Patraukliausios vietos įsigyti antruosius namus svetur: KOSTA BLANKA
Vila Kosta Blankoje. „Capital Vilnius“ archyvo nuotr.

Nekilnojamojo turto (NT) rinkos tendencijos rodo, jog lietuviai ne tik aktyviai domisi, bet ir perka būstus svečiose šalyse. Pasak NT ekspertų, Lietuvos gyventojai nekilnojamojo turto užsienyje įsigyja dviem atvejais: su tikslu atostogauti ir lietuvišką žiemą praleisti ten, kur šilčiau (ypač turintys galimybių dirbti nuotoliniu būdu), kiti – investuoja (įsigytą būstą dažniau nuomoja kitiems nei patys poilsiauja, gaudami investicinę grąžą). Tuose kraštuose, kur vasaros sezonas trunka kiaurus metus, puikiai suderinami abu tikslai.

Tad kur ir kokių antrųjų namų verta dairytis svečiose šalyse?

Unikalus klimatas, saugi aplinka, patrauklios nekilnojamojo turto kainos ir aukštas jo nuomos pelningumas (7–14 %) – pagrindinės priežastys, kurios vilioja investuoti į antruosius namus saulėtoje Ispanijoje.

Viena patraukliausių vietų Ispanijos rytuose – Kosta Blankos (Costa Blanca) pakrantė, kurią drąsiai galima vadinti atostogų rojumi. Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, klimatas šioje vietovėje yra vienas palankiausių žmogaus sveikatai. Būtent šioje kurortais garsėjančioje pakrantėje per kalendorinius metus būna 320 saulėtų dienų. Sausio mėnesį vidutinė oro temperatūra nenukrinta žemiau +16 ºC, o liepą ir rugpjūtį oras įšyla iki +32 ºC. Maudymosi sezonas trunka nuo balandžio iki gruodžio.

 

Įsigyti antruosius namus Alikantės provincijoje lietuviams patrauklu ir dėl patogaus susisiekimo – tiesioginių skrydžių Kaunas–Alikantė.

 

„Visa Kosta Blankos pakrantė garsėja pasakišku klimatu, nuostabiais balto smėlio paplūdimiais ir krištolinio tyrumo jūra, gamtovaizdžių įvairove: kalnai ir lygumos, laukai ir miškai, migdolų, alyvmedžių bei apelsinų ir citrinų sodai. Oras čia gaivus ir grynas, o klimatas nuostabus ištisus metus. Net ir vadinamosios „žiemos viduryje“ jums nepavyks pajusti šaltesnio oro! Patys švariausi Europoje paplūdimiai, kalnai, ramios gyvenvietės ir klestintys miestai-kurortai – tai pagrindinės sudedamosios dalys, kurios pavers jūsų įgytą nekilnojamąjį turtą puikia investicija“, – vietovės privalumus vardijo Ispanijoje sertifikuota NT brokerė Sigita Žlabienė. Pasak brokerės, įsigyti antruosius namus Alikantės provincijoje lietuviams patrauklu ir dėl patogaus susisiekimo – tiesioginių skrydžių Kaunas–Alikantė, kur tik 4 valandos ir jūs mėgaujatės šilta Ispanijos saule.

 

Pakliausiausi būstai Kosta Blankoje

„Planuojančius antruosius namus įsigyti atostogoms dažniausiai domina apartamentai netoli paplūdimio, su vaizdu į jūrą. Nors tai gali būti ir apleisti, remonto reikalaujantys butai – visgi svarbiausias kriterijus – lokacija“, – pastebi S. Žlabienė. Jei galvojama persikelti gyventi į Ispaniją, dairomasi į toliau nuo jūros esančius namus ar kotedžus su išvystyta infrastruktūra (mokyklos, poliklinikos ir pan.). Taip pat brokerė sulaukia susidomėjimo iš vystytojų, norinčių įsigyti žemės sklypą su leidimu statyti.

 

Ispanijos statistikos biuro TINSA duomenimis, vidutinė būsto kaina Ispanijoje – 1 209 Eur / kv. m, o Kosta Blankos teritorijoje, Alikantės provincijoje, – 1 103 Eur / kv. m.

 

Ispanijos statistikos biuro TINSA duomenimis, vidutinė būsto kaina Ispanijoje – 1 209 Eur / kv. m, o Kosta Blankos teritorijoje, Alikantės provincijoje, – 1 103 Eur / kv. m. Sparčiai besivystantis Kosta Blankos rajonas pirkėjams gali pasiūlyti įvairaus lygio NT iš pirminės ir antrinės rinkos.

 

Trijų kambarių butas netoli paplūdimio sezono metu išnuomojamas už 700–800 Eur per savaitę, namas su sklypu ir baseinu – už 1200–1600 Eur per savaitę.

 

Neketinantys gyventi Ispanijoje ištisus metus dažniausiai tikisi gauti papildomų pajamų iš nuomos. „Trijų kambarių butas netoli paplūdimio sezono metu išnuomojamas už 700–800 Eur per savaitę, namas su sklypu ir baseinu – už 1 200–1 600 Eur per savaitę. Tie patys objektai tarpsezoniu ir ne sezono metu išnuomojami 10–15 % pigiau. Daugelis savininkų čia gyvena nuo rugsėjo–spalio iki gegužės–birželio, o vasarą grįžta į savo šalį arba keliauja. Nuoma sezono metu atperka visų metų būsto išlaikymo išlaidas, tačiau reikia turėti omenyje, kad būstą toliau nuo jūros bus sunkiau išnuomoti“, – pažymi NT ekspertė S. Žlabienė.

 

Nuoma sezono metu atperka visų metų būsto išlaikymo išlaidas, tačiau reikia turėti omenyje, kad būstą toliau nuo jūros bus sunkiau išnuomoti.

 

Ką verta apsvarstyti svajojantiems apie antrus namus Ispanijoje

Jei ketinate įsigyti nekilnojamojo turto Ispanijoje, būkite pasiruošę aptarti kiekvieną smulkmeną, tik taip antrųjų namų paieškų rezultatas atitiks jūsų lūkesčius. Pagrindiniai klausimai, kuriuos jums užduos NT ekspertė Sigita Žlabienė:

1. Norite gyventi Ispanijoje nuolat ar būti ten tik kartkartėmis? Tai yra gana svarbu, nes tarp namų, skirtų nuolat gyventi, ir antrųjų namų atostogoms vis dar yra didelis skirtumas. Tas pat kaip renkantis automobilį – juk šeimai vežioti nesirinksite sportinio dviviečio ir atvirkščiai.

2. Jei negyvensite ten nuolat, ar norėsite išnuomoti jums priklausantį būstą? Pavyzdžiui, kad padengtumėte banko kredito išlaidas. Tai yra gana svarbu, nes namai, tinkantys nuolat gyventi, ne visada tinka nuomai ir atvirkščiai.

3. Ar esate prieš tai buvęs Ispanijoje ir ar jau nusprendėte, kuriame mieste, regione, rajone norėtumėte gyventi? Ispanija – didelė ir labai įvairi šalis. Yra tikrai daug puikių ir originalių vietų. Sunku patarti, nes pomėgiai yra labai skirtingi ir individualūs, o galutinį sprendimą dėl regiono pasirinkimo priimate jūs pats.

4. Biudžetas. Reikėtų nepamiršti ne tik apie su pirkimu susijusių įsigijimo mokesčių, mokamų notarinės sutarties pasirašymo metu, bet ir dviejų kasmetinių turto išlaikymo mokesčių. Kuo didesnė būsto kaina, tuo didesni ir mokesčiai.

5. Kur išsirinkti būstą – toliau nuo jūros ar šalia paplūdimio? Šiais klausimais galima ginčytis be perstojo ir kiekvienas mūsų būsime teisūs. Kai kas per savo balkoną nori matyti jūrą ir girdėti paplūdimio šurmulį, kiti, priešingai, renkasi 5–7 km nuo paplūdimio nutolusius ramius priemiesčio rajonus šalia gamtos draustinių ar apelsinų giraičių.

 

TEKSTAS – Gabrielės Auksakalytės

V/S: 959 / 40