Aukštos klasės būsto rinkos lyderiai - "Darnu Group"

Trečiadienis, 19 sausio 2022

Praėjusiais metais rinkoje labiausiai brango ir didžiausias stygius buvo jaučiamas aukštos klasės būsto. Iš viso Vilniuje parduota 760 naujų aukštos klasės butų. Pardavusi 195 butus „Darnu Group“ liko lyderiais šiame segmente ir šiemet pirkėjams ketina pasiūlyti tris naujus etapus – iš viso 170 naujų butų sostinės Paupyje.

Augant ekonomikai ir gyventojų lūkesčiams, aukštos klasės būsto paklausa didėja paskutinius kelerius metus. Ši tendencija dar labiau išryškėjo pernai, kada dėl ribotos pasiūlos buvo jaučiamas didžiausias stygius.

„Platus ekonomikos skatinimas, augę atlyginimai ir infliacija paskatino susidomėjimą nekilnojamuoju turtu kaip stabilia, suprantama investicija. Žymi dalis pirkėjų būstą perka investiciniais tikslais. Renkantis aukštos klasės būstą, jų motyvas pirmiausia grindžiamas ne nuomos pajamomis, bet ilgalaikėje perspektyvoje tvariai augsiančia verte. Vien pernai aukštos klasės būstas brango apie 29,6 proc. – daugiausiai iš visų būsto klasių ir daugiau nei pagrindiniai akcijų indeksai“, – sako „Darnu Group“ Turto valdymo direktorius Mantas Umbrasas.

„Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis teigia, jog prie aukštos klasės būsto augančios paklausos prisidėjo ne tik palanki šalies ekonomikos raida su augančiomis gyventojų pajamomis bei gerėjančiu būsto įperkamumu, bet ir patys plėtotojai.

„Reaguodami į besikeičiančius poreikius, plėtotojai ir miesto savivaldybė per pastarąjį dešimtmetį reikšmingai padidino investicijas į centrines miesto zonas, kur buvusiose pramoninės paskirties teritorijose ir tuščiuose žemės sklypuose išdygo nauji daugiabučiai, verslo centrai bei buvo rekonstruoti ir gyvenamajai-komercinei paskirčiai pritaikyti seni pastatai. Šios miesto ir verslo investicijos į inžinerinę infrastruktūrą taip pat prisidėjo prie centrinės miesto dalies patrauklumo didinimo ir suteikė papildomo stimulo  kainų augimui“, – sako R. Reginis.

„Ober-Haus“ duomenimis, daugiausia aukštos klasės būsto statoma ir parduodama Senamiesčio ir Naujamiesčio seniūnijose. Jeigu 2013-2015 m. butų pasiūla šiuose rajonuose sudarė 12 proc. nuo visų pastatytų butų Vilniuje, tai 2019-2021 m. šis rodiklis šoktelėjo iki 21 proc.

Pernai aukštos klasės pardavimai rinkoje (760), buvo žemesni nei 2020 m. (816), pirmiausia dėl ribotos pasiūlos.

„Matome, kad poreikis aukštesnės klasės būstui išliks aktualus ir ateityje, tačiau vargu ar centrinėje miesto dalyje galima dar intensyvesnė būsto plėtra nei iki šiol, nes didžioji dalis plėtrai patrauklių teritorijų jau įsisavinta ir plėtotojams nebus lengva surasti vietų, kuriose būtų galima pasiūlyti tikrai išskirtinį produktą“, – sako R. Reginis.

Anot M. Umbraso, šiųmetę aukštos klasės būsto pasiūlą Vilniuje prognozuoti sudėtinga ne tik dėl sklypų stygiaus – dalis plėtotojų nespėjo pradėti suplanuotų projektų dėl smarkiai išilgėjusio derinimo valstybės institucijose, brangstančių statybų, pasikeitusios statybų tvarkos valstybinėje žemėje ir kt.

„Tačiau net ir esant rekordiškai žemai pasiūlai, pirkėjų lūkesčiai labai aukšti – didžiuma nori investuoti į ilgalaikę vertę, todėl ieškoma ne tik kokybiškos statybos, bet ir kruopščiai suplanuotų privačių ir viešųjų erdvių, naujausių technologinių ir gamtai draugiškų sprendimų, naujai plėtojamuose kvartaluose ne tik būtinosios paslaugos, bet ir pramogos turi būti lengvai pasiekiamos“, – sako M. Umbrasas.

Šį pavasarį „Darnu Group“ baigia 7-ąjį Paupio plėtros etapą, kur pastatyta 190 butų ir 5200 kv. m. komercinių patalpų. Iš viso Paupyje iki 2023 m. bus pastatyta 917 naujų būstų.