Visi atsakymai apie individualių namų sandorius

Pirmadienis, 01 sausio 2018

Dairydamiesi naujo buto ar norėdami parduoti turimą žmonės pasikliauja savo jėgomis, o pasisukus kalbai apie individualius namus ieško profesionalų pagalbos. Ir ne be priežasties: toks turtas ir kainuoja brangiau, ir žinių reikia daugiau. Šiuo metu Vilniuje yra tik viena profesionalių brokerių komanda (www.brokeriukomanda.lt), kurios specializacija – būtent individualių namų rinka. Kodėl verta kreiptis į juos, atsako NT brokeris ŠARŪNAS KANIAVA.

Yra žmonių kategorija, kuri nė nesvarsto galimybės gyventi standartinėje „dėžutėje“ ir iš karto nori įsikurti individualiame name. Kaip pasiskirsto ši rinka? Ar pasiūla pakankama? Vertinant Registrų centro duomenis, Vilniuje ir dalyje Vilniaus r. per metus namų parduodama maždaug 6 kartus mažiau nei butų – vidutiniškai sudaroma apie 2 000 sandorių. Į šį skaičių patenka ir sodo nameliai, senos statybos namai, naujai statomi kotedžai ir kt. Naujai besiformuojančiuose Vilniaus rajonuose, tokiuose kaip Kalnėnai, Pilaitė, didžiausia pasiūla yra naujos statybos nedidelių namų ir kotedžų. Jau apgyvendintuose rajonuose, natūralu, didesnė pasiūlos dalis tenka įrengtiems ir jau gyvenamiems namams. Vis dėlto, jei šiuose rajonuose įmanoma plėtra, rasime ir nemažai naujos statybos namų.

Anksčiau daugiausia susidomėjimo sulaukdavo ekonominės klasės būstai, ar dabar situacija keičiasi? Iš tiesų nekilnojamojo turto rinkoje po krizės didžiausi pasikeitimai įvyko būtent individualių namų segmente. Ekonomikos pakilimo metais populiariausi buvo gana dideli namai (170–220 m2 ploto), o vėliau paklausiausi tapo ne didesni nei 150 m2. Tai padėjo suklestėti kotedžų projektams, ką ir stebime pastaruosius trejus metus.

 

Ekonomikos pakilimo metais populiariausi buvo gana dideli namai (170–220 m2 ploto), o vėliau paklausiausi tapo ne didesni nei 150 m2.

 

Dėl pasikeitusių tendencijų šiandien individualių namų pirkėjai prioritetą teikia kokybiškam ir ekonomiškam būstui. Tam įtakos turi tobulėjančios statybos technologijos ir naujoviški techniniai sprendimai. Tampa vis sunkiau parduoti senesnius namus. Priežastys paprastos: tokie namai yra dideli, neekonomiški, jiems išlaikyti, atlikti kapitalinį remontą reikia nemažų investicijų.

Norėdami įsigyti ar parduoti individualų namą žmonės vis dažniau pasitiki profesionalais. Ką reikia išmanyti specializuojantis nuosavų namų pardavimo srityje? Brokeriui, dirbančiam individualių namų pardavimo ar pirkimo srityje, galioja tie patys profesiniai reikalavimai: gerai išmanyti esamą namų pasiūlą, būti susipažinus su įvykusiais sandoriais. Tačiau čia, skirtingai nei dirbantiems kituose segmentuose, papildomai reikalingos statybų srities žinios, namo architektūros išmanymas, inžinerinių sprendimų suvokimas. Visa tai padeda geriau nustatyti realią turto kainą, jo likvidumą ateityje. Kiekvienas namas yra individualus, juos sunku lyginti tarpusavyje vien pagal dydį ar kainą, todėl brokeris turi įvertinti daugybę kitų kriterijų, turi būti susipažinęs su gyvenamaisiais rajonais ir jų niuansais, jausti, kokios rinkos tendencijos ir kaip keičiasi pirkėjų lūkesčiai.

 

Brokeriui, dirbančiam individualių namų pardavimo ar pirkimo srityje, papildomai reikalingos statybų srities žinios, namo architektūros išmanymas, inžinerinių sprendimų suvokimas.

 

Šiame darbe, ko gero, labai praverčia ir psichologinės žinios? Gebėjimas bendrauti su klientu – parduodančiu turtą ar norinčiu jį įsigyti, mokėjimas įsigilinti į asmeninę situaciją – ne mažiau svarbios brokerio savybės nei rinkos išmanymas. Individualūs namai yra brangesnės klasės turtas, todėl sandoriai vyksta ilgesnį laiką ir pirkėjui / pardavėjui reikia nemažai papildomų paslaugų bei konsultacijų. Sėkmingam darbui tokiame segmente brokeris dažniausiai subręsta per dvejus metus.  

 

Individualūs namai yra brangesnės klasės turtas, todėl sandoriai vyksta ilgesnį laiką ir pirkėjui / pardavėjui reikia nemažai papildomų paslaugų bei konsultacijų.

 

Dažnai žmonės nežino, kaip pasirinkti brokerį. Patarkite, kaip atpažinti profesionalą? Vienas iš pagrindinių profesionalo požymių yra brokerio specializacija. Tarkime, Vilniaus nekilnojamojo turto rinka yra gana didelė, todėl naivu tikėtis, kad vienas žmogus puikiai išmanys visų segmentų situaciją, žinos realią pasiūlą ir paklausą, supras besikeičiančias tendencijas... Toks „universalumas“ kelia abejonių, todėl visada geriau rinktis siauresnę sritį išmanantį brokerį. Taip pat vienas iš profesionalumo pavyzdžių yra gebėjimas tinkamai „diagnozuoti“ situaciją, t. y. patarti, ką reikia daryti, norint sėkmingai parduoti nekilnojamąjį turtą. Lygiai taip pat pasiūlyti konkrečių veiksmų planą. Kita vertus, net ir sėkminga konsultacija negarantuoja, kad žmogus, norintis įsigyti ar parduoti nekilnojamąjį turtą, viską padarys tinkamai. Tarkime, parduodantis namą savininkas turėtų būti numatęs, ką darys toliau, kai įdės skelbimą. Yra daug niuansų. Kad pardavimas vyktų sklandžiai, kartais šis procesas stringa, nėra klientų arba parduodamas turtas sulaukia didelio susidomėjimo, tačiau be realių pasiūlymų pirkti. Tik rimtas specialistas gali atsakyti į klausimą, kas yra negerai, patarti, kaip elgtis esant vienai ar kitai situacijai. Kartais reikia ieškoti netradicinių pardavimo būdų, ne tik įdėti skelbimą į specializuotus portalus. Tai gali pasiūlyti tik profesionalus ir savo darbą puikiai išmanantis brokeris, kuris tikrai bus įvykdęs tokių sėkmingų sandorių.

 

Kartais reikia ieškoti netradicinių pardavimo būdų, ne tik įdėti skelbimą į specializuotus portalus.

 

Keičiasi pirkėjų lūkesčiai:

  • pirkėjai ieško gerai suplanuotų, tačiau ne itin didelių namų, svarbi galutinė kaina;
  • populiarus kompromisas tarp brangesnio individualaus namo ar buto – kotedžas (gyvenimas užmiestyje, savas, nors ir nedidelis sklypas, didesnis būsto plotas, tačiau daugeliu atvejų tik trečdaliu brangesnis nei didesnio ploto naujos statybos butas);
  • vis didesni reikalavimai ir lūkesčiai, kad namas bus ekonomiškas, jo eksploatacijos išlaidos nebus labai didelės;
  • didėja poreikis įsigyti visiškai įrengtą naujos statybos būstą, tačiau pasiūlos beveik nėra;
  • namų kainoms išliekant gana stabilioms ir prieinamoms, žmonės labiau linkę rinktis geresnius Vilniaus rajonus su išplėtota infrastruktūra, keliais, stotelėmis ir pan.

 

Apie „Capital Real Estate“

  • „CAPITAL Real Estate“ rinkoje veikia nuo 2006 m.
  • Pagal dirbančių brokerių skaičių (35–40) – tai vienas didžiausių biurų nekilnojamojo turto rinkoje.
  • „CAPITAL Real Estate“ specializuojasi visuose nekilnojamojo turto rinkos segmentuose: butų, namų, sklypų pardavimas ir pirkimas, naujos statybos projektai, prabangus nekilnojamasis turtas.
  • Sudaromų sandorių skaičius nuolat auga, net ir krizės metais išlaikė augimo tendencijas.
  • Per metus sudaromų sandorių suma vidutiniškai siekia apie 29 mln. Eur.

www.brokeriukomanda.lt

 

ŠARŪNAS KANIAVA

„Capital Real Estate“ NT brokeris: „Dėl pasikeitusių tendencijų šiandien individualių namų pirkėjai prioritetą teikia kokybiškam ir ekonomiškam būstui.“

 

TEKSTAS – Aistės Jasinskaitės