„Fitwel“ sertifikatas žymi naujos verslo centrų kultūros pradžią

Pirmadienis, 10 gegužės 2021

Pirmasis Baltijos šalyse ir vienintelis Lietuvoje. Tai yra darbuotojų gerovės pastato sertifikatas „Fitwel“ su 3 žvaigždutėmis, kurios atitinka aukščiausią įvertinimą. Šie titulai priskirti Kaune įsikūrusiam biurų centrui BLC 2, kurį valdo SBA Grupės NT plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „Urban Inventors“).

Europoje iki šiol „Fitwel“ sertifikatais buvo įvertinti pastatai tik Prancūzijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Lietuvos biurų centrui suteiktas sertifikatas žymi naują verslo centrų kultūrą, kuri gręžiasi į šiame pastate dirbančių žmonių gerovę, sveikatą ir produktyvumą.

Siekiant „Fitwel“ sertifikato, buvo parengtos ir įgyvendintos net 67 strategijos, apimančios tokius verslo centro bendruomenės gerovės aspektus, kaip vandens ir supančios aplinkos kokybė, fizinio aktyvumo skatinimas, poilsio erdvės. Pasak „SBA Urban“ valdybos pirmininko Liongino Šepečio, strateginė slinktis nuo pastato išorės, techninių sprendinių į jame dirbančio žmogaus sveikatą ir produktyvumą suponuoja „win-win“ situaciją, kuomet darbuotojams kuriama gera fizinė ir emocinė sveikata, o darbdaviai gauna padidėjusį efektyvumą, galimybę prisikviesti talentus. Laimi ir NT plėtotojai, nes didėja biuro paklausa.

„Šis sertifikatas atneš svarbių pokyčių pastatų sertifikavimo tradicijoje bei praplės komercinio nekilnojamojo turto savininkų požiūrį į darbuotojų gerovę, atsigręžiant į žmogiškuosius išteklius, – sako įmonės „VESTA Consulting“, kuri konsultavo ir auditavo BLC 2, vyresnysis tvarios plėtros konsultantas Eugenijus Šapel. – Tikime, jog daugės pastatų, prisidedančių prie verslo centrų bendruomenės gerovės, sveikatos ir produktyvumo.“
 
BLC surinko 133 balus iš 144 galimų

„Fitwel“ yra tarptautinė sertifikavimo sistema, orientuota į pastato naudotojų patirtį ir būklę. Ši sistema siūlo 70+ projektavimo ir eksploatavimo strategijų, skirtų pastato naudotojų sveikatai ir gerovei užtikrinti. ‎

„SBA Urban“ nuotr.

Kad pastatas atitiktų „Fitwel“ reikalavimus, reikia surinkti tam tikrą balų skaičių pagal atskiras kategorijas. Aukščiausius įvertinimus BLC pasiekė 5 kategorijose: bendros erdvės (19,59), vidaus aplinka (17,63), lokacija (16,21), laiptinė (14,56), lauko infrastruktūra (12,32). Iš 73 strategijų BLC pasiekė 67 ir surinko 133 balus iš 144 galimų. Kiekviena įgyvendinta priemonė yra paremta pasauliniais gerovės („wellbeing“) tyrimais.

Bendros erdvės surinko didžiausią balų skaičių, todėl pateko į vadinamojo TOP penketuko viršūnę.

„Išskirčiau laiptinę – erdvią, patrauklią, šviesią, su daug natūralios šviesos, su geru vaizdu. Ji jungia visus aukštus, yra įkurdinta centrinėje vietoje. Saugumą kuria ištisiniai turėklai, aiškiai pažymėti laiptatakiai“, – pasakoja E. Šapel ir akcentuoja neįgaliųjų poreikius atitinkančius sprendimus: tai yra ne tik pažymėti laiptatakiai, bet ir pėsčiųjų judėjimo trajektorija tarp pagrindinio pastato įėjimo ir mašinų stovėjimo aikštelės, o erdvės ir jų funkcijos suprojektuotos ir sukonstruotos taip, kad neįgalieji galėtų lengvai jas pasiekti ir naudotis jomis.

Verslo centrams reikia efektyvių judėjimo sprendimų

Į dirbančių žmonių poreikius orientuotuose pastatuose, koks yra ir „Fitwel“ sertifikatą“ įgijęs BLC 2, neužtenka vien tik įrengti liftą. Verslo centre svarbūs yra judėjimo sprendimai, paisantys darbuotojų interesų.

„SBA Urban“ nuotr.

„Didžiausias nepasitenkinimas prie lifto kyla tuomet, kai jo tenka ilgokai laukti. Tai svarbu gyvenamuosiuose pastatuose, bet dar aktualiau verslo centruose“, – sako UAB „Schindler-liftas“ naujųjų instaliacijų direktorius Arūnas Krutulis.

Tam, kad pastate būtų užtikrintas greitas judėjimas liftu, kad jo nereikėtų laukti, pavyzdžiui, 2 minutes, naudojamos specialios simuliavimo programos, kurios padeda dar projektavimo stadijoje parinkti konkrečiam pastatui efektyviausią liftą.

„Mūsų įmonė, naudodama specialią programą, modeliuoja situacijas pagal numatomą liftų ir pastato aukštų skaičių, aukštų paskirtį, užsakovų pageidaujamą liftų dydį, žmonių srautus, rytinį ir pietų piką, vidutinę laukimo trukmę, – pasakoja įmonės „Schindler-liftas“ atstovas. – Gali būti, kad pagal užsakovo pageidavimus sumodeliuotų liftų rytinio piko metu teks laukti vidutiniškai 1 minutę, nors visuotinai priimtas vidutinis laukimo laikas piko metu yra apie 30 sekundžių. Kartu su užsakovu aptariame gautus rezultatus ir ieškome sprendimų: gal reikia padidinti patį liftą, gal jo greitį. Mums svarbu išgirsti užsakovų pageidavimus ir pasiūlyti patį efektyviausią sprendimą.“

BLC 2 pastate sumontuoti greičiausi liftai Kaune

BLC 2 pastate, kuris buvo rekonstruojamas, rangovai turėjo ribotas galimybes diegti modernias priemones. Sprendžiant klausimą dėl geriausio judėjimo liftu varianto, buvo atliktos kelios simuliacijos, naudojant įvairių dydžių ir greičių liftus, įvertinant susijusius parametrus. „Schindler-liftas“ naujųjų instaliacijų direktoriaus pastebėjimu, „SBA Urban“ buvo tas klientas, kuris ne tik klausia rekomendacijų, bet ir girdi, kas sakoma.

„SBA Urban“ („3deluxe“/Norbert Tukaj) nuotr.

„Kiek efektyvus bus sprendimas, paprastai lemia užsakovo nuostata. „SBA Urban“ buvo svarbu, kad biure dirbantys žmonės ne užtruktų prie lifto, o kuo greičiau juo patektų į darbo vietą, nes dėmesio centre – darbuotojų poreikiai. Tai buvo atramos taškas, kuris nulėmė teisingą sprendimą, turintį įtakos komforto sąlygoms pastate kurti“, – įsitikinęs A. Krutulis.

Liftai – vertinant dydžio ir greičio parametrus – maksimaliai sumodeliuoti pagal BLC 2 pastato galimybes ir užsakovų poreikius, orientuotus į darbuotojų patogumą. Aukščiausioje šio pastato dalyje sumontuoti „Schindler“ liftai yra greičiausi liftai Kaune. Jų greitis siekia 2,5 m per sekundę.

BLC 2 pastate įrengti optimalaus dydžio liftai maksimaliai plačiomis durimis, kad būtų kuo patogiau įlipti ir išlipti, įdiegtas ergonomiškas, intuityvus valdymas.

„Fitwel“ sertifikatas suteikiamas trejiems metams

„Fitwel“ sertifikatas gali būti suteikiamas tiek naujam, tiek ir seniai eksploatuojamam pastatui, o sertifikavimo procedūra, pasak „VESTA Consulting“ vyresniojo tvarios plėtros konsultanto E. Šapel, nesiskiria: pastatas registruojamas, atliekamas auditas ir preliminarus vertinimas, jei reikia – atliekami pagerinimai, renkami įrodymai, ir pastatas sertifikuojamas. Tačiau jeigu tai naujai projektuojamas pastatas, gali būti sertifikuojamas ir pats projektas.

„Nors nėra nurodymo, kuriame etape į procesą turi įsijungti „Fitwel“ ekspertai, bet rekomenduojama tai daryti kuo anksčiau: jei tai naujai statomas pastatas – nuo projektavimo pradžios, jei jau naudojamas – planuojant jo atnaujinimą ir sertifikavimą“, – akcentuoja E. Šapel.

Jo pastebėjimu, ekspertai gali kompetentingai išaiškinti klientui, kokios priemonės kokias vertes kuria, nustatyti esamą pastato būklę, pristatyti, ko ir kokiomis priemonėmis galima ir verta siekti. „VESTA Consulting“ bendradarbiauja su „Fitwel“ organizacija, tad yra profesionalus tarpininkas tarp kliento ir šios organizacijos.

„Fitwel“ sertifikatas suteikiamas trejų metų laikotarpiui, todėl tai, kad pastatas atitinka „Fitwel“ standartą, reikia įrodinėti reguliariai, t. y. kas 3 metus.

 Šaltinis: statybunaujienos.lt
 

Temos: Komercinis NT