Šilti namai – komandinis darbas: kaip pasiruošti šildymo sezonui?

Penktadienis, 16 rugsėjo 2022

Didžiausias Lietuvoje centralizuotos šilumos tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) baigė miesto vamzdynų hidraulinius bandymus ir šildymo sezonui paruošė daugiau nei 750 km po nematomu Vilniumi besidriekiančių šilumos trasų. Vis dėlto šilti namai ir pastatai yra komandinis darbas, todėl pastatų administratoriai iki šildymo sezono pradžios turi paruošti namų vidaus šildymo sistemas, o gyventojams derėtų pasirūpinti būstų sandarumu ir efektyviu šilumos vartojimu.

Hidrauliniai bandymai baigti

Vilniaus savivaldybės valdoma bendrovė nuo gegužės pradžios iki rugsėjo vidurio šilumos perdavimo tinkle atliko 33 šilumos trasų hidraulinius bandymus ir pašalino tokius defektus kaip korozija ar įtrūkimai. Šiuo metu atliekami paskutinieji šilumos trasų remonto darbai.

„Šiemet atlikdami hidraulinius bandymus nustatėme ir jau pašalinome 77 vamzdynų defektus, todėl šaltąjį metų laiką pasitinkame žinodami, jog šiluma į klientų namus keliaus patikimai ir užtikrinai. Suprantame, kad dėl hidraulinių bandymų karšto vandens atjungimas klientams sukelia papildomų nepatogumų, todėl komanda visada deda maksimalias pastangas siekdama kuo greičiau paruošti sistemą šildymo sezonui“, – sako Infrastruktūros komandos vadovas Jonas Kimontas.

Pernai vidutinis karšto vandens atjungimo laikas buvo 1,05 paros, o šiemet, preliminariais skaičiavimais, jis sutrumpėjo ir siekia 0,96 paros. 

Pastatus jau turi ruošti šildymo sezonui

Naujam šildymo sezonui turi būti paruošti ne tik miesto vamzdynai, kuriais rūpinasi VŠT, bet ir šilumos punktai, pastatų vidaus šildymo sistemos. Už jas atsako pastatų valdytojai ar namų administratoriai.

Jie kasmet iki rugsėjo pabaigos turi atlikti pastatuose įrengtų šilumos punktų ir vidaus sistemų būtinus parengimo, periodinio praplovimo bei remonto darbus, kurie garantuotų patikimą funkcionavimą šaltuoju metų laiku. VŠT apie pastatų parengimą šildymo sezonui sužino pagal pastatų prižiūrėtojų pateiktus parengties šildymo sezonui aktus. Kol VŠT negauna tokio patvirtinimo, pastatui teikti šildymo paslaugos negali.

Tinkamai sureguliuotas, suremontuotas bei paruoštas žiemos sezonui šilumos punktas užtikrina tolygų šilumos paskirstymą tarp butų. VŠT primena, kad šiuo metu yra puiki proga pasinaudoti valstybės parama šilumos punktų modernizacijai, kurios finansavimas siekia iki 80 proc. Efektyviai veikiantis šilumos punktas gali padėti sutaupyti apie 15 proc. šilumos energijos.

„Tinkamas pastatų šilumos punktų ir vidaus sistemų parengimas šildymo sezonui yra labai svarbus klientams, nes nuo to priklauso šių įrenginių ir sistemų patikimumas žiemą, šildymo paslaugos kokybė. Mūsų duomenys rodo, kad  šiuo metu naujam šildymo sezonui paruošta vos trečdalis iš 7,4 tūkst. VŠT aptarnaujamų įvairios paskirties pastatų. Pernai šildymo sezonas Vilniuje prasidėjo spalio 7 dieną, todėl tikimės, kad namų valdytojai ir administratoriai nedels ir ruošis jau dabar. Kviečiame gyventojus aktyviai domėtis, ar jų šilumos punktas jau yra paruoštas šildymo sezonui, ar namo administratorius jau pateikė VŠT parengties aktą, kaip tai numato įstatymai“, – sako Klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.

Šildymo sezono pradžią sostinėje skelbia Vilniaus miesto savivaldybė. Pagal suderintą su Vilniaus miesto savivaldybe šilumos tiekimo eiliškumą, pirmiausia pradedamos šildyti sostinės gydymo įstaigos, vaikų darželiai ir mokyklos.

Primename, kad  gyventojai šildymo sezoną savo daugiabučiuose gali paankstinti, jeigu dėl to apsisprendžia balsų dauguma (50 % +1 namo gyventojas) ir jų šilumos punktas prijungtas pagal nepriklausomą šilumos tiekimo schemą.

Kviečia ruoštis ir gyventojus

Anot šilumos tiekėjo, visos Europos laukia sudėtingas šildymo sezonas, todėl gyventojai kviečiami pasirūpinti savo būstų sandarumu. Renovuotų namų gyventojai moka iki 40 proc. mažesnes sąskaitas negu nerenovuotų.

Jeigu senų daugiabučių namų gyventojai dar tik svarsto apie renovaciją ir šilumos punkto modernizaciją, vertėtų pasirūpinti bent senų langų sandarumu.

„Nesandarūs langai ir durys lemia, kad dalis šilumos dingsta į lauką. Net ir naujuose namuose gyvenantiems klientams rekomenduojame atlikti profilaktinę langų patikrą“, –  būstais kviečia rūpintis L. Jakubauskas.

Šilumai sklisti į kambarį gali trukdyti net dulkės, susikaupusios ant radiatorių, todėl ir prieš šildymo sezoną, ir jo metu, vertėtų jas reguliariai valyti. Taip pat rekomenduojama neužstatyti šildymo prietaisų baldais, užuolaidomis, nedžiovinti skalbinių.

Nuo šilumos prietaisų sklindanti šiluma neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į sieną, todėl ant už radiatorių esančios sienos rekomenduojama priklijuoti šilumą atspindinčius ekranus. Tai – foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1-2 laipsniais. Ją nebrangiai galima įsigyti statybinių prekių parduotuvėse.

Daugiau patarimų, kaip pasiruošti šildymo sezonui, galite rasti VŠT internetinėje svetainėje www.chc.lt.