Investuokite ten, kur visad šviečia saulė
Adobe Stock nuotr.

Investuoti į nekilnojamąjį turtą šilto klimato šalyse – populiarėjanti tendencija ir tarp lietuvių. Natūralu, kad gyvendami cepelinų spalvos dangaus šalyje esame išsiilgę saulės ir šilumos, dažnai keliaujame ten, kur visad šviečia saulė. Tenerifė ir Maljorka – vienos populiariausių atostogų krypčių, vis labiau masinančių ir investuotojus į nekilnojamąjį turtą iš viso pasaulio. Juk tinkamai investavę į antruosius namus svetur, ne tik atostogausite „nemokamai“, bet ir galėsite džiaugtis patrauklia finansine grąža.

TENERIFĖ

Turistų skaičius Tenerifėje – didžiausioje iš septynių Kanarų salų Atlanto vandenyne – nuolat auga ir yra įspūdingas: saloje, kurioje gyvena ~ 900 tūkst. gyventojų, per metus apsilanko 5 mln. turistų. Rodikliai kasmet auga daugiau nei 10 %, todėl nenuostabu, kad didžioji salos verslo dalis orientuota į atvykstamąjį turizmą ir apgyvendinimo sektorių.

Paskaičiuota, kad vidutinė vieno turisto viešnagės trukmė saloje trunka daugiau nei savaitę, tad nenuostabu, jog investuotojams čia patrauklu užsiimti trumpalaike nekilnojamojo turto nuoma.

Studijos (angl. Studio) tipo būsto kainos Tenerifėje prasideda nuo 60 000 eurų ir labai priklauso nuo lokacijos, vaizdo pro langus, patogumų (pavyzdžiui, ar apartamentų komplekse yra baseinas ir pan.).

Kuo įspūdingesnis atsiveriantis vaizdas pro langus, tuo aukštesnė NT kaina: jei pageidaujate „studijos“ su vaizdu į vandenyną, toks būstas rinkoje vertinamas nuo 96 000 eurų. Apskritai kalbant, studijos tipo apartamentų kainos Tenerifėje svyruoja nuo 80 000 iki 110 000 eurų. Vietiniai ekspertai tikina, kad per metus iš trumpalaikės nuomos galima gauti apie 6–8 % metinės grąžos pajamų.

Planuojantiems investuoti didesnę pinigų sumą ir ieškantiems prabangesnių NT objektų verta pasidairyti vilų. Pavyzdžiui, dviejų aukštų, penkių miegamųjų, su garažu, uždaru kiemu, baseinu, stogo terasa vilą galima įsigyti už 900 000 eurų. Užsiimant trumpalaike nuoma, preliminariai per mėnesį galima uždirbti 9 000 eurų, arba 108 000 eurus per metus, o tai sudarytų 12 % metinės grąžos.

 

MALJORKA

Maljorka – pasaulinės reikšmės kurortinė vietovė, didžiausia Ispanijos sala. Dėl švelnaus Viduržemio jūros klimato, infrastruktūros, patogaus susisiekimo (skrydžių) ir aukštos kokybės turizmo paslaugų per metus salą aplanko ~20 mln. turistų, daugiausia iš Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Rusijos ir kt. Daugiausia lankytojų sala sulaukia liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

„Maljorka – saugi, tvarkinga, savo identitetu bei aktyviu kultūriniu gyvenimu išsiskirianti sala. Būtent čia poilsiauti į vasaros rezidenciją atvyksta ir Ispanijos karališkoji šeima. Daugelis žmonių šią salą atranda ne tik kaip idealią vietą pailsėti, bet ir ilgesnį laiką (pa)gyventi. Čia paprasta adaptuotis“, – pasakojo interjero dizaineris ir nekilnojamuoju turtu besidomintis Mario Krivickas, gyvenantis tarp Londono ir Maljorkos.

Tarp galinčių sau leisti investuoti į nekilnojamąjį turtą Maljorkoje ar Tenerifėje populiarus vadinamasis flip’inimas, kai įsigyjamas ne itin geros būklės turtas, jis suremontuojamas ir parduodamas brangiau, siekiant uždirbti.

 

Tarp galinčių sau leisti investuoti į nekilnojamąjį turtą Maljorkoje ar Tenerifėje populiarus vadinamasis flipinimas.

 

Trumpalaikė nuoma taip pat yra pelninga. Suradę nuomininkų gausite nuolatinių pajamų – nuompinigius, o laikui bėgant nekilnojamojo turto kaina taip pat pakils. Kol laukiate nekilnojamojo turto vertės padidėjimo, sėkmingai gaunate įplaukas iš nuomininkų, o išaugus nekilnojamojo turto vertei jį parduodate ir uždirbate iš kainos padidėjimo.

Kiekvienas, ketinantis investuoti į nekilnojamąjį turtą užsienio šalyse, privalo išanalizuoti teisinius vietos niuansus, pasiskaičiuoti valstybinius mokesčius, išsiaiškinti, kas administruos turtą, kas įvertins pastato būklę, nustatys jo vertę ir kt.

 

Kol laukiate nekilnojamojo turto vertės padidėjimo, sėkmingai gaunate įplaukas iš nuomininkų, o išaugus nekilnojamojo turto vertei jį parduodate ir uždirbate iš kainos padidėjimo.

 

„Trijų kambarių butas Maljorkoje, Palmos centre, kainuoja 230 000 eurų. Jo nuomos kaina mėnesiui – 1 500 eurų. Taigi, metinė grąža sudarytų 7–8 %“, – paaiškina M. Krivickas. Žinoma, pajamos priklauso nuo daugelio dalykų, tokių kaip vieta, įrengimas, tinkamas pateikimas rinkai ir pan. Be to, prieš įsigyjant nekilnojamąjį turtą saloje būtina įsigilinti į vietinius įstatymus, įvertinti galimą riziką, atlikti „namų darbus“ su turto vertintojais, gali prireikti kreiptis į vietinį teisininką, architektą.“

 

Trijų kambarių butas Maljorkoje, Palmos centre, kainuoja 230 000 eurų. Jo nuomos kaina mėnesiui – 1 500 eurų. Taigi, metinė grąža sudarytų 7–8 %.“

 

Tiek pradedantiems, tiek pažengusiems investavimo į nekilnojamąjį turtą srityje ir svajojantiems apie antruosius namus svetur patartina ne kartą apsilankyti toje šalyje, žvalgyti rinką įvairiuose miestuose, vietovėse, keliauti ten skirtingais metų laikais, susipažinti su įvairių NT agentūrų pasiūlymais.

Jei radote konkretų, jums patrauklų objektą, apsilankykite jame kelis kartus, dieną, vakare. Teko girdėti istoriją, kaip vieni lietuvaičiai per neapdairumą įsigijo kitų lietuvių – nekilnojamojo turto agentų už itin patrauklią kainą siūlomą turtą ir tik vėliau įsitikino, jog įsigytas objektas yra viename iš prasčiausių to miesto daugiabučių, apgyvendintų vien atvykėliais iš ne itin išsivysčiusių Afrikos šalių... 

 

Svarbu žinoti

Investicijos į nekilnojamąjį turtą atrodo paprastos tik iš pirmo žvilgsnio. Įvairios nekilnojamojo turto rūšys turi skirtingą riziką. Perkant nekilnojamąjį turtą reikia atkreipti dėmesį į tokius niuansus kaip turto vertinimas, įsigijimo finansavimas, finansinis svertas, turto likvidumas ir jo kainą lemiantys faktoriai. Investicijos į nekilnojamąjį turtą gali būti skirtingų formų – jos neapsiriboja tik paties nekilnojamojo turto įsigijimu.

Priklausomai nuo to, kokį nekilnojamąjį turtą perkate, atsižvelkite į skirtingus kriterijus. Pavyzdžiui, investuodami į biuro patalpas, ieškokite vietos netoli miesto centro, kur geras susisiekimas. O investuodami į gyvenamąjį plotą, stenkitės vengti judrių gatvių. Prieš investuodami patikrinkite, ar pardavėjo pateikta informacija yra teisinga.

Lankydami objektą įvertinkite jo būklę, galbūt jam reikia kosmetinio ar kapitalinio remonto. Įvertinkite aplinką, susisiekimo galimybes, saugumą, patogumą ir kitus kriterijus, susijusius su nekilnojamojo turto vieta. Prieš duodami rankpinigius, pasirūpinkite, kad nešališkas turto vertintojas nurodytų tikrąją objekto kainą.

Investuoti ten, kur visuomet šviečia saulė, – misija įmanoma. Jei neišmanote investavimo niuansų ir vietos nekilnojamojo turto rinkos, kreipkitės į NT ekspertus. Investuokite, uždirbkite ir nepamirškite paatostogauti. Gal investicinis objektas atostogų rojuje bus tinkamas to priminimas? 

 

TEKSTAS – Tomo Grižo

V/S: 550 / 24