Kada jau laikas įsigyti nekilnojamąjį turtą?

Pirmadienis, 17 gegužės 2021

Štai dar vienas draugas pakvietė jus į savo įkurtuves naujai įsigytame name, o giminaitis pasidžiaugė, kad pavyko sukaupti pradinį įnašą butui ir netrukus keliaus į banką. O jūs gyvenate nuomojamame būste ir vis dažniau pamąstote, kad galbūt ir jums jau laikas įsigyti savo nuosavus namus. Kaip suprasti, kad jau laikas? Ir ar tikrai to reikia?

Sprendimo pagrindas - finansai

Nekilnojamojo turto įsigijimo klausimas visų pirma yra finansinis klausimas. Ar jūsų finansinė situacija yra pakankamai stabili, kad galėtumėte bankui įsipareigoti ilgiems metams kas mėnesį mokėti paskolą? Ar turite planą B tam atvejui, jei netikėtai prarastumėte pajamų šaltinį? Kaip apskritai vertinate savo elgesio su pinigais modelį? Ar iki šiol turėjote paskolų (vartojamąją paskolą, lizingą, studijų paskolą ir pan.) ir kaip pavyko su jomis susitvarkyti? Jei turėjote bėdų su mažesnių sumų ir trumpesnių laikotarpių įsipareigojimų vykdymu, tikėtina, kad ir su būsto paskolos grąžinimu gali kilti problemų.

Jei pirktumėte nekilnojamąjį turtą su būsto paskola, turite būti pasiruošę bent 20% sumos padengti savomis lėšomis. Ar jau turite sukaupę pradinį įnašą? Ar turite planą ir strategiją, kaip jį sukaupti? Per kiek laiko planuotumėte surinkti reikalingą pinigų sumą?

Jei turite visą sumą, reikalingą nuosavam būstui įsigyti, ar esate įsitikinęs, kad nekilnojamasis turtas yra teisingiausia investicija jūsų pinigams? Išanalizuokite rinką, pasitarkite su profesionalais, kurie pateiks jums bent kelis variantus, ką galėtumėte nuveikti su pinigais, iš savo investicijų uždirbtumėte kuo daugiau.

Prieš priimant sprendimą, įsigyti nekilnojamąjį turtą ar ne, reikia įvertinti ir tai, ar turėsite pakankamai lėšų jam įrengti ar remontuoti. Galutinę nekilnojamojo turto kainą sudaro ne tik paties objekto kaina, bet ir notaro, registracijos, būsto draudimo ir kiti mokesčiai. Svarbu apgalvoti, ne tik kiek iš tikrųjų kainuoja įsigyti nekilnojamąjį turtą, bet ir kiek kainuoja jį išlaikyti.

Psichologinis nusiteikimas

Jei savo finansinę situaciją vertinate kaip stabilią ir leidžiančią įsigyti nekilnojamojo turto, ar esate tam pasiruošę psichologiškai? Įsipareigoti bankui mokėti kasmėnesines įmokas 20-30 metų gali ne juokais gąsdinti. Kaip sužinoti, ar esate pasiruošę tam ir ar jums pasiseks?

Pabandykite 3-6 mėnesius gyventi taip, tarsi jau būtumėte paėmę būsto paskolą ir kas mėnesį privalote bankui pervesti tam tikrą dalį savo pajamų. Atsidarykite papildomą sąskaitą banke ir į ją kas mėnesį perveskite sumą, kokią galvojate skirti būsto paskolos grąžinimui ir palūkanoms sumokėti. Stebėkite, ar labai nukenčia jūsų kasdienis įprastas gyvenimas, ar daug ko tenka atsisakyti, ar sumažėjęs biudžetas slegia psichologiškai. Tokio eksperimento metu išbandysite save ir savo pasiryžimą ilgam įsipareigoti bankui. Be to, per kelis mėnesius sutaupysite nemenką sumą pinigų, kurią galėsite skirti savo reikmėms ar pradinio įnašo pradžiai.

Tai, kad jau galbūt laikas įsigyti savo nuosavą būstą, rodo jūsų vidinis poreikis ilgam įsikurti vienoje vietoje. Žinoma, įsigijus butą ar namą, bet kada galėsite pakeisti gyvenamąją vietą, tačiau procesas jau bus kur kas sudėtingesnis nei pakeisti nuomojamą butą. Jei dėl gyvenimo būdo ar darbinės veiklos ypatumų dažnai tenka keisti gyvenamąją vietą, nuosavo būsto geriau nesirinkti, kad neapribotumėte savo mobilumo.

Galbūt atėjo laikas kurti šeimą ar su padidėjusia šeima nebetelpate nuomojamame būste ir norisi pastovumo, tada verta pradėti galvoti apie savus namus.