikslus. 

„Pirmiausia labai norėčiau, kad vadovai prisiimtų aiškesnę atsakomybę. (...) Antra, įstaigos išsikeltų aiškius, pamatuojamus ir įgyvendinamus antikorupcinius tikslus ir rodiklius, kaip jų pasiekimą būtų galima matuoti“, – LRT sakė TILS programų vadovė Ingrida Kalinauskienė. 

„Ir trečia, jeigu šnekame jau konkrečiai apie statybų sektorių, infrastruktūrą, miestiečiams svarbius klausimus, tai labai norėčiau, kad į sprendimų priėmimą įtrauktume kuo daugiau suinteresuotų grupių atstovų“, – teigė ji.

Šaltinis: BNS