Donaldo Trumpo turtas praranda vertę

Ketvirtadienis, 08 liepos 2021

Po to, kai Donaldas Trumpas šių metų sausio mėnesį paliko JAV prezidento postą, „Trump” prekės ženklu pažymėtų nekilnojamojo turto objektų pardavimai išaugo eksponentiškai. Tikriausiai dėl to, kad daugumoje dangoraižių buvo taikomos nuolaidos.

Nors nekilnojamojo turto kainos kilo beveik visur, D. Trumpo kompanijai priklausančių objektų kainos mažėjo. Kainų mažėjimas stebimas nuo pat D.Trumpo tapimo JAV prezidentu. Tai rimtas signalas, kad prabangaus nekilnojamojo turto prekės ženklas „Trump”, kuriam D. Trumpas paskyrė kone pusę amžiaus, dėl buvusio prezidento politinės karjeros gali prarasti savo vertę. Kainų kritimas parodo ir tai, kad kai kurie „Trump” objektai nebeatitinka modernaus laikmečio ir šiandieninėje, ypatingai konkurencingoje rinkoje yra pasenę.

Nepaisant bendro kainų mažėjimo, kai kuriose valstijose „Trump” valdomų objektų kainos išaugo. Viena iš jų - Florida. Buvęs prezidentas, ilgametis niujorkietis, ir persikėlė gyventi čia, kur jį palaiko didelė dalis gyventojų.

Per pirmuosius tris šių metų mėnesius beveik dvejose dešimtyse nekilnojamojo turto objektų, nurodytų „Trump Organization” svetainėje, pardavimų skaičius šoktelėjo 72%, palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Tačiau šių objektų, daugiausia daugiabučių, vidutinė kaina nuo 2016 m. pradžios, kai D.Trumpas pradėjo savo prezidentinę kampaniją, nukrito 24%.

Siekdami užtikrinti, kad skaičiavimo rezultatų neiškraipo penthouse tipo apartamentų ar mažesnių objektų kainos, realtor.com specialistai apskaičiavo vidutinę kvadrato kainą. Šis skaičiavimas parodė, kad „Trump” prekės ženklo valdomų nekilnojamojo turto objektų kaina už kvadratą per pastaruosius penkerius metus sumažėjo 30%.

Apskritai D.Trumpas po ketverių metų kadencijos tapo itin prieštaringai vertinama figūra. Kovo mėnesį paskelbta „Pew Research“ ataskaita parodė, kad amerikiečiai, vertindami jo prezidentavimo laikotarpį, yra pasidalinę į dvi stovyklas: 73% respublikonų teigė, kad D.Trumpas buvo puikus ar geras prezidentas, o 72% demokratų - siaubingas.

Žinoma, nekilnojamojo turto pardavimus skatino ir pasaulį užklupusi pandemija, kuri suaktyvino nekilnojamojo turto rinką. Visoje šalyje 2021 m. pirmąjį ketvirtį būstų pardavimai, lyginant su praėjusiais metais, padidėjo 23%. Per pastaruosius ketverius metus gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos pakilo apie 38%. Bendra situacija rinkoje stipriai skiriasi nuo to, kas nutiko su D.Trumpo turtu, kurio kainos per tą patį laikotarpį sumažėjo 30%.

Nors Floridoje esančiuose „Trump“ nekilnojamojo turto objektuose kainos ir pakilo, to neužteko, kad kompensuotų nuosmukį likusioje šalyje. Per pirmuosius tris 2021 m. mėnesius čia buvo parduota 39 objektai, kurių vidutinė kaina siekė 1,03 mln. dolerių. Pernai vidutinė objektų Floridoje kaina buvo 920 000 dolerių. Vietos nekilnojamojo turto specialistai sako, kad pirkėjai, įsigijantys „Trump” objektus, yra patenkinti D.Trumpu, o tokio turto turėjimas jiems yra tam tikras statuso simbolis.

Nekilnojamojo turto pardavimas Floridoje pandemijos metu išaugo, nes žmonės, dirbantys nuotoliniu būdu, ieškojo šiltesnio oro, mažiau COVID-19 ribojimų ir mažesnių mokesčių. Vietinę rinką išmanantys agentai pastebi, kad atostogoms skirti namai, kuriuose žmonės anksčiau praleisdavo tik kelis mėnesius per metus, tapo pagrindine gyvenamąja vieta.

Visiškai kitokia situacija yra Niujorke. Nors pirmąjį šių metų ketvirtį D.Trumpo nekilnojamojo turto objektų Niujorke pardavimai išaugo 16%, tačiau jų vidutinė kaina smarkiai sumažėjo. Kainos mažėjo visame mieste. Daug gyventojų iš persikėlė į priemiesčius ar į kitas valstijas, kur karantino metu galėjo įsigyti erdvesnį būstą. Kompanijos „Trump“ pastatuose vidutinė kvadrato kaina sumažėjo 18%, kai tuo tarpu vidutinė butų kaina Niujorko daugiabučiuose sumažėjo vos 7%.

Nors daugeliui Trumpo vardas kelia neigiamas asociacijas ir mažina nekilnojamojo turto objektų patrauklumą, didesnė problema, mažinanti „Trump” objektų kainą, yra ta, kad daugelis objektų buvo pastatyti aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje ir dabar jų dizainas nebeatitinka prabangaus nekilnojamojo turto stilistikos. 2010 m. kilęs prabangių butų bumas sąlygojo rinkoje naujesnių objektų perteklių ir išstūmė kai kuriuos Trumpo objektus iš prabangaus nekilnojamojo turto segmento.

Vietos nekilnojamojo turto brokeriai mano, kad vis tik ne politika ar vardas ant pastatų lemia kainos mažėjimą, o būtent patys pastatai, kurie yra 30-40 metų senumo. Šiandien butų pirkėjai dairosi naujos statybos.

Šaltinis: realtor.com

Temos: Prabangus NT