M. Mikočiūnas: Negali taip būti, kad pomidorai brangsta, o NT pinga
pixabay.com nuotr.

Kaip žinoti, kad nekilnojamojo turto (NT) kainos kils ar kris? Kas tai sąlygoja? Ko galime tikėtis artimiausiu metu? Sutelktinio finansavimo platformos PROFITUS organizuotoje diskusijoje savo įžvalgomis dalinosi  „Capital“ NT brokeris ir ekspertas Mantas Mikočiūnas ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius.

Ar tikrai nenusimato NT kainų mažėjimo?

Brokeris, savo darbinėje veikloje kasdien bendraudamas su NT pardavėjais ir pirkėjais, aktyviai palaikydamas ryšius su vystytojais ir kitais rinkos dalyviais, bene geriausiai jaučia rinkos pulsą ir rinkos dalyvių nuotaikas. M. Mikočiūnas pripažįsta, kad klausimo apie NT kainų augimą jis sulaukia labai dažnai. Atsakymo į šį klausimą jis kviečia ieškoti nustūmus visas emocijas į šalį ir objektyviai įvertinti, kokios priežastys gali paveikti kainų augimą ar kritimą, ar tai vyksta šiandieninėje rinkoje, ir iš to pasidaryti atitinkamas išvadas.

Jis atkreipia dėmesį, kad Vilnius šiandien yra Europos Sąjungoje sparčiausiai gyventojų skaičiumi auganti sostinė. Vystytojams dėl augančių statybų kaštų, sklypų trūkumo, sudėtingos situacijos su valstybinės žemės nuoma pastatyti projektą kainuoja vis brangiau. NT brangsta pasauliniu mastu. Viena iš brangimo priežasčių - nekilnojamojo turto kaip investicijų objekto patrauklumas. Gyventojai, siekdami nuo augančios infliacijos apsaugoti savo pinigus, investuoja juos į nekilnojamąjį turtą. „Visais laikais NT buvo viena iš saugiausių pinigų investavimo vietų”, - sako M. Mikočiūnas.

O tai, kad infliacija yra, rodo kylančios ir kitos, ne NT kainos. „Jei ekonomika kils į viršų ir viskas brangs, brangs ir NT. Negali taip būti, kad pomidorai brangsta, o NT pinga. Visos kainos kyla į  viršų, o NT dėl kažkokių priežasčių važiuoja į apačią - taip nebūna. Jei ekonomika kyla, NT kainos taip pat kyla”, - teigia daugelį metų sėkmingai brokeriaujantis M. Mikočiūnas. „Atlyginimai auga, statybų kaštai auga. Pasiūlos ir paklausos santykis labiau įtakoja sandorių skaičių, o ne kainų lygį. Paklausa yra vis dar pakankamai didelė, pasiūla nespėja atliepti jos lūkesčių, o tai irgi nestabdo kainų kilimo ir nėra tas faktorius, kuris galėtų kainų kreivę pakreipti į apačią”, - objektyvias kainų kilimo priežastis vardina brokeris ir priduria, kad, visus šiuos veiksnius sudėjus į vieną, matyti, kad NT kainų mažėjimui nėra jokių priežasčių.

„Visada yra tikimybė, kad kainos gali mažėti. Visada yra tikimybė, kad ištiks pasaulinė ekonominė krizė ir visos kainos pradės kristi, kaip 2008 m. Bet tikimybė, kad taip nutiks, žiūrint pasauliniu mastu, žiūrint, kiek pinigų yra liejama į ekonomikas ir kaip jos yra gaivinamos, kokios politikos laikosi didžiosios ekonomikos sprendžiant šitą krizę, yra labai maža”.

Tikimybė, kad kainos mažės, M. Mikočiūno nuomone, galėtų būti 5 proc., kad kainos nekis, stabilizuosis ir artimiausius kelis metus išsilaikys panašios, kokios dabar yra, - 25 proc., o kad kainos kils - 70 proc. „Visada yra tikimybė tiek vienam, tiek kitam scenarijui, tik reikia pažiūrėti, kiek realus yra vienas ar kitas scenarijus”.

Didelė paklausa, atsiliekanti pasiūla ir mažėjantis būstų sandėlis

Statistikos duomenys rodo, kad šiandieninėje rinkoje daugiau būstų yra rezervuojama nei jų pastatoma. Tokiu būdu mažėja, taip vadinamasis, būstų sandėlis. „Tikrai yra tokių projektų, kuriuos išperka dar iš brėžinių”, - sako M. Mikočiūnas, tačiau, jo nuomone, visada bus projektų, kuriuose butai išperkami ne taip sparčiai. Dažniausiai taip nutinka dėl nesėkmingo proceso valdymo. „Tokių projektų yra, bet jų yra vienetai. Šiai dienai yra daugiau tokių projektų, kurie yra išperkami iš brėžinių”.

Tai, kad paklausa yra didžiulė, pritaria ir LNTPA prezidentas M. Statulevičius. „Balandį buvo parduota ir rezervuota 1100 butų tik Vilniuje. Tai negali tęstis be galo ilgai, tai nėra tvaru”, - sako jis. Jo nuomone, jei toks aktyvumas būtų kiekvieną mėnesį, vystytojai nespėtų tenkinti pasiūlos. Tuo labiau, kad apribojimų vystytojams vis daugėja ir pasiūlyti būstą už prieinamą kainą bus tik sunkiau. Vystytojus vienijančios asociacijos vadovas sako, kad išduotų statybos leidimų skaičius neatitinka realiai rinką pasiekiančių projektų skaičiaus, „nes yra daug užlaikymo, daug diskusijų, ginčų, neprocedūrinių dalykų, derinimo savivaldybėse”.

„Mes, kaip asociacija vykdydami savo misiją, nuolat kalbame su vyriausybe, kad vienas iš bendrų tikslų būtų tai, kad žmonės galėtų įpirkti būstą ir galėtų pasilikti dirbti ir kurti savo ateitį Lietuvoje, Lietuvos miestuose ir nepabėgtų į užsienį, kaimynines valstybes ar nepabėgtų į nuomos rinką, kas nėra iš esmės blogai, bet tai jie daro ne savo noru, o tik dėl to, kad negali rasti jų poreikius atitinkančio būsto tiek kainos, tiek lokacijos prasme”. LNTPA prezidento nuomone, šios situacijos sprendimas - pasiūlos didinimas.

Šaltinis: PROFITUS GYVAI: Nekilnojamo turto rinkos perspektyvos

  

Komentarai (0)

Komentarų dar nėra

Palikite komentarą

  1. Rašomi komentarai kaip svečiui
Attachments (0 / 3)
Share Your Location