Kaip nusipirkti būstą JAV?

Trečiadienis, 28 liepos 2021

Net jei ir neketinate pirkti nekilnojamojo turto JAV, įdomu sužinoti, kaip šis procesas vyksta anapus vandenyno. Galbūt kai kuriuos būsto pirkimo etapus būtų galima pritaikyti ir Lietuvoje?

Apskritai nekilnojamojo turto pirkimas JAV yra pirkėjams prieinama ir paprasta procedūra. Nekilnojamojo turto pirkimo procesą labai palengvina sukurta informacinė sistema, leidžianti ne tik lengvai ir greitai įsigyti, bet ir parduoti nekilnojamojo turto objektus. Pirkėjams į pagalbą skuba nekilnojamojo turto agentai, teisininkai, finansų ir draudimo įstaigų konsultantai.

Sąlygos užsieniečiams

Palankios sąlygos įsigyti nekilnojamąjį turtą sudarytos ne tik vietos gyventojams, bet ir užsienio piliečiams. Pastarieji turi galimybę įsigyti ir turėti nekilnojamąjį turtą net negyvendami JAV ir net nebūdami jų piliečiais. Taip pat norint įsigyti nekilnojamąjį turtą net nebūtina fiziškai būti šalyje. Tai leidžia daugeliui užsienio investuotojų nuotoliniu būdu pirkti namus ir butus, įsigyti akcijų ir tapti Amerikos bendrovių bendrasavininkiais.

Užsieniečiams, perkantiems nekilnojamąjį turtą JAV, nėra jokių griežtų reikalavimų. Jie gali ne tik laisvai įsigyti gyvenamąjį plotą, bet ir naudoti jį savo nuožiūra.

Iš ko galima rinktis?

Prieš įsigyjant būstą, svarbu suprasti, kokiai kategorijai jis priklauso.

Jungtinėse Valstijose yra 3 populiariausi gyvenamojo nekilnojamojo turto tipai:

  • Privatus namas (angl. „Private house”). Amerikiečiai taip vadina vienai šeimai skirtą namą. Mūsų šalyje labiausiai tinkantis atitikmuo būtų vienbutis gyvenamasis namas. Dažniausiai jis yra priemiestyje, o namo teritorijoje paprastai yra įrengtas baseinas ir galinis kiemas, kur savininkai gali organizuoti įvairias šventes, žaidimus ir šeimos kepsnių popietes.
  • Daugiabutis (angl. „condominium”). Tai yra daugiabučių kompleksai. Jiems paprastai priklauso baseinai, sporto salės ir kiti patogumai, kuriais dalinasi daugiabučio gyventojai. Gyventojai kartu išlaiko ir valymo paslaugas ar kitas būsto priežiūros paslaugas teikiančius asmenis ar įmones.
  • Miesto namas (angl. „townhouse”). Tai yra būsto tipas, kuriame dera užmiesčio namo ir miesto buto ypatybės. Lietuvoje turime kotedžus, kurie labiausiai tinka palyginimui. Tokio būsto savininkai gyvena bute, dviejų ar trijų aukštų kotedže, kur kiekvienas savininkas turi savo atskirą įėjimą, garažą ir nedidelį kiemelį. Šį variantą dažnai renkasi tiek, kurie nori įsigyti namą, bet gyventi miesto ribose.

Nekilnojamojo turto įsigijimo procesas

Pirmas žingsnis - išsirinkti nekilnojamojo turto tarpininką. Jei norite, butą ar namą JAV galite įsigyti ir be profesionalo dalyvavimo, tačiau tai ženkliai padidina riziką pirkėjui. Nekilnojamojo turto brokeris yra tas specialistas, kuris gina kliento interesus visuose būsto pirkimo proceso etapuose, padeda sumažinti kainą ar įspėja apie galimas būsto problemas. Patartina pasitikėti tik šios srities profesionalais: tais, kurie sugeba sąžiningai, lengvai ir išsamiai atsakyti į įvairiausius klausimus.

Finansinių galimybių užtikrinimas. Norėdamas pasinaudoti nekilnojamojo turto agento paslaugomis, pirkėjas turi įrodyti savo finansinį mokumą. Tai padaryti galima pateikus banko dokumentą, patvirtinantį, kad bus išduota paskola būstui įsigyti. Jei ketinate būstą pirkti be banko paskolos, teks pateikti banko sąskaitos išrašą, kuriame matytųsi, jog turite pakankamai lėšų būstui įsigyti.

Susitvarkius finansinius reikalus, metas išsirinkti patį būstą. Kadangi brokeriai turi platų gyvenamųjų ir komercinių objektų duomenų bazę, bendradarbiavimas su jais gali ženkliai sutrumpinti paieškos laiką. Be to, gausite patarimų dėl vienai ar kitai nekilnojamojo turto rūšiai būdingų niuansų, kurių pats pirkėjas gali ir nežinoti.

Kad galėtumėte užbaigti pirkimo sandorį, jums reikės profesionalaus teisininko. Jis užtikrins, kad visas būsto įsigijimo procesas būtų teisiškai teisingas, o pirkėjo teisės į jį būtų įstatymiškai pagrįstos.

Suradus tinkamą būstą, pardavėjui pateikiamas pasiūlymas. Tai yra susitarimas, kuriame nurodomos sąlygos, kuriomis pirkėjas yra pasiruošęs sudaryti sandorį. Pasiūlymą pirkti galima siųsti keliems pardavėjams, kurių parduodamas būstas atrodo patrauklus. Jei pardavėjas sutinka su pasiūlyme nurodytomis sąlygomis, pirkėjas sumoka nedidelį užstatą, kaip savo ketinimų garantą. Po šios procedūros jis turi 5 dienas išsamiai apžiūrėti perkamą objektą, dalyvaujant teisininkui aptarti visus sutarties punktus ir galimus pakeitimus. Šiame etape galima nutraukti objekto rezervaciją ir neprarasti užstato. Jei pirkėjas nusprendžia atsisakyti pirkti 6 dieną, pardavėjas įgyja teisę užstato negrąžinti.

Kitas žingsnis - perkamo nekilnojamojo turto vertinimas. Jį atlieka nepriklausomas ekspertas. Vertinimas labiausiai reikalingas bankui, jei bus imama paskola. Jei objekto įvertinimas yra mažesnis nei pardavėjo nustatyta kaina, bankas suteiks mažesnę paskolą būstui įsigyti.

Kitu žingsniu pirkėjo pasamdytas teisininkas patikrina, ar perkamas būstas nėra užstatytas ar areštuotas, ar pardavėjas neturi įsiskolinimų, kurie pereitų pirkėjui. Tuo pat metu pasirinkta draudimo bendrovė ruošia nekilnojamojo turto draudimo pasiūlymą.

Jei būstas perkamas su banko paskola, atsakymą apie skolinimo galimybes pirkėjas paprastai sulaukia per 3-4 savaites. Kol laukiama banko sprendimo, svarbu neimti papildomų paskolų.

Atsakingiausia viso proceso dalis - sandorio registravimas. Jį pasirinktos įmonės biure vykdo sandorio šalių teisininkai. Svarbu sutartu metu į sutartą biurą atvykti su visais reikalingais dokumentais ir reikalinga pinigų suma. Jei sandorio registravimas vyksta sklandžiai, pirkėjas tampa nekilnojamojo turto savininku. Jei iškyla trukdžių, sandoris atidedamas, kol nurodyti trūkumai pašalinami ir sandorį galima registruoti.

Po sandorio sudarymo pardavėjui perduodama likusi suma už nusipirktą objektą. Šiame etape taip pat tenka susimokėti papildomus mokesčius.

Papildomos išlaidos perkant nekilnojamąjį turtą

Pirkdami nekilnojamąjį turtą JAV, užsienio investuotojams tenka patirti papildomų išlaidų, kurios kartais viršija paties būsto kainą.

Teisinės paslaugos. Paprastai už teisines paslaugas tenka sumokėti 1000-1500 dolerių. JAV dokumentus patvirtinti turi teisę ir advokatai, todėl galima sutaupyti nemažą sumą pinigų nesikreipiant į notarą.

Būsto draudimas. Jo kaina priklausys nuo pasirinkto draudimo. Galima rinktis draudimą nuo nelaimingų atsitikimų ir būsto konstrukcijų draudimą. Kuris variantas tinkamiausias, gali patarti specialistas.

Nekilnojamojo turto mokestis. Jis yra apie 1,19% ir mokamas du kartus per metus. Pirmą kartą šį mokestį pirkėjas privalo sumokėti iš karto po sandorio sudarymo.

Registracijos mokestis. Kai kuriose valstijose privalu įsigytą nekilnojamąjį turtą užregistruoti centriniuose registruose. Ši paslauga yra mokama.

Banko paslaugos. Bankai ima mokestį už hipotekos registravimą (apie 1000 dolerių) ir hipotekos sąskaitos tvarkymą (apie 400 dolerių). Taip pat teks sumokėti ir hipotekos brokeriui (800 dolerių) už pateiktą informaciją apie mokumą.

Vertimo paslaugos. Jei nepakankamai laisvai jaučiatės kalbėdami angliškai, jums prireiks vertėjo. Už dokumentų vertimą specialistai prašo apie 20 dolerių už puslapį.

Rizika perkant NT nuotoliniu būdu

Ketinantys pirkti nekilnojamąjį turtą JAV nuotoliniu būdu, privalo įvertinti riziką, kylančią renkantis ir perkant būstą. Kuo brangesnis objektas, tuo rizika didesnė.

Jos išvengti padės licencijuoti nekilnojamojo turto brokeriai. Jie pasirūpins, kad saugiai ir legaliai įsigytumėte nekilnojamąjį turtą JAV nuotoliniu būdu. Rizika kyla ir toliau valdant įsigytą turtą. Dažniausiai problemos kyla dėl nuomos. Kad jų kiltų kuo mažiau, reikia apgalvotai pasirinkti tokioms investicijoms tinkamą nekilnojamąjį turtą.

Vis gi, įsigyti nekilnojamąjį turtą JAV nuotoliniu būdu galima tik tuo atveju, jei ketinama pirkti savomis lėšomis. Jei planuojama imti būsto paskolą, teks asmeniškai atvykti į JAV, kad viename iš vietinių bankų atidarytumėte sąskaitą.

Šaltinis: realting.com

 

Temos: Pasaulis