Planuojantiems būsto remontą: kaip išvengti klaidų ir kam geriau nevertėtų taupyti

Antradienis, 17 gegužės 2022

Tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubas“ inicijuoto gyventojų nuomonės tyrimo duomenimis, būsto remontas ar interjero atnaujinimas yra dažniausia priežastis, dėl kurios gyventojai ima vartojimo paskolą. Namų rekonstrukcija – nemažai išlaidų reikalaujantis tikslas, tad „Udizainas“ interjero dizainerė dalinasi patarimais, kurie gali padėti ne tik efektyviau atlikti būsto remontą, bet ir išvengti klaidų, kurios sukelia finansinių sunkumų.  

Kaip įsivertinti remontui reikalingą sumą ir kam netaupyti?

Pasak „Udizainas“ interjero dizainerės Ugnės Stasionės, nusprendus įgyvendinti namų remontą, pirmiausia reikėtų įvertinti dabartinio būsto būklę: ar tai senas būstas, kuriam reikia kardinalių pokyčių, t.y. sienų griovimo darbų, elektros instaliacijos ir sanitarinių mazgų keitimo, sienų, lubų, grindų tvarkymo, ar būstas yra naujas ir jam pakaks tik kosmetinio remonto – sienų, lubų perdažymo ir pan. Susidarius tikslų darbų planą, bus galima lengviau numatyti sąmatą.

Savomis lėšomis įgyvendinti tokius atsinaujinimo planus gali sau leisti ne kiekvienas, tad remiantis „Paskolų klubo“ atlikta apklausa, didžioji dalis (39 proc.) respondentų, kurie turi ar ketintų imti paskolą, skolintųsi būtent būsto remontui. Anot platformos vadovės Indrės Krasovskės, vidutinė suma, kurią žmonės renkasi, skolindamiesi šiam tikslui vyrauja ~5900 eurų, o laikotarpis – 5-eri metai. Tačiau pasitaiko atvejų, kai klientai grįžta paimti papildomą paskolą, nes remonto išlaidos viršija numatytus planus. Tam, kad pavyktų išvengti nesklandumų, vertėtų kruopščiai apskaičiuoti sąmatą ir ją šiek tiek padidinti, nes dažnu atveju, atsiranda nenumatytų išlaidų – meistrai užtrunka ilgiau nei numatyta, pasitaiko klaidų, kurias reikia taisyti. Tačiau, jei remonto darbams prireikė ne visos paskolos sumos, visada likusia suma galima padengti paskolos dalį.

Interjero dizainerė U. Stasionė teigia, kad šiai dienai nesunku suklysti ir išlaidas blogai apskaičiuoti, planuojant bet kokius veiksmus,  kadangi rinkoje kainos sparčiai kyla. Tačiau didesnį dėmesį dėliojant sąmatą, pašnekovė pataria skirti elektros instaliacijos bei sienų paruošiamiesiems darbams, ypač senos statybos būstuose. Šiems planams visada geriau dėl atsargumo numatyti šiek tiek didesnes sumas.

„Taip pat savo klientams visada sakau netaupyti pinigų plytelių, baldinių plokščių, ypač virtuvės ir grindų dangos sąskaita. Grindys – dažniausiai dėvimas dalykas namuose, ant jų mes vaikštome, dedame baldus, kartais juos stumdome, neretai augintiniai ir vaikai prisideda prie greitesnio dėvėjimosi žymių atsiradimo“, - pataria U. Stasionė.

Išvengtos klaidos padės remontą užbaigti greičiau

Tarp dažniausių klaidų, kurias daro nemaža dalis besiruošiančių remontui, interjero dizainerė pastebi, konkretaus plano neturėjimą. Nors kartais gali atrodyti, kad jis nėra reikalingas ir darbai nuosekliai dėliosis savaime, vėliau ištinka kitos problemos – neapsiskaičiavus laiko, meistrų pradedama ieškoti tada, kai darbus atlikti reikia greitu metu, per vėlai užsisakomos medžiagos. Dėl to planas gali gerokai labiau užtikrinti, kad darbai nesustotų ir viskas bus vykdoma numatytu laiku.

Tačiau daugiau kalbant apie remonto trukmę, tam, kad ją geriau nusimatyti, reikėtų įsivertinti būsto būklę. „Kardinaliems pokyčiams laiko prireiks kur kas daugiau, be to reikia pagalvoti ar remontą darysite patys, ar samdysite įmonę, kuri tikrai gali sutaupyti laiko ir neretai – nervų. Dirbant su įmonėmis, kvalifikuoti specialistai dažnai moka geriau įvertinti remonto trukmę, nes dažniausiai dirba ne vienas žmogus, tad darbas vyksta kur kas greičiau“, - komentuoja „Udizainas“ atstovė.

Svarstant būsto remontą, pašnekovė taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį į metų laiką. Nors darbus interjere galima atlikti visus metus, verta turėti galvoje tai, kad šaltuoju metų laiku kai kurie darbai, gali vykti lėčiau, pavyzdžiui, sienų apdailos darbai, kadangi esant vėsesniam orui medžiagos džiūsta lėčiau, ypač jei remontuojamas būstas nėra šildomas.

Gerai pamatuokite savo finansines galimybes

Prieš pradedant būsto remontą, būtina įsivertinti ir savo pajamų stabilumą – tai lems ar pradėti darbai nesukels finansinių rūpesčių ir leis darbus pabaigti planuotu metu. Jei būsto remontui nusprendžiama imti vartojimo paskolą, reikėtų apsvarstyti, per kokį laikotarpį ją grąžinsite. Kadangi tai ilgalaikis įsipareigojimas, vertėtų apgalvoti, ar neplanuojate keisti darbo? Ar turite sukaupę finansinį rezervą, jei išėjus iš darbovietės užtruktų susirasti naują pajamų šaltinį?

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad asmens finansiniai įsipareigojimai negali viršyti 40 proc. mėnesio pajamų, tokiu atveju paskola žmogui nesuteikiama.

„Prieš pradedant būsto remontą rekomenduojama įsitikinti, kad jau turimi finansiniai įsipareigojimai nesutrukdys pasiskolinti numatytiems planams. Tačiau jei žmogus jau turi paskolų, jis taip pat turi galimybę jas refinansuoti, t.y. perkelti į kitą finansų įstaigą. Refinansuojant paskolas galima sumažinti palūkanas, pakeisti paskolos terminą bei pridėti prie paskolos papildomą sumą vartojimui ir mokėti vieną įmoką vienam kreditoriui, tokiu būdu išvengiant 40 proc. pajamų viršijimo ir įgyvendinant numatytus remonto planus“, - pataria „Paskolų klubo“ atstovė I. Krasovskė.