Naujiena Lietuvoje: VŠT sprendimas vasaros karščiams – centralizuota vėsa

Antradienis, 27 liepos 2021

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda plėtoti centralizuotos vėsos tiekimo projektą, kurio pirmasis etapas bus įgyvendintas Vilniaus Konstitucijos prospekte. Šio etapo koncepciją praėjusią savaitę patvirtino VŠT vadovų taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Pasak bendrovės atstovų, centralizuotos vėsos sistemos padės žymiai efektyviau ir tvariau atvėsinti ir komercines, ir gyvenamąsias patalpas vasaros karščių metu.

Visai neseniai VŠT atliko išsamią techninę ir ekonominę centralizuotos vėsos tiekimo Vilniuje analizę. Remiantis rezultatais buvo nuspręsta pirmąjį vėsos tiekimo tinklo etapą įrengti Konstitucijos prospekte.

„Geresnės iliustracijos vėsinimo poreikiui nei šių metų vasara – nesugalvosi. Aukšta oro temperatūra tampa vis didesne problema, nes biuruose ar namuose įsirengti individualius patalpų vėsinimo prietaisus yra brangu, jie darko pastatų išorinius fasadus ir nėra tokie efektyvūs, kaip centralizuotos sistemos. Todėl plečiame VŠT teikiamas paslaugas ir pirmąją vėsą patieksime Konstitucijos prospekte esantiems komerciniams pastatams, o vėlesniuose etapuose prie tinklo prijungsime kitus rajonus“, – sakė įmonės Strategijos ir vystymo departamento direktorius Paulius Martinkus.

Įgyvendinant centralizuotos vėsos projektą VŠT remiasi kitų šalių patirtimi. Centralizuotas vėsos tiekimo sistemas jau yra įdiegusi Prancūzija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Skandinavijos šalys. Pasak P. Martinkaus, centralizuotas vėsos tiekimas finansiškai yra labiau patrauklus, nes gyventojams ir įmonėms nereikia papildomai investuoti savo lėšų į patalpų vėsos gamybos įrangą.

Centralizuota vėsa bus gaminama šalčio stotyse, kur vienu metu susidarys ne tik vėsa, bet ir šiluma. Vilniaus šilumos tinklai panaudos susidarančią šilumą termofikatui paruošti, tad vienu įrenginiu bus gaminama tiek naudinga vėsa, tiek ir šiluma. Tokiu būdu bus užtikrinama konkurencinga vėsos ir karšto vandens tiekimo kaina.

Šalčio stotyse taip pat bus įrengtos šalčio saugyklos, kurios leis vėsą gaminti naktį ir ją panaudoti dienos metu. Veikdami naktį šalčio įrenginiai naudos pigesnę elektros energiją, kas leis tuo pačiu balansuoti ir elektros tinklą, ir užtikrinti žemesnius vėsos gamybos kaštus.
„Tai paprasčiausia masto ekonomija – kuo daugiau pastatų naudojasi centralizuoto šildymo ar vėsinimo sistemomis, tuo mažiau kainuoja tokios paslaugos, sunaudojama mažiau energijos, todėl mažiau kenkiama aplinkai. Individualūs kondicionieriai yra mažiau efektyvūs ir sunaudoja daug daugiau energijos, tad jų poveikis klimatui yra didelis“, – sakė P. Martinkus.

VŠT analizuoja galimybes centralizuotą vėsinimą diegti ir naujai statomuose daugiabučių namų rajonuose. Konstitucijos prospekte įrengtas centralizuotos vėsos tiekimo tinklas bus lankstus, todėl sekančiuose projekto etapuose prie tinklo prisijungti galės ir nauji daugiabučiai, ir prekybos centrai, ir kiti komerciniai pastatai esantys netolimuose rajonuose.
„Matome didelį poreikį vėsą patiekti į naujos statybos daugiabučius, nes juos statant prioritetas teikiamas užtikrinti, kad žiemos sezonu butuose būtų šilta. Įrengiami dideli langai, kad pro juos patektų kuo daugiau saulės energijos. Tačiau vasaros sezonu, kai oro temperatūra yra aukšta, didelis saulės energijos pritekėjimas jau trukdo užtikrinti tinkamą komforto lygį ir namuose būna per karšta“, – teigė P. Martinkus.

Šiek tiek daugiau iššūkių sukels vėsos tiekimas į senos statybos daugiabučius, nes tokių namų vidinės sistemos ir taip nėra efektyvios, tačiau pasak P. Martinkaus, bendrovė ieškos techninių sprendimų, kaip užtikrinti, kad visų vilniečių būstai ateityje būtų komfortiški ne tik žiemą, bet ir vasarą. Planuojama, kad pilnos apimties centralizuotos vėsos tiekimo įdiegimo projektas Vilniuje užtruks apie 10 – 15 metų, o pirmuosius klientus prijungsime jau po 2,5-3 metų.

Apie VŠT

AB Vilniaus šilumos tinklai yra didžiausia Lietuvoje centralizuotos šilumos tiekėja. Bendrovė gamina šilumos ir elektros energiją, tiekia šilumą ir karštą vandenį daugiau kaip 220 tūkst. Vilniaus namų ūkių bei įmonių. Bendrovėje dirba 580 darbuotojų. VŠT rūpinasi patikimu ir kokybišku paslaugų tiekimu ekonomiškai pagrįstomis kainomis, taiko efektyvias klientų aptarnavimo praktikas, nuolat modernizuoja šilumos gamybos ir perdavimo sistemas, diegia inovatyvias technologijas, vykdo aplinkosaugos projektus. 99,4 proc. bendrovės akcijų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei. Šiuo metu VŠT perdavimo tinklas siekia apie 750 km, didžiausias šilumos gamybos objektas – termofikacinė elektrinė, esanti pietvakarinėje Vilniaus miesto dalyje.

Šaltinis: vilnius.lt

Temos: Gerbūvis