Turkijos teismai užversti ginčais dėl nuomos mokesčio didinimo

Antradienis, 06 rugsėjo 2022

Vis daugiau nuomotojų ir nuomininkų Turkijoje stoja į teisinius ginčus dėl nuomos mokesčio padidinimo. Šalies teismų sistema jau kaista.

Pastaruoju metu sparčiai augant nuomos kainai ir dėl to kylant vis daugiau diskusijų, šalies vyriausybė priėmė sprendimą riboti nuomos mokesčio didinimą daugiau nei 25 procentais.

Anksčiau nuomininkams pratęsiant sutartį, nuomos mokestis buvo didinamas atsižvelgiant į paskutiniųjų 12 mėnesių vidutinę infliaciją. Tačiau pastaraisiais mėnesiais nuomotojai ėmė ženkliai didinti nuomos kainą. Vyriausybei įvedus nuomos mokesčio kėlimo viršutinę ribą, kai kurie nekilnojamojo turto savininkai, kurie nuomos mokestį nori pakelti daugiau nei 25 proc., ėmėsi teisinių veiksmų, siekdami iškeldinti nuomininkus.

Nuomotojai tvirtina, kad daugiau nei penkerius metus jų būstuose gyvenantys nuomininkai moka mažesnius nuomos mokesčius nei vidutiniškai moka kiti tose apylinkėse gyvenantys nuomininkai, ir prašo, jog valdžios institucijos, priimdamos atitinkamus sprendimus, atsižvelgtų į tai.

Nuomojamo būsto savininkai anksčiau teismams teiktuose prašymuose reikalavo nuomos mokestį padidinti 50-100 proc. Dabar panašaus pobūdžio ieškiniuose nuomotojai prašo nuomos kainą pakelti gerokai daugiau, kai kuriais atvejais net iki 300 proc. Kai kurie reikalauja, kad nuomininkai padidintų nuomos mokestį nuo 4 000 Turkijos lirų iki 14 000 lirų arba nuo 1 500 lirų iki 6 000 lirų.

Tokius savo reikalavimus turto savininkai grindžia esama ekonomine situacija, valiutų kursu, išaugusiomis pragyvenimo išlaidomis ir infliacija, taip pat „socialine ir ekonomine raida“.

Teisės aktuose nėra nustatyta viršutinė nuomos mokesčio riba, tačiau tai nereiškia, jog teismai priims nuomotojams palankius sprendimus. Ginčo šalims kreipusis į teismą, yra paskiriamas ekspertas, kurio užduotis – įvertinti vidutinę nuomos kainą atitinkamoje vietovėje. Daugeliu atvejų paaiškėja, kad vidutinė kaina regione yra mažesnė, nei teigia nuomotojai.

Teismo sprendimai ne visada pateisina būsto savininkų lūkesčius. Pavyzdžiui, nuomotojas reikalavo, kad nuomos mokestis būtų padidintas nuo 5000 lirų iki 15 000 lirų. Ekspertas nustatė, kad vidutinė būsto nuomos kaina toje vietovėje siekia 10 000 lirų, o teismas nusprendė, kad šiuo atveju naujas nuomos mokestis turėtų būti 8 000 lirų.

Teisininkai teigia, kad su nuomos mokesčio nustatymu susijusių teisminių bylų sprendimas yra ilgas procesas, trunkantis nuo pustrečių iki trejų metų. Jie taip pat pažymi, jog dažnai rasti kompromisinį sprendimą tokiose bylose būna labai sudėtinga.

 

 

Temos: Pasaulis