Stabilizuotų augalų paveikslai - natūrali žaluma, nereikalaujanti priežiūros

Ketvirtadienis, 17 kovo 2022

Gyvybės ir jaukumo namams suteikia žalieji augalai. Stabilizuotų augalų paveikslai - tai du viename: ir gyvo augalo energija, ir įspūdingas bei originalus interjero akcentas. Kas yra stabilizuoti augalai? Kur jų kompozicijas galima pritaikyti? Kaip prižiūrėti? Stabilizuotų augalų paveikslų paslaptis pasakoja interjero apželdintoja, studijos „SPA deko” įkūrėja Marija Šimkūnienė.

Stabilizuoti augalai - kas tai?

Stabilizuoti augalai - tai gyvi augalai, apdirbti tam tikru, specialiu būdu. Stabilizavimo proceso metu vanduo, esantis augale, pakeičiamas aplinkai nekenksminga medžiaga. Šis procesas leidžia užkonservuoti augalą nepakeičiant jo spalvos, tekstūros ir išsaugant jo natūralų lankstumą. Jei džiovinti augalai tampa trapūs ir lengvai lūžta, tai stabilizuoti augalai lieka elastingi. Yra ir tokių augalų, pvz., levandos, kurie išlaiko net ir savo aromatą.

Pasak studijos „SPA deko” įkūrėjos M. Šimkūnienės, stabilizuoti galima bet kokį augalą. Tai gali būti ir lapai, ir žiedai, ir net medžiai. Floristikoje ir interjero dekoravime bene labiausiai paplitusios įvairiausių rūšių samanos. „Samanos, skirtos stabilizavimui, yra auginamos specialiai tam skirtuose ūkiuose. Negalima eiti į mišką ir niokoti miško paklotės. Tai yra griežtai draudžiama”, - sako interjero apželdintoja.

M. Šimkūnienė, turinti išsilavinimą floristikos ir interjero dizaino srityse, savo kuriamiems paveikslams ir kompozicijoms taip pat dažniausiai renkasi samanas. Paklausta, kodėl ji daugiausia dirba būtent su samanomis, interjero apželdintoja šypsodamasi ilgai ieško atsakymo. „Tikriausiai ne aš jas, o jos mane pasirinko”, - atsako ji ir priduria: „Ar žinojote, kad elninės samanos turi 27 atspalvius?”

SPA Deko nuotr.

Kodėl verta rinktis stabilizuotų augalų paveikslus ir kompozicijas?

M. Šimkūnienė, su stabilizuotais augalais dirbanti ne vienerius metus, sako, jog stabilizuotų augalų paveikslai yra puikus pasirinkimas tiems, kas nori namams ar darbo erdvei suteikti jaukumo ir gyvumo, kurį sukuria gyvi augalai, tačiau nenori vargti su jų priežiūra. „Stabilizuotų augalų gamintojai savo produkcijai suteikia 10 metų garantiją. Vadinasi, bent 10 metų jūsų paveikslas ar kitokia stabilizuotų augalų kompozicija išliks nepakitusi”, - sako M. Šimkūnienė.

SPA Deko nuotr.

Stabilizuoti augalai nereikalauja beveik jokios priežiūros: jų nereikia laistyti, nereikia tręšti ar kas pavasarį persodinti. Marija sako pati net nustebo pastebėjusi, jog ant stabilizuotų augalų nesikaupia dulkės, tad toks namų erdvės dekoras puikiai tinka ir į alergiją linkusiems žmonėms.

Kai kurių rūšių stabilizuotos samanos, pvz., elninės samanos, yra puikus oro drėgmės indikatorius. Jei aplinkos oras yra per sausas, samanos ima džiūti ir kietėti. Padidinus oro drėgmę oro drėkintuvu ar tiesiog purškikliu kambaryje paskleidus dulksną, galima stebėti, kaip samanos atgyja, išsiskleidžia ir atgauna savo pirminį minkštumą.

Stabilizuotų augalų paveikslai puikiai tinka net ir toms patalpoms, kuriose kitiems augalams būtų nepakankamai šviesos, arba ten, kur apskritai nėra langų. Tiesioginiai saulės spinduliai laikui bėgant pakeis augalų spalvą, todėl, norint kuo ilgiau išsaugoti pirminę augalų spalvą, rekomenduojama stabilizuotų augalų nelaikyti ar jų paveikslų nekabinti ten, kur juos pasiektų saulės spinduliai.

SPA Deko nuotr.

Dar vienas ir paskutinis tabu stabilizuotų augalų savininkams - vanduo. Jei ant stabilizuotų samanų pateks vandens, jos gali pradėti pelyti. Jei tokiu dekoru norima papuošti vonios kambarį, reikia apmąstyti tinkamą vietą, kur neužtikštų ar neužlašėtų vanduo. Stabilizuotos samanos puikiai tinka aplink veidrodžius ar šalia dušo kabinos.

Beribės galimybės

„Stabilizuotų augalų paveikslų kūrimas - tai tarsi tapyba samanomis. Galima sukurti įvairius peizažus, miškus su proskynomis ir tankmėmis ar konkrečią mintį ar idėją reiškiančią kompoziciją”, - pasakoja M. Šimkūnienė. Jai yra tekę dirbti įvairiausiuose objektuose ir įgyvendinti įvairiausius klientų užsakymus, tad interjero apželdintoja drąsiai tvirtina, jog stabilizuoti augalai suteikia beribes galimybes kūrybai, saviraiškai bei erdvės dekoravimui.

SPA Deko nuotr.

„Tiek stabilizuotų augalų spalvos, tiek jų kompozicijų ar paveikslų formos yra neribotos. Svarbiausia - suteikti laisvę savo fantazijai”, - sako M. Šimkūnienė. Kiekvienas jos darbas yra unikalus. Interjero apželdintoja negaili savo laiko stengdamasi pažinti klientą, suprasti jo norus, mintis, kurias nori išsakyti paveikslu. „Man svarbiausia yra kokybė, kruopštumas ir detalės. Kiekvieną darbą darau taip, lyg daryčiau jį sau ar savo brangiems žmonėms”. 

Stabilizuotų augalų paveikslus galima panaudoti ne tik erdvei dekoruoti. Anot M. Šimkūnienės, ne vienas klientas yra pasakojęs, jog samanų paveikslai jiems yra tapę tarsi meditacijos ir atsipalaidavimo objektai. Natūrali žalia spalva mažina stresą, padeda nusiraminti.

Salono „SPA deko” įkūrėja dalinasi idėjomis, kur būtų galima pritaikyti stabilizuotų samanų paveikslus: „Samanų paveikslai puikiai sugeria garsą, tad jie tinka naudoti kaip garso sienelės. Viena stomatologijos klinika ketina stabilizuotomis samanomis dekoruoti dantų gydytojų kabinetų lubas, kad pacientai, gulėdami gydytojo kėdėje, lengviau atsipalaiduotų”. Dėl raminančio poveikio stabilizuotų samanų paveikslai puikiai tinka miegamajame, virš lovos. Jomis galima puošti prieškambarį, jame esančius veidrodžius, įterpti į lentynėles. M. Šimkūnienė pamini, kad stabilizuotomis samanomis galima „apsiūti” ir kolonas, kurių dekoras dažnai kelia nemažai rūpesčių.

Stabilizuotų augalų puokštelėmis galima puošti stalus restoranuose ir kavinėse. Jie ne tik padės sutaupyti laiko ir pinigų, nes nereikės keisti nuvytusių gėlių, bet visada atrodys estetiškai.

Biurai ar erdvūs holai būna puošiami dideliais medžiais, kurie dažnai tokiomis sąlygomis blogai auga, reikalauja daug priežiūros, dažnai ir sunyksta. Kaip sprendimą M. Šimkūnienė siūlo stabilizuotus medžius, kuriems nereikia beveik jokios priežiūros ar ypatingų sąlygų.

Stabilizuotus augalus M. Šimkūnienė kviečia naudoti kaip alternatyvą plastmasiniams augalams. „Dabar labai populiarios dirbtinių gėlių dėžutės. Kodėl į tas dėžutės nesudėjus stabilizuotų augalų? Taip sumažinsime plastiko naudojimą, o ir pačios gėlės atrodys natūraliai ir daug gražiau nei plastmasinės”.

Studiją „SPA Deko” ir daugiau interjero apželdintojos M. Šimkūnienės darbų galite rasti soc. tinkluose:

Facebook: spadeko.lt

Instagram: spadeko.lt

Temos: Interjeras