Architektas T. Milkamanavičius: „Su užsakovu dirbu nuo erdvės paieškų iki galutinių interjero detalių“

Antradienis, 14 gruodžio 2021

Jaunas, ambicingas ir jau daug patirties sukaupęs architektas Tomas Milkamanavičius yra gerai žinomas architektų ir interjero dizainerių bendruomenėse. Architektūrą studijavęs Vilniuje ir Briuselyje, darbinės patirties įgijęs architektų studijose Orhuse, Danijoje, bei Vilniuje, šiuo metu T. Milkamanavičius dirba laisvai samdomu architektu ir interjero dizaineriu. Kaip atrodo architekto kasdienybė, kurios klientai paprastai nemato?

Jau daugiau nei 4 metus dirbate sau. Kaip atrodo laisvai samdomo architekto darbo diena?

Iš esmės mano darbo diena nedaug kuo skiriasi nuo kitų žmonių darbo dienos. Pagrindiniai privalumai tie, kad galiu atsikelti tada, kada noriu, žinoma, atsižvelgiant į tą dieną suplanuotų darbų ir susitikimų skaičių. Taip pat kiekvieną dieną galiu dirbti iš kur noriu - namų, biuro, kavinės, bibliotekos, parko. Poilsio ir darbo santykis taip pat laisvas, nėra nustatytų valandų, yra išsikelti uždaviniai ir įsipareigojimai, kuriuos per nustatytą terminą svarbu įgyvendinti. Diena prasideda nuo šalto dušo, tuomet puodelis kavos ir laikas sau mobilizuotis ir akcentuoti, kas tą dieną svarbu, peržvelgti darbų sąrašą. Vėliau susitikimai, skambučiai ir darbas prie kompiuterio, vakare poilsis.

Ar buvo sunku priimti sprendimą pradėti dirbti sau? Kokias galimybes tai atvėrė?

Visada taip įsivaizdavau savo gyvenimą. Anksčiau galvodavau, kad savarankiškam darbui reikia būti specialiai pasiruošus, tačiau laikui bėgant suvokiau, kad niekada niekam nebūni pilnai pasiruošęs, reikia tiesiog pradėti daryti. Darbas sau atvėrė didelę laisvę, tačiau tuo pačiu ir sudėjo visą atsakomybę.

Galiu rinktis darbo vietą, savarankiškai planuoti darbo grafiką, rinktis žmones, su kuriais kuriu bendrus projektus, tačiau esu visiškai atsakingas už priimtus sprendimus ir jų pasekmes kitoms projektų grandims.

Savo tinklapyje prisistatote kaip interjero architektas. Koks yra Jūsų darbas? Kuriuose namų ar biuro įrengimo etapuose padedate užsakovams?

Su užsakovu dirbu nuo erdvės paieškų iki galutinių interjero detalių. Mano darbo procesas susideda iš koncepcijos, techninio projekto ir autorinės priežiūros. Pradžioje aptariame norus, viziją ir galimybes. Dirbame su 3D modeliu, išplanavimo variantais, medžiagų pavyzdžiais, analogais. Aptariame daug variantų, diskutuojame ir randame tinkamiausią sprendimą.

Vėliau projektą tiksliname ir pateikiame detalių brėžinių pavidalu. Galiausiai siekiame tinkamo idėjos išpildymo projekto įgyvendinimo procese. Konsultuoju užsakovus renkantis statybų rangovą arba nekilnojamąjį turtą, padedu išsirinkti kokybiškas apdailos medžiagas, baldus ir kitus gaminius.

Kuri darbo dalis Jums yra įdomiausia?

Įdomiausia matyti, kaip ilgos diskusijos ir detalūs brėžiniai pagaliau virsta kūnu, kitaip tariant, kada projektas realizuojamas. Tuomet galima įvertinti idėjas ir sprendimus, pajausti pilnatvę ir giliausią šio darbo prasmę.

Taip pat labai įdomu pažinti užsakovus, jų gyvenimo būdą, įpročius, pomėgius. Bendraujame daug, tad kiekvienas projektas yra būdas susipažinti su naujais žmonėmis. Tai praplečia akiratį ir leidžia pažiūrėti į pasaulį klientų akimis. Smagu diskutuoti apie vertybes, procesus, buitį, vėliau šią informaciją sisteminti ir ieškoti atitinkamos erdvinės/tūrinės ir medžiaginės išraiškos.

Baigėte architektūros studijas. Kaip susidomėjote interjero dizainu?

Architektūra ir interjero dizainas yra labai arti vienas kito, tai glaudžiai susiję ir vienas kitą papildantys dalykai. Interjeras įdomus tuo, kad turi kur kas artimesnį ryšį su žmogumi. Architektūros studijose dažnai detalizuodavome savo sukurtų pastatų interjerus, taip pat atlikinėdavome atskiras interjero užduotis. Pradėjęs dirbti suvokiau, kad ši pusė man įdomi ir noriu į ją gilintis toliau.

Ką turėjote išmokti po studijų savarankiškai? Kas buvo sunkiausia?

Studijos yra tarsi inkubatorius, kuriame galima saugiai gyventi idėjų pasaulyje ir nejausti stipraus jų ryšio su realiu pasauliu. Čia gera koncepcija ir stiprus pateikimas yra aukščiausios vertybės. Atėjus į darbo rinką įsigalioja komercinės, teisinės, politinės ir tiesiog žmogiškos aplinkybės, kuriose mes visi veikiame. Užtrunka laiko prie to priprasti.

Kokią architektūrą ir kokį interjerą labiausiai vertinate? Kur semiatės įkvėpimo?

Anksčiau turėjau savo architektūros autoritetus, kuriuos priimdavau beveik nekvestionuodamas, tačiau su laiku išmokau žavėtis jais kritiškai. Dabar įkvėpimo randu visur, kur tik sugalvoju jo ieškoti. Tai yra fizinės erdvės mieste, kuriose tenka lankytis, taip pat vaizdinė informacija internete. Vienas įdomiausių įkvėpimo šaltinių - žmonės. Jie gali papasakoti naujų istorijų ir pasiūlyti dar nematytų požiūrio kampų.

Ar turite mėgstamus lietuvių ar užsienio architektus / interjero dizainerius, kuriuos nuolat sekate? Gal galite paminėti kelis jų projektus?

Konkrečių architektų ir dizainerių, kuriuos nuolat seku, išskirti negalėčiau. Kiekvienas kūrėjas gali nustebinti, stengiuosi koncentruotis į turinį ir sukurtą produktą.

Kokį interjerą ir architektūrą vertina Jūsų klientai? Kokias tendencijas pastebite ir kaip jos keitėsi per pastaruosius 5 metus?

Jei kalbame apie gyvenamosios paskirties objektų interjerus, užsakovai vertina atvirą planą, taurias ir kokybiškas medžiagas, bendrą erdvės išliekamąją vertę. Biuruose svarbu funkcionalumas ir įmonės misijos/filosofijos pateikimas ir komunikavimas.

Prieš 5 metus buvo labai tendencinga kurti vizualiai švarią ir tvarkingą architektūrą. Buvo įdomus minimalizmas, industriniai elementai, gana griežtas vientisumas, pradėjo populiarėti vintažas. Šiandien projektuojama drąsiau, erdvės eklektiškos, ieškoma charakteringų identitetų ir naujų buvusių laikmečių interpretacijų. Tam pasitelkiama gausesnė medžiagų įvairovė ir individualizuoti sprendimai.

Ačiū už pokalbį!

Daugiau informacijos apie T.Milkamanavičių ir jo darbus rasite: tomasmilkamanavicius.lt/

Instagram'e: tomas_milka/

 

Temos: Interviu