Netvari NT rinkos raida - didžiausia rizika Lietuvos finansų sistemai
pixabay.com

Lietuvos bankas du kartus per metus atlieka apklausą dėl rizikų Lietuvos finansų sistemai. Apklausoje dalyvauja bankai, draudimo ir lizingo bendrovės, kredito unijos, investicijų valdymo įmonės ir kitos finansų įstaigos, kurios įvertina svarbiausių rizikų Lietuvos finansų sistemai šaltinius, nepalankių įvykių pasireiškimo tikimybę ir galimą jų poveikį šalies finansų sistemai per artimiausius 6 mėn.

Liepos 22 d. Lietuvos bankas paskelbė pirmosios šių metų apklausos rezultatus. Apklausoje dalyvavo 55 respondentai, iš jų 11 Lietuvoje veikiančių bankų ir užsienio bankų skyrių, 10 draudimo bendrovių, 12 kredito unijų ir 22 kitos finansų įstaigos (lizingo bendrovės, finansų maklerio įmonės, valdymo įmonės). Apklausa vykdyta gegužės 26–birželio 15 dienomis.

Apklausoje dalyvavę finansų sistemos dalyviai kaip didžiausią riziką Lietuvos finansų sistemai išskyrė netvarią nekilnojamojo turto rinkos raidą. Bendrai ši rizika įvertinta kaip aukštesnė nei vidutinė ir tai yra aukščiausias šios rizikos vertinimas nuo pat 2014 m., kai klausimas apie NT rinkos raidos tvarumą buvo įtrauktas į apklausą. Tai, kad NT rinkos situacija yra rizikinga, labiausiai akcentavo Lietuvoje veikiantys bankai ir kitos finansų įstaigos, išskyrus draudimo bendroves ir kredito unijas.

„Nors neapibrėžtumas dėl pandemijos ekonominių pasekmių vis dar yra didelis, pirmoje metų pusėje smarkiai suaktyvėjusi nekilnojamojo turto rinka finansų įstaigoms įžiebė padidinto dėmesio lemputę dėl perkaitimo rizikos“, – sako Algirdas Prapiestis, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vadovas.

Apklausos dalyviai atsakė ir į klausimus apie bankroto riziką įvairiuose sektoriuose. Finansų įstaigos išskyrė viešbučių ir maitinimo sektorius, kaip didžiausios bankroto rizikos sritis. Šios sritys rizikingiausiomis buvo įvertintos ir praėjusių metų antrąjį pusmetį. Lyginant 2020 m. II pusmečio ir 2021 m. I pusmečio apklausos duomenis, finansų įstaigų nuomone bankroto rizika padidėjo statybų sektoriuje.

Kaip skelbiama Lietuvos banko atliktos apklausos apžvalgoje, labiausiai tikėtinas sukrėtimas Lietuvos finansų sistemai per artimiausius 6 mėn., respondentų nuomone, yra tolesnė COVID-19 pandemijos raida ir jos padariniai (pvz., blogėjanti įmonių ir namų ūkių finansinė padėtis, karantino ribojimai). Finansų įstaigos taip pat išskyrė galimą infliacijos didėjimą ir to pasekmes (pvz., palūkanų normų augimas), geopolitinę įtampą palaikant santykius su Baltarusija bei Rusija kaip tikėtinus įvykius artimiausiu metu, keliančius grėsmę Lietuvos finansų sistemai.

Straipsnis paremtas Lietuvos banko duomenimis

V/S: 50 / 1

  

Komentarai (0)

Komentarų dar nėra

Palikite komentarą

  1. Rašomi komentarai kaip svečiui
Attachments (0 / 3)
Share Your Location