Iššūkis įmonėms – kaip po pandemijos prisivilioti darbuotojus į biurus?

Ketvirtadienis, 18 kovo 2021

Biurų rinkoje netylant kalboms apie ateities prognozes, o „Technopoliui“ atveriant naują „Nova“ biurų pastatą, pamažu praktiniame lygmenyje aiškėja, kaip įmonės linkusios pertvarkyti erdves ir kokių tendencijų tikisi ateityje.

„Pastaruoju laikotarpiu įvairios apklausos atskleidžia labai panašias tendencijas – 30 proc. žmonių sako, kad į biurą po pandemijos nenorės sugrįžti niekuomet, kiti 30 proc. pasiruošę tai padaryti, vos tik bus galima, o likęs trečdalis sako „gerai, pakalbėkime apie tai – kaip galėčiau derinti darbą biure ir namie?“. Tų įmonių, kurios visgi nutaria dalį darbo vietų perkelti į namus, biurų įrengimui skirtos lėšos natūraliai mažinamos – ta pati kaštų eilutė skiriama iš dalies kompensuoti ir darbo vietos namie įrengimą. O įmonės, kurios neketina dalies darbo vietų 100 proc. perkelti į namus, tampa itin atviros mūsų pasiūlymams ir ieško visiškai naujų ir nestandartinių sprendimų. Didžioji dalis įmonių biuro ploto mažinimo neplanuoja, o koncentruojasi į jo pertvarkymą,“  – pasakoja „Technopolio“ darbo erdvių sprendimų paslaugų koordinatorė Ieva Bagdzevičiūtė.

Pertvaros – tik laikini sprendimai

Bagdzevičiūtė išskiria du iššūkius skirtingais laikotarpiais. „Trumpuoju laikotarpiu svarbiausia bus užtikrinti darbuotojų saugumą, o ilguoju – paskatinti juos bent kartais sugrįžti bendram darbui į biurą. Tos įmonės, kurių darbo specifika jau dabar reikalauja bent dalies darbuotojų fizinio buvimo biure, įrenginėja įvairias pertvaras, tačiau į tai žiūrima kaip į trumpalaikius sprendimus – daug neinvestuojama, ieškoma laikinai priklijuojamų pertvarų ir net testuojama, kiek paprasta jas vėliau bus galima nuimti.“

„Padidintos higienos klausimas įmonėse šiuo metu yra ypatingai aktualus, bet nedrįstumėme prognozuoti, kiek aktualus jis išliks ilgesnėje perspektyvoje,“ – sako darbo erdvių specialistė. Didžiausią biurų parką šalyje valdantis „Technopolis“ savo ruožtu testuoja ir diegia ilgalaikius oro valymo sprendimus bendrose erdvėse – specialios bakterijas naikinančios technologijos jau įdiegtos pastatų liftuose, šiuo metu bandomos specialios orą gerinančios lempos ir kitos inovacijos.

Erdvės bendradarbiavimui ir susitikimams

Pasak I. Bagdzevičiūtės, anksčiau dalis įmonių itin taupydavo biuro plotą ir stengdavosi jame išdėstyti kiek įmanoma daugiau darbo vietų, bendroms erdvėms palikdami tik nedidelę virtuvėlę kavai. „Klientai pabrėždavo, kad į biurą darbuotojai ateina dirbti. Šiandien situacija keičiasi iš esmės ir vadovai supranta, kad dalis žmonių susikaupimo reikalaujančius darbus pageidaus atlikti namie, o į biurus norės sugrįžti tik tuomet, kai prireiks bendrauti ir bendradarbiauti su komanda. Tad šiuo metu darbo vietų sąskaita koncentruojamasi į bendras erdves, kurias, beje, stengiamasi daryti itin jaukias ir kiek primenančias namus – su minkštasuoliais, pagalvėlėmis ar dekoratyviais šviestuvais. Tai, kas anksčiau buvo neretai buvo laikoma pinigų švaistymu, šiandien tampa aktualia tendencija.“

Kita įsitvirtinanti tendencija – pertvarkomi pasitarimų kambariai ir komandų darbo vietos, kurios iki šiol buvo labiau paplitusios Pietų Europos šalyse. Įmonės įrenginėja uždaras erdves su lengvai stumdomais ir keičiamais baldais, kuriuos galima sujungti į vieną bendrą erdvę ar išskirstyti į kelias atskiras saleles – priklausomai nuo to, kaip konkrečiu metu yra patogiausia kartu dirbančiai komandai. „Populiarėja net tam tikros baldų grupės, kurių iki šiol Lietuvos biuruose beveik nereikėjo – pavyzdžiui, stalai su ratukais,“  – pasakoja darbo erdvių sprendimų paslaugų koordinatorė.

Ateityje bus itin svarbu stebėti ir matuoti

Kokiais tyrimais ir duomenimis remiantis mėginama prognozuoti biurų įrengimo tendencijas? Pasak I. Bagdzevičiūtės, šiuo metu vienintelis galimas tyrimo būdas – pokalbiai su darbuotojais ir jų poreikių nustatymas. „Padedame klientams atlikti darbuotojų apklausas, organizuoti įvairių lygių vadovų darbo grupes ir tuo remiantis siūlome sprendimus. Turime specialias technologijas stebėti žmonių srautus ir susibūrimo vietas biuruose – remiantis surinktais duomenimis, galima efektyviai pertvarkyti erdves ir jų funkcionalumus. Akivaizdu, kad ištuštėjus biurams šis tyrimas šiandienai yra beprasmis. Tačiau jis taps ypatingai svarbus vos tik sugrįžus į biurus, kai realybėje ryškės šiuo metu dar iki galo neaiškūs pasikeitę įpročiai, o įmonės, norėdamos išlaikyti žmones biuruose, turės ypatingai greitai ir lanksčiai taikytis.“

Šaltinis: „Technopolis“

Temos: Komercinis NT