Rekuperacija: ar tikrai neužteks praverto lango?

Šeštadienis, 17 liepos 2021

Statybos techninis reglamentas įpareigoja statytojus A klasės ir aukštesnio energinio efektyvumo namuose įrengti vėdinimo sistemas su rekuperacijos funkcija. Ar tikrai ji yra būtina? Ką laimi gyventojai, savo būstuose įsirengę rekuperacinę sistemą? O gal namų vėdinimui užtenka atidaryto lango? Apie vėdinimo sistemų ypatumus pasakoja kompanijos „Oxygen” vadovas Žilvinas Salialionis.

Kas yra rekuperacija?

Daugeliui žodis „rekuperacija” asocijuojasi su patalpų vėdinimu. Iš tiesų, rekuperacija yra tik viena dalis visos mechaninio vėdinimo sistemos, akcentuoja kompanijos „Oxygen” vadovas Ž.Salialionis. Mechaninio vėdinimo sistemos gali turėti, bet gali ir neturėti rekuperacijos funkcijos. Rekuperacija - mechaninio vėdinimo sistemos dalis, kuri atgauna šilumą, išlaikydama patalpos temperatūrą nepakitusią.

„Apskritai mūsų būstuose ir kasdienybėje kalba eina apie mechaninio vėdinimo sistemas”, - sako Ž.Salialionis. Statybų techninis reglamentas įpareigoja statytojus pastatuose, kurių energinis efektyvumas yra A klasės ir aukštesnės, įrengti mechaninio vėdinimo sistemą.

Ar rekuperatorius gali atstoti kondicionierių?

Kompanijos, užsiimančios rekuperatorių įrengimu, vadovas sako, kad labiausiai paplitusi nuomonė, jog rekuperatorius labiausiai naudingas yra žiemą, kadangi vėdinimo metu išsaugo patalpų šilumą. „Tačiau vasarą rekuperatorius veikia atvirkščiai, t.y. jis išsaugo patalpų vėsą, jei tik, žinoma, yra ką išsaugoti”, - sako Ž.Salialionis. Jei būste yra įrengtas ir kondicionierius, šios dvi sistemos puikiai dirbs kartu: kondicionierius orą vėsins, o mechaninio vėdinimo sistema su rekuperacija tą vėsą išsaugos.

Vėdinimo sistemų specialistas pabrėžia, kad rekuperatorius kondicionieriaus vis dėlto neatstos. „Kokybiškesnis rekuperatorius yra išmani vėdinimo sistema, ir jei bus galimybė patalpas atvėsinti lauke esančio vėsesnio oro sąskaita, taip ir bus padaryta”, - sako Ž.Salialionis. Tokiuose rekuperatoriuose turi būti įrengta bypass sistema, kurios dėka nakties metu patalpos bus ne tik vėdinamos, bet ir vėsinamos.

Rekuperacija ir natūralus vėdinimas

Yra žmonių, kurie mano, jog rekuperacija nėra reikšminga ir reikalinga sistema namuose. Jų nuomone, būstui išvėdinti užtenka atidaryto lango, juolab, kad natūralus vėdinimas užtikrina ir pakankamą drėgmės lygį patalpose. Kompanijos „Oxygen” vadovas Ž.Salialionis sutinka, kad daugeliui rekuperacijos sistema atrodo ne itin reikalingas dalykas, tačiau jo nuomone, mechaninio vėdinimo sistema su rekuperacijos funkcija pagerina gyvenimo kokybę. „Atidarius langus, į vėdinamas patalpas iš karto patenka triukšmas, vabzdžiai ir dulkės. Viso to galima išvengti uždarius langą”, - sako specialistas ir priduria, kad oras, kuris į patalpas patenka per rekuperacinę sistemą, yra toks pat šviežias, kaip yra patekęs pro atidarytą langą. Rekuperatorius užtikrina oro kaitą visose patalpose - nuo miegamųjų kambarių iki vonios ir virtuvės. „Atidarius langą nepavyks to padaryti”, - sako vėdinimo sistemų žinovas.

Mechaninio vėdinimo sistemos patalpas vėdina nuolatos ir šviežio oro, patenkančio į patalpas, fiziškai žmonės nejaučia. Vis gi esame įpratę prie šviežio oro gūsio atidarius langą ir būtent su iš lauko patenkančia gaiva mums ir asocijuojasi vėdinimas. Ž.Salialionis, kompanijos „Oxygen” vadovas, sako, kad žmogus negeba atskirti tikrosios oro kokybės ir ją asocijuoja su oro temperatūra. „Dažnai, kai patalpoje yra karšta, sakome, kad joje “nėra oro”. Tada atidarome langą ir oro įeina. Ir taip, ir ne. Jei už lango 28 laipsniai šilumos, tada į vidų pateks karštas, tvankus oras, kuris pojūčio nepakeis”, - savo įžvalgomis dalinasi Ž.Salialionis.

Rekuperacinės sistemos privalumai

Pagrindinis mechaninio vėdinimo sistemos su rekuperacijos funkcija privalumas - nuolat gaivus ir šviežias oras vidaus patalpose. Tai yra pagrindinis šios sistemos įrengimo tikslas. Su rekuperacijos sistemomis dirbančios kompanijos „Oxigen” vadovas Ž.Salialionis pamini ir kitus privalumus, kuriuos pastebi žmonės, namuose įsirengę mechaninio vėdinimo sistemą:

  • Nerasoja veidrožiai;
  • Mažiau dulkių. Dulkės yra susiurbiamos ir jos nusėda vėdinimo sistemos filtruose;
  • Mažiau ore skraidančių naminių gyvūnų plaukų.

Vėdinimo sistemų istorija

Pirmosios vėdinimo sistemos Europoje pradėtos projektuoti apie 1550 m. Pirmosios bažnyčios jau turėjo natūralaus vėdinimo sistemas, į kurias oras patekdavo iš apačios, krosnyse jis sušildavo ir išeidavo per viršutinius langus. Pirmieji pastatai su tikslingai įrengta natūralaus vėdinimo sistema buvo pastatyti Belgijoje. Mechaninio vėdinimo atsiradimas siejamas su D.Britanija. Anglijos parlamentas turėjo didžiulį medinį ranka sukamą ventiliatorių, kuriuo buvo tiekiamas oras lordams. Vienas iš Anglijos kalėjimų taip pat turėjo panašų ventiliatorių, užtikrinantį oro tiekimą kaliniams.

Platesnis vėdinimo sistemų naudojimas Europoje prasidėjo po II Pasaulinio karo. 1950 m. buvo masiškai pradėta statyti daugiabučius pastatus ir juose projektuoti vėdinimo sistemas. Iš pradžių tai buvo natūralaus vėdinimo sistemos. Dažniausiai tai būdavo angos sienose, pro kurias į patalpas patekdavo oras iš lauko, o kad jis neatšaldytų patalpų, vėdinimo angos būdavo įrengiamos už radiatorių.

Mechaninis vėdinimas Europoje pradėtas plačiai naudoti 1980 m. Į Lietuvą šios technologijos atkeliavo kiek pavėlavusios dėl Tarybų Sąjungos suvaržymų. Atgavus nepriklausomybę, ir Lietuvoje pradėjo kurtis įmonės, gaminančios vėdinimo sistemoms reikalingus įrenginius. Tai buvo didžiulės dėžės, kuriose buvo patalpinti daug elektros energijos reikalaujantys ventiliatoriai ir šilumokaičiai. Su laiku sistemos tobulėjo, darėsi labiau kompaktiškos ir naudojančios vis mažiau elektros energijos. Lietuvoje mechaninio vėdinimo sistemos, tinkamos individualiems namams, atsirado prieš daugmaž 10-15 metų. Vėliau buvo sukurtos sistemos, tinkančios ir butų vėdinimui.

Kiek kainuoja įsirengti mechaninio vėdinimo sistemą su rekuperacijos funkcija?

Mechaninės vėdinimo sistemos įrengimas gali kainuoti nuo kelių šimtų eurų iki kelių tūkstančių. Viskas priklauso nuo poreikio ir pasirinkimo. Pats paprasčiausias ir pigiausias variantas - skylė sienoje, į kurią sumontuojamas lokalus kanalinis mini rekuperatorius. Sudėtingesnės mechaninio vėdinimo sistemos, su šilumos atgavimo funkcija, difuzoriais, lauko oro paėmimu ir šalinimu atskirais kanalais gali kainuoti ir keletą tūkstančių eurų. „Jei pats vėdinimo įrenginys kainuoja tarp 1000 ir 2000 eurų, tai dar panašiai tiek pat, žinoma, atsižvelgiant būsto dydį, kainuos išvedžioti vėdinimo sistemos vamzdžiai, kurių kiekvienas baigiasi anga lubose”, - pasakoja kompanijos „Oxygen” vadovas. Visi vamzdžiai sueina į rekuperatorių, iš kurio į lauką išvedami du vamzdžiai: vienas oro paėmimui, per kitą pašalinamas iš patalpų siurbiamas oras.

Ar įmanoma įrengti rekuperacinę sistemą senos statybos būste?

Vienas iš sprendimų - anga sienoje su joje įmontuotu lokaliu kanaliniu mini rekuperatoriumi. Mini rekuperatoriai yra kelių tipų. Regeneratorius orą pučia ir traukia per tą pačią skylę. Šalinamas oras sušildo jame esantį elementą, kuris sušildo iš lauko paimamą ir į patalpas išpučiamą orą. Tokių įrenginių, Ž.Salialionio nuomone, reikėtų daugiau nei vieno. Jų turėtų būti kiekvienoje patalpoje po vieną. Kitos rūšies mini rekuperatoriai orą traukia ir pučia vienu metu. Šis variantas yra sudėtingesnis ir gali kainuoti apie 1000 eurų.

Anot vėdinimo sistemų specialisto, nors šioks toks vėdinimas yra geriau nei jokio vėdinimo. „Jei ketinate gyventi senos statybos, ypač renovuotame, daugiabutyje, kuris yra sandarus, pakeisti langai, apšiltintos sienos, tai gyvensite tarsi stiklainyje, į kurį neįmanoma įpūsti oro”, - sako Ž.Salialionis ir pabrėžia, kad tokiuose namuose būtinai reikia įrengti bent kažkokią vėdinimo sistemą.

Ką dar reikėtų žinoti apie vėdinimo sistemas

Praktikoje pasitaiko, kad vėdinimo sistemas tenka įrengti jau po to, kai atlikta pastato tiek išorės, vidaus apdaila. Daugelis dvejoja, ar tai įmanoma įgyvendinti. Anot Ž.Salialionio, pirmiausia reikia gauti pastato vystytojo sutikimą, nes bet kokia skylė sienoje yra pastato fasado keitimas. Mini rekuperatorius įmanoma įrengti bet kuriuo atveju. Žinoma, darbus gerokai apsunkina tai, kad yra atlikta apdaila ir privalu ją išsaugoti. Tokiais atvejais vėdinimo sistemos įrengimo darbai primena laparoskopinę operaciją, kai siaurais kanalais ir specialiais įrankiais tvarkoma probleminė vieta. Jei tik virš lubų yra pakankamai vietos, mechaninio vėdinimo sistemą įrengti galima, tačiau kiekvieną atvejį reikėtų vertinti individualiai.

Paprastai vėdinimo sistemos yra projektuojamos 10 metų. Tačiau tai priklauso nuo paties įrenginio. Jei vėdinimo sistemos įrenginys yra plokštelinis, kuriame nėra judančių detalių, tai jis gali tarnauti ir ilgiau nei rotorinis įrenginys. Sistemos ilgaamžiškumui svarbi ir priežiūra. Būtina bent du kartus per metus keisti filtrus. „Jei filtrai bus užsikišę, jūsų sistema ūš, tačiau oro nei tieks, nei trauks”, - sako vėdinimo sistemų specialistas.

Tam, kad sistema veiktų nepriekaištingai, svarbu jos instaliavimas. Tai turi atlikti savo srities profesionalai. „Meistrai, kurie neturi adekvačios darbo patirties, kiekvieną dieną nesimoko - vėdinimo sistemos tobulėja kiekvieną dieną, tik meistrai ateina su 20 metų senumo žiniomis, - negalės užtikrinti sklandaus sistemos veikimo”. Kompanijos „Oxygen” vadovas Ž.Salialionis pataria pasikliauti tokiu meistru, kuris yra atsakingas, naudoja modernias medžiagas, žino visas modernias technologijas, kuris nesiūlo paties pigiausio ar prasčiausio įrenginio, kad pateiktų kuo mažesnės kainos pasiūlymą. „Viską lemia kokybiškas įrengimas. Jei vėdinimo sistema įrengta kokybiškai ir yra teisingai subalansuota, tai ji tarnaus jums ilgus metus”.

Tiems, kas svarsto, ar verta įsirengti vėdinimo sistemą su rekuperatoriumi, Ž.Salialionis siūlo prisiminti laikus, kai kondicionierius automobilyje atrodė kaip prabangos dalykas, o šiandien jis tapo neišvengiama mūsų kasdienybe. Jo nuomone, kalbėdami apie vėdinimo sistemas kalba eina apie gyvenimo kokybę. “Rekuperatorius - tai jūsų namų oras ir jūsų pačių sveikata”, - sako specialistas.

Šaltinis: ziniuradijas.lt

Temos: Gerbūvis