NT specialistas: Lietuvos pajūryje NT kainos yra išpūstos

Pirmadienis, 08 rugpjūčio 2022

Prasidėjusi pandemija ir paskelbti karantinai paskatino lietuvius ieškoti antro būsto pajūryje. Kas vyksta pajūrio nekilnojamojo turto rinkoje šiandien? Ar būstas čia vis dar paklausus ir įperkamas? 

Pajūrio NT rinką užvaldė „bandytojai” 

Karas Ukrainoje, rekordinė infliacija, kylančios palūkanos stabdo rinkos aktyvumą pajūryje. „Žmonės bijo rizikuoti ir nori šiek tiek luktelti”, - sako German Jarcev, „Capital Klaipėda” brokeris. Vis dėlto gyventojai, kurių pajamos didesnės, ieško ir perka nekilnojamąjį turtą (NT). „Ypatingai, jei tas turtas yra išskirtinis ir gražus”, - priduria pajūryje dirbantis brokeris. 

Šiandien pajūryje lietuviai perka ir namus, ir butus, ir vasarnamius. Anot brokerio, didžiulės kainos, kurias lemia patrauklaus turto trūkumas, lietuvių negąsdina, nors jis pats pastebi, jog kai kurių objektų kainos jau yra išpūstos. „Neringoje yra remontuotinas butas, o savininkas už jį prašo 7000 eurų už kvadratą. Tai yra neadekvati kaina. Tokie yra bandytojai, kurie girdi, kad kainos kyla, parduoti turto nėra motyvuoti, bet nori tiesiog pabandyti – o gal pavyks”, - pasakoja G. Jarcev ir priduria, jog kone kas antras pajūrio regiono būsto pardavėjas yra toks „bandytojas”, nes kainos skelbimų portaluose prasilenkia su realia rinkos situacija. Pasak NT specialisto, realios būsto kainos pajūryje „užsifiksavo” metų pradžioje ir iki šiol jos nelabai pakito. 

NT brokeris pripažįsta, kad pajūryje, ypatingai Neringoje, rasti būstą už adekvačią, realią rinkos kainą yra labai sudėtinga. Taip pat sudėtinga yra įtikinti pardavėjus dirbtinai neišpūsti būsto kainos. Dažniausiai pardavėjams parduodamas būstas pajūryje būna antras ar net trečias ir jie, norėdami pasinaudoti esančia situacija rinkoje, užkelia kainą ir tiesiog laukia. Jei pavyks parduoti – gerai, jei pirkėjų neatsiras – irgi gerai. Žmonės, kurie turi konkrečių tikslų ir yra motyvuoti parduoti būstą, nustato realią rinkos kainą. Deja, tokių šiandien yra nedaug. 

NT brokeris G. Jarcev pasakoja, jog pirkėjams tenka medžioti parduodamus objektus. Už būstą pajūryje jie yra pasiruošę mokėti didelius pinigus. 

Daugiausia būsto pajūrio regione ieško vilniečiai. Kaip pasakoja NT brokeris, pasitaiko vienas kitas pirkėjas iš Kauno, Panevėžio, Marijampolės. 

Didžiausias rinkos aktyvumas - Palangoje 

Didžiausias rinkos aktyvumas, anot G. Jarcev, yra Palangoje. Čia yra didžiausia pasiūla ir ganėtinai platus asortimentas, iš kurio pirkėjai gali rinktis: nuo paprasto sklypo, esančio geroje vietoje, iki gyvenamo namo su baseinu. Kituose pajūrio miestuose nelabai yra iš ko rinktis. Tad net ir turėdami daug pinigų, jie negali įsigyti norimo būsto norimoje vietoje, nes paprasčiausiai jo nėra. 

Objektai, kurie būtų itin paklausūs ir patrauklūs pirkėjams, dažniausiai nėra pardavinėjami. Jie yra paveldimi ir saugomi karta iš kartos. Dažniausiai parduodami naujos statybos objektai, kurie buvo statyti ar įsigyti siekiant pelno. 

Kaip pasakoja pajūrio NT ekspertas, dažnai pirkėjams, įsigijusiems būstą Nidoje, tenka akcentuoti, jog jie įsigijo vietą. Čia, priešingai nei Palangoje, naujos statybos yra labai mažai, nes paprasčiausiai nėra sklypų, todėl tenka džiaugtis ir vertinti bet kokį nekilnojamąjį turtą, kurį pavyksta įsigyti. Tipinis būsto Nidoje pirkėjas - turtingas lietuvis, būstą perkantis sau. 

Būstas pajūryje - ne pelnui iš nuomos 

Pajūrio regione netrūksta investuotojų, kurie įsigytus butus nuomoja vasarotojams. Anot NT brokerio, nuomos verslu pajūryje apsimoka užsiimti, jei įstengi įsigyti 4-5 butus 30-55 kv. m ploto. Turint vieną butą neverta pradėti tokio verslo, todėl, kad apskritai tokios kvadratūros butą yra sudėtinga gauti, nes jie yra paklausiausi ir todėl sąlyginai brangiausi. 

Iš trumpalaikės nuomos savininkai gali uždirbti iki 5 proc. grąžos. „Tai nėra didžiuliai pinigai. Greičiausiai dalį šių pinigų dar teks skirti pavasarį remontui”, - sako G. Jarcev. Jo nuomone, didžioji dalis vilniečių, perkančių nekilnojamąjį turtą pajūryje, siekia ne uždirbti iš nuomos, o apsisaugoti nuo infliacijos. Kaip papildoma nauda – patys turi kur atvažiuoti poilsiauti. 

Plėtros perspektyvos 

„Capital Klaipėda” brokeris G. Jarcev pasakoja, jog pajūryje vyksta nemažai statybų Palangoje, Kunigiškėse, Monciškėse. Artimiausiu metu nusimato „Svencelės salų” plėtra. Čia planuojama statyti dar tris gyvenamuosius miestelius, be to, greta yra nemažai rekreacinės paskirties žemės, kur numatyti barai ir pramogų zonos. 

Klaipėdoje plėtojamas projektas „Klaipėdos Holivudas”. Projektas statomas po kelis korpusus, tačiau vystytojas, kaip ir nemaža dalis vystytojų šiandien, neskuba pradėti pardavimų. „Nori dalį projekto pastatyti, pažiūrėti, kokia situacija, paskaičiuoti galutinę kainą, ir tada pradėti pardavimus”, - pasakoja NT brokeris. 

Daugiau apie situaciją Lietuvos pajūryje žiūrėkite laidoje „NT tiesiogiai”.