Perkate ar parduodate butą pirmame aukšte? Būtinai pasitarkite su specialistu

Ketvirtadienis, 02 gruodžio 2021

Vienas iš buto paieškos kriterijų yra aukštas. Niekam ne paslaptis, kad butai, esantys pirmame ir viršutiniame aukšte, dažnai yra pigesni nei analogiški butai kituose aukštuose. Nekilnojamojo turto (NT) brokerė Jovita Aleksejūnienė sako, jog dažnai pirmo ir viršutinio aukšto butai yra nepelnytai nuvertinami ir dažnai pirkėjų lūkesčius geriausiai atitinka butai, esantys būtent šiuose aukštuose. Tik reikia žinoti, ko iš tikrųjų ieško pirkėjas.

Butas pirmame aukšte - jaunoms šeimoms ir senjorams

Pirkti butą pirmame aukšte žmonės dažnai vengia dėl triukšmo. Visi namo gyventojai, keliaudami į savo namus, turi praeiti pro pirmame aukšte esančius butus, o kur dar nuo gatvės ar iš stovėjimo aikštelės sklindantis automobilių keliamas triukšmas. Žmones gąsdina ir saugumo bei privatumo trūkumas gyvenant pirmame aukšte bei vyraujanti nuomonė, jog šaltuoju metų periodu čia būna gerokai vėsiau. NT brokerė J. Aleksejūnienė teigia, jog saugumo bei triukšmo klausimą ganėtinai lengvai leidžia išspręsti šiuolaikinės technologijos, o šilumą bute galima padidinti įsirengiant šildomas grindis.

Vis dėl to butai pirmame aukšte turi nemažai privalumų. Vienas jų - kaina. Dažnai pirmame aukšte esantys butai kainuoja pigiau nei butai kituose to paties namo aukštuose. Didelę patirtį turinti NT brokerė, dirbdama su pirkėjais, pastebi, jog butus pirmuose aukštuose mieliau renkasi jaunos šeimos. Joms svarbu ne tik kaina, bet ir lengvesnis patekimas į butą.

„Butas pirmame aukšte yra tobulas pasirinkimas jaunoms šeimoms, kurioms nereikia sukti galvos, kur palikti vežimėlį ar dviratį, ar vargti bandant juos sutalpinti į liftą. O jei lifto name nėra, visa tai tenka tįsti laiptais aukštyn”, - savo įžvalgomis dalinasi brokerė. Jos nuomone, apie butą būtent pirmame aukšte turėtų pagalvoti ir senjorai bei žmonės, turintys mažesnį mobilumą.

Svarbu paminėti, kad pirmo aukšto butai, dažniausiai naujos statybos namuose, turi jiems priklausantį kiemelį ar terasą, kur galima leisti jaukius vakarus su draugais ar įrengti papildomą erdvę žaisti vaikams. Tai suteikia butui daugiau vertės, o jo gyventojams - daugiau gyvenimo kokybės.

Butas viršutiniame aukšte - mažiau dulkių ir sugedusio lifto grėsmė

Svarstantys įsigyti būstą paskutiniame namo aukšte turi nuspręsti, ar yra pasiruošę kasdien laipioti laiptais, jei sugestų liftas. „Praktikoje turėjau ne vieną atvejį, kai liftas buvo sugedęs kelias savaites - viršutinių aukštų gyventojams teko nemenkai prasimankštinti kasdien lipant laiptais”, - pasakoja J. Aleksejūnienė.

Taip, kaip pirmo aukšto vengiama dėl šalčio žiemą, taip viršutinio aukšto pirkėjai vengia dėl karščio vasarą, sklindančio ne tik pro langus, bet ir nuo įkaitinto stogo. Tačiau, anot NT brokerės, nuo karščio galima apsisaugoti oro kondicionierių bei žaliuzių pagalba.

NT brokerė J. Aleksejūnienė pastebi, kad butus viršutiniame namo aukšte pirkėjai dažniausiai renkasi dėl gražaus atsiveriančio vaizdo bei gausesnės natūralios šviesos viduje, kurios neužstoja medžių ar kiti pastatai. „Gyvenant viršutiniame aukšte niekas „nešokinės ant galvos” ir niekada nebūsite apipilti kaimynų”, - viršutinio aukšto privalumus vardija NT brokerė bei pabrėžia, kad viršutiniuose aukštuose būna mažiau dulkių bei pravažiuojančių automobilių keliamo triukšmo.

Pirmas ir paskutinis aukštas - verta ar neverta?

Vienareikšmiškai atsakyti, ar verta rinktis butą pirmame ar viršutiniame namo aukšte, brokerė J. Aleksejūnienė teigia negalinti, nes pasirinkimą ir galutinį sprendimą paprastai lemia daugiau veiksnių.

„Jei patinka pasirinkto buto įrengimas, vieta, tačiau negalite apsispręsti, ar verta jį pirkti dėl aukšto, kuriame jis yra, siūlau užduoti sau klausimą, kokiu tikslu butą perkate - sau gyventi ar investicijai? Jei perkate investicijai, paprastai nuomininkams buto aukštas itin didelės reikšmės neturi”, - sako NT specialistė. 

 

Kalbėdama apie aukšto įtaką buto kainai, brokerė pažymi, kad senos statybos namuose butai, esantys pirmame ar viršutiniame aukšte, paprastai kainuoja mažiau nei kituose aukštuose esantys butai, todėl „jei butas perkamas investicijai, jį gerai įrengus, investicijos greitai atsipirks”.

Butai, esantys naujos statybos namo pirmame ar viršutiniame aukšte, paprastai yra brangesni. „Jų kaina priklauso nuo to, ar yra butui priklausantis kiemelis, terasa, o viršutinio aukšto butui galbūt priklauso terasa ant stogo, iš kurios atsiveria miesto panorama”, - sako NT brokerė J. Aleksejūnienė.

Būnant buto pirmame ar viršutiniame aukšte pardavėju, labai svarbu nustatyti teisingą kainą. NT brokerė pastebi, kad kartais tokių butų savininkai pernelyg nuvertina savo parduodamą turtą ir pirkėjui jį perleidžia pigiau, nei butas iš tiesų buvo vertas. „Žmogui būna sunku pirkėją įtikinti, kad gyventi pirmame aukšte yra saugu, kad nesigirdi eismo keliamo triukšmo. Ypatingai sudėtinga perkalbėti pirkėją, jei jis į apžiūrą ateina su išankstine neigiama nuomone. Aš, kasdien dirbdama tiek su pirkėjais, tiek su pardavėjais, žinau kiekvieno jų baimes, argumentus ir kas tokią išankstinę nuomonę suformavo. Labai svarbu pažinti pirkėją, kad suprastum, kas jam aktualu ir ko iš tikrųjų jis ieško. Visa tai žinodama, apžiūros metu pirkėjų prieštaravimams užbėgu už akių pabrėždama tuos buto privalumus, kurie pirkėjui dažnai pasirodo daug svarbesni nei pirmojo aukšto trūkumai“, - savo patirtimi dalinasi NT brokerė J. Aleksejūnienė.

Brokerė taip pat žino nemažai istorijų, kai pirkėjai, neįvertinę visų gyvenimo pirmame ar viršutiniame aukšte niuansų, įsigijo butus ir po to gailėjosi. „Brokeris būtų jiems pataręs, kad butas pirmame namo aukšte nelabai tinka jų ramiam gyvenimo būdui, o tiems, kurie namuose laiko du didelius šunis, tikrai būtų pataręs rinktis butą pirmame aukšte, o ne ketvirtame, - tokiu būdu jie būtų išvengę nuolatinių barnių su apačioje gyvenančiais kaimynais dėl žaidžiančių šunų keliamo bildesio, o ir išeiti pasivaikščioti būtų daug paprasčiau“.

NT brokerė J. Aleksejūnienė teigia, jog nereikia bijoti buto pirmame ar viršutiniame aukšte, nereikia turėti kategoriškos nuomonės ir jų nuvertinti, nes „visuomet yra pliusų ir minusų. Nesvarbu, ar ieškote buto ar ketinate jį parduoti, visada verta pasinaudoti profesionalo paslaugomis, kuris įvertins, patars, padrąsins ir padės priimti geriausią sprendimą“.