Panevėžys atsinaujina! Bendruomenės rekreacijos bei edukacijos reikmėms - Kniaudiškių parkas

Penktadienis, 23 liepos 2021

Panevėžio miesto savivaldybė tvarkys ir bendruomenės rekreacijos bei edukacijos reikmėms pritaikys Kniaudiškių parką – 7,7 ha teritoriją tarp Molainių, Žygeivių ir V. Alanto g. Panevėžio miesto savivaldybė su AB „Dujotiekio statyba“ pasirašė sutartį dėl projekto „Kraštovaizdžio formavimas ir ekologinės būklės gerinimas Kniaudiškių parke Molainių g. 3“ rangos darbų.

„UAB „Panprojektas“, išanalizavusi teritorijos būklę, parengė Kniaudiškių parko koncepciją, pasiūlė įvairių sprendinių. Į miesto kūrimo procesą norėjome įtraukti gyventojus, ugdymo įstaigas, architektų bendruomenę, tad organizavome keletą susitikimų, diskutavome, kaip turėtų atrodyti šis parkas. Nuspręsta, kad Kniaudiškių parkas galėtų įprasminti puikiai visiems žinomą pasaką „Eglė – žalčių karalienė“, kurios motyvai, pasitelkiant parko želdinius bei infrastruktūrą, skatintų pažinimą, ugdymą ir ryšį su gamta“, - sako Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyr. specialistė,  projekto vadovė Ieva Skiotienė.

Analizuojant šią teritoriją ir siūlant funkcinius, erdvinius, vizualinius sprendinius, projekto rengėjams kilo mintis jam suteikti pasakojimo turinį – kūdra - tai jūra, kalneliai su gojeliais – tai sūnūs ir dukrelė, o gyvatašakė eglė – tai Eglė, Žalčio žmona ir vaikų - Ąžuolo, Uosio, Beržo ir Drebulės mama. Kiekvienas kalnelis turės savo – vaiko vardą ir aplik jį žaliuos tos rūšies medžiai. Takai – kaip žalčiai, žydinti raudona pieva – „kraujo puta“, žydinti balta pieva – „pieno puta“. Broliai, kurie užkapojo žaltį – šermukšniai su raudonomis uogomis. Aplink kūdrą ves medinių lentų Žalčio takas. Kvapniųjų 12 vaistažolių „pagunda“ – Eglei išbandymas. Sūpynės – simbolis, išbaidantis piktąsias dvasias. Kaip įprasminti užduotį – sunešioti dvylika klumpių - reikės įveikti dvylika kalnelių šlaitų, suverpti dvylika verpalų – apibėgti aplink Eglės kalnelį, išausti 12 drobių – 12 kartų pereiti „žaliuosius tunelius“. Pasakojimą reikės pradėti ir tęsti einant taku – maršrutu - atliekant užduotis: prie informacinio centro pasiimti planą, rasti „marškinius“, juose – „žaltį“, po to atlikti įvairias užduotis.

Pagal anksčiau parengtą projektą, buvo pradėtas formuoti parko reljefas ir nuo Žygeivių, V. Alanto bei T. Tilvyčio gatvių pusių perimetru supilti kalneliai. Jie sudarys vizualinę užtvarą nuo urbanizuotų vaizdų. Šie kalneliai bus palikti, nuo išorinės pusės apželdinti,  numatyta pasodinti apie 140 naujų medžių ir krūmų. Pievose žydės aguonos, kraujalakės, gaisrenos, eraičinai, šalavijai, vingiorykštės, mėtos, čiobreliai, raudonėliai, vilkdalgiai, purienos ir kt. Ant aukščiausio vakarinio kalnelio rytinės pusės šlaito bus formuojamas nuolydis žiemą šliuožti rogutėmis. Ant kalnelio priešais kūdrą vakarinio šlaito projektuojamas amfiteatras. Šiaurės vakarinėje parko dalyje numatoma išvalyti užpelkėjusią kūdrą, vakarinėje jos dalyje paliekant natūralios augmenijos fragmentus. Rytinėje kūdros dalyje numatoma estrada vaidinimams ir pontoninė aikštelė su laužaviete. Kūdra aptveriama apsaugine tvorele. Pietinėje parko dalyje formuojama pieva vasaros piknikams ir balta pieva – „pieno puta“ bei raudona pieva – „kraujo puta“.

Kniaudiškių parko projekto ranga vyks 3 etapais. Pirmuoju planuojami pagrindiniai darbai, kad miesto bendruomenė jau galėtų naudotis nauja poilsio zona. Bus atliekami parengiamieji darbai, šalinami menkaverčiai, ne vietoje augantys medžiai, krūmai, genimos šakos, įrengiama mažoji architektūra, formuojamas kraštovaizdis, įrengiamas medinis takas, amfiteatras, žaliasis tunelis, akmenų takas, dalis lauko apšvietimo ir elektros tinklų, padidintas vandens telkinys. II-uoju etapu suplanuota įrengti pėsčiųjų ir dviračių taką, dviračių saleles, likusią mažąją architektūrą ir elektros tinklus. III etapu bus įrengta automobilių aikštelė, inžineriniai tinklai, pontoninis lieptas su laužaviete, WC pastatas. Naujoji rekreacinė erdvė bus pritaikyta neįgaliesiems.

Numatomų darbų  vertė – virš 700 tūkst. Eur. Projekto finansavimas planuojamas Europos  Sąjungos fondų, Savivaldybės biudžeto ar valstybės lėšomis.

Pirmojo etapo darbai turėtų būti užbaigti iki kitų metų vasaros pabaigos.

Šaltinis: bns

Temos: Gerbūvis