Sostinės gyventojų namuose pradedami diegti išmanieji šalto vandens skaitikliai

Pirmadienis, 05 gruodžio 2022

Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina pradėti jau nuo kitos savaitės, o visoje aptarnaujamoje zonoje vandens skaitiklius planuoja pakeisti iki 2030 metų.

Išmaniųjų skaitiklių diegimą „Vilniaus vandenys“ pradės nuo daugiabučių ir privačių namų klientų, čia dar šiemet bendrovė ketina įrengti apie 6000 nuotolinių vandens apskaitos prietaisų. Nuo 2025 metų išmanių apskaitos prietaisų diegimas bus pradėtas ir įmonių patalpose.

„Jei Vilnių matome kaip modernų Europos miestą, turime galvoti ne tik apie jo viršelį, bet ir tai, kas dažnai lieka nematoma. Tai, kokias paslaugas gauna gyventojai ir kiek jomis paprasta naudotis, apie miestą pasako daugiau nei stiklinių dangoraižių kvartalai. Skaitmeninių skaitiklių projektas buvo sumanytas siekiant maksimaliai palengvinti kasdienybę gyventojams, o energetikos sektoriaus veiklą grįsti tikslesniais, patikimesniais duomenimis. Esu įsitikinęs, kad šio projekto dėka Vilnius pajus milžinišką kokybinį pokytį“, - sako Vilniaus miesto vicemeras  Valdas Benkunskas.

Suplanuota, jog išmaniojo vandentiekio „Vilniaus vandenų“ aptarnaujamoje zonoje diegimas bus vykdomas etapais, pagal objektus, kuriuose yra pasibaigusi arba artimiausiu metu baigiasi mechaninių apskaitos prietaisų metrologinė patikra.

Apie planuojamą vandens apskaitos prietaiso keitimą gyventojai bus informuojami asmeniškai, trumposiomis SMS žinutėmis ir el. laiškais, taip pat šią informaciją, artėjant numatytai skaitiklio keitimo datai, gyventojai ras savo daugiabučio namo laiptinės skelbimų lentoje. Visą informaciją apie išmaniųjų vandens skaitiklių keitimą gyventojai gali rasti svetainėje http://www.vv.lt/ismanieji-skaitikliai.

Šiais metais bendrovė „Vilniaus vandenys“ užbaigė pirmąjį išmanaus vandentiekio diegimo sostinėje etapą, kurio metu vandentiekio tinklo šuliniuose ir daugiabučių namų įvaduose buvo įrengta daugiau nei 8000 išmaniųjų skaitiklių.

Kaip pasakoja „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Saulius Savickas, išmaniojo vandentiekio projektas bus naudingas ir klientams, ir bendrovei.

„Pirmiausia, po išmaniųjų skaitiklių įrengimo gyventojams nebereiks kas mėnesį deklaruoti vandens skaitiklių rodmenų, kurie bus surenkami automatiškai, taip pat šio projekto įgyvendinimas bendrovei padės ne tik nustatyti ir greičiau lokalizuoti avarijas, bet ir ženkliai prisidės taupant vandens išteklius“, - sako bendrovės vadovas S. Savickas.

Diegiant išmaniuosius apskaitos prietaisus šuliniuose ir daugiabučių pastatų įvaduose, „Bitė Lietuva“ pirmoji Baltijos šalyse įdiegė realiai veikiančią siaurajuosčio daiktų interneto (NB-IoT) technologiją.

Išmanaus vandentiekio projektą galutinai užbaigti planuojama iki 2030 metų, tada išmanieji skaitikliai turėtų visiškai pakeisti įprastinius, o jų bendras skaičius, tiek šuliniuose, daugiabučių namų įvaduose, tiek gyventojų butuose, privačiuose namuose ir įmonėse turėtų pasiekti 350 000 vnt.

„Vilniaus vandenims“ išmaniuosius skaitiklius tieks Lietuvoje veikianti įmonė „Axioma Metering“, kuri, pagal pasirašytą sutartį, bendrovei pagamins pirmuosius 60 tūkstančių inovatyvių skaitiklių. Išmanieji ultragarsiniai šalto vandens skaitikliai yra sertifikuoti, atitinka visus ES standartus ir yra itin tikslūs. Ultragarsinio skaitiklio naudojimo laikas yra 12 metų.

„Lietuvoje mūsų kuriami ir gaminami ultragarsiniai vandens skaitikliai šimtais tūkstančių yra montuojami Vakarų Europoje, Artimuosiuose rytuose ir net tokiose tolimose šalyse kaip Čilė ar Australija, kur padeda reikšmingai mažinti vandens švaistymą. Džiaugiamės, kad Vilnius taip pat stoja į modernių ir socialiai atsakingų pasaulio miestų gretas“, – sako I. Vosylius.  Jo teigimu, sostinės pasirinkta duomenų perdavimo technologija – siaurajuosčio daiktų interneto technologija NB IoT – viena perspektyviausių pasaulyje. „Naudodamiesi sukaupta ilgamete tarptautine patirtimi, šią technologiją padėsime sklandžiai įdarbinti Lietuvos gyventojų naudai“, – teigia I. Vosylius. 

Išmanaus vandentiekio projektui iki jo pabaigos, 2030-ųjų metų, bendrovė „Vilniaus vandenys“ skirs 27 mln. eurų investicijų, iki šiol šiam projektui įgyvendinti jau skirta kiek daugiau nei 2 mln. eurų.

Prieš porą metų „Vilniaus vandenų“ kartu su partneriais vystomo išmanaus vandentiekio projektas Lietuvos verslo konfederacijos organizuotuose apdovanojimuose pelnė „Metų išmaniojo sprendimo“ apdovanojimą.