Kuris šildymo būdas efektyviausias?

Pirmadienis, 01 sausio 2018

Prieš pradedant indvidualaus namo projektavimo darbus daugeliui būsimų naujakurių kyla klausimas, kokį šildymo būdą pasirinkti. Norisi šildytis pigiai, naktimis nesėdėti katilinėje, o šildymo sistemai neišleisti pusės statybų biudžeto. Pasirinkimo klausimas nėra paprastas, nes šildymo kiekvienas būdas turi argumentų „už“ ir „prieš“. Vertinant patogumą bei laiką, skiriamą šildymo įrangos priežiūrai, komforto lygiu pirmauja dujinis bei geoterminis šildymo būdai.

Šildymas malkomis

Privalumai. Didžiausias šildymo kietuoju kuru privalumas yra kaina – įskaitant ir šildymo sistemos įrengimo kaštus, ir sezonines išlaidas kurui. Malkos – vis dar viena pigiausių kuro rūšių, kurių pasirinkimas labai platus. Šildymas malkomis pripažįstamas ir vienu iš ekologiškiausių šildymosi būdų. Be to, tai atsinaujinantis energijos šaltinis.

Trūkumai. Dažnai pamirštama įvertinti, kad namų šildymas kietuoju kuru atima daug laiko, savininkai yra pririšti prie savo namų ir palikti būstą ilgesniam laikui yra sudėtinga. Be to, reikia papildomos vietos sandėliuoti malkoms. Papildomų rūpesčių sukelia pastovus sistemos valymas ir priežiūra. Ieškantiems komforto šis būdas tikrai nėra pats patraukliausias.

 

Šildymas dujomis

Privalumai. Šildyti namus dujomis gerokai patogiau nei kietuoju kuru. Įrengti tokią sistemą kainuoja panašiai kaip ir kietojo kuro – apie 3-4 tūkst. eurų. Šiuolaikiniai dujų katilai automatizuoti, jiems reikia minimalios priežiūros. Dar vienas dujinio katilo pranašumas – deginamas kuras yra priskiriamas prie ekologiško, degdamos gamtinės dujos išskiria į aplinką itin mažai teršalų bei kietųjų dalelių, neskleidžia nemalonaus kvapo ir nesukelia smogo.

Trūkumai. Pagal dabar galiojančias dujų kainas – tai vienas brangesnių šildymo būdų. Priklausomai nuo lauko temperatūros, individualių gyventojų įpročių, būsto sandarumo, 150 kv. metrų name per metus vidutiniškai suvartojama 1800-2500 m³ gamtinių dujų. Šildantys namus dujomis patenka į antrą „Lietuvos dujų“ klientų grupę, kuriems taikomas 0,36 euro mokestis už kubinį gamtinių dujų metrą. Be to, reikalinga prieiga prie dujų skirstymo sistemos.

 

Geoterminis šildymas

Privalumai. Pasirinkę šį šildymo būdą šiluma gali mėgautis be didesnių pastangų, nes geoterminio šildymo sistema visiškai automatizuota. Jeigu į geoterminio šildymo sistemą yra integruoti saulės kolektoriai bei akumuliacinė talpa su šilumokaičiu, tai leidžia kaupti perteklinę šilumos energiją tiek iš žemės, tiek iš saulės ir atpiginti šilumą bei sistemos eksploataciją. Galima palikti namą be priežiūros ilgesniam laikui, jokios gaisro rizikos ar taršos problemų. Namui nėra reikalingas kaminas.

Trūkumai. Reikalingos labai didelės pradinės investicijos.

 

Šildymas elektra

Privalumai. Reikalingos nedidelės pradinės investicijos. Tokią šildymo sistemą labai paprasta įrengti patiems.

Trūkumai. Išjungus šildymą, patalpa labai greitai atšąla, o jai vėl įšildyti iki reikiamos temperatūros reikia nemažai energijos. Labai brangus šildymo būdas. Skaičiuojama, kad metams bėgant bendra išleista suma už šildymą gali būti didesnė nei naudojant geoterminį šildymą.