Nutolusi ar ant nuosavo stogo: ESO pataria, kaip išsirinkti saulės elektrinę

Penktadienis, 22 liepos 2022

Geopolitinei įtampai didinant energijos kainas, vis didesnė dalis Lietuvos gyventojų ir įmonių ieško sprendimų, kaip pradėti savarankiškai gaminti elektrą. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, susidariusi situacija davė ženklų impulsą žaliosios energijos transformacijai, todėl gaminančių vartotojų skaičius šiemet turėtų didėti dvigubai.

„Auganti infliacija ir karo Ukrainoje nulemtas neapibrėžtumas dėl energetikos kainų skatina gyventojus priimti sprendimus, kurie gali realiai sumažinti išlaidas elektrai. Norinčių gaminti elektrą užklausų skaičius įgyja augančią progresiją, vadinasi, apie tai pradeda mąstyti vis didesnė gyventojų dalis“, – teigia ESO Tinklų plėtros vadovas Ovidijus Martinonis.

Anot jo, atsižvelgiant į dabartinius augimo tempus, galima prognozuoti, kad šiais metais gaminančių vartotojų skaičius augs du kartus ir viršys 25 tūkstančius. 2021 m. prie ESO valdomo tinklo iš viso prijungė daugiau kaip 5,6 tūkst. gaminančių vartotojų, 2020 m. šis skaičius buvo 5,2 tūkst. Per pirmą šių metų pusmetį ESO jau viršijo praėjusių metų skaičius: iki 2022 m. liepos 15 d. prijungta 6 tūkst. gaminančių vartotojų.

Elektros tinklas nėra begalinis

ESO atstovas atkreipia visų norinčių gaminti vartotojų dėmesį, kad elektros tinklas nėra begalinis, todėl, visų pirma, būtina pasidomėti prijungimo sąlygomis ir įvertinti skirstomojo tinklo pajėgumus.

„Tie gyventojai, kurie nori pasistatyti saulės elektrinę ant savo stogo, turėtų išsiaiškinti, ar prie jų namo ar sklypo atvestos elektros skirstymo linijos dar turi pajėgumų priimti naujus vartotojus. Elektros skirstymo sistema šiek tiek primena transporto sistemą, todėl esant per dideliam gaminančių vartotojų skaičius, tinklas gali sutrikti dėl neproporcingai augančių apkrovų“, – aiškina O. Martinonis.

Siekdama tinklo balanso bendrovė ESO ragina vartotojus pasidomėti Elektros linijų tinklo apkrovų žemėlapiu, kuriame galima pasitikrinti preliminarias prisijungimo galimybes. Bendrovės interneto svetainėje pateiktame žemėlapyje galima išvysti nuolat atnaujinamą informaciją apie elektros linijas, prie kurių jau yra prijungtas maksimalus galimas elektros gamintojų galingumas, todėl naujų prijungimui reikalingos nemenkos investicijos.

Pasak O. Martinonio, ESO investicijos į tinklo galingumo didinimą vyksta pagal ilgalaikį planą, todėl ne visur, kur tik yra tinkamas stogas, galima pastatyti saulės elektrinę, arba itin retais atvejais tai gali reikšti papildomas išlaidas. Neinvestuojant į tinklo galią, elektrinėse gaminama elektra neatitiktų standarto, todėl padidėtų gyventojų ir greta gyvenančių kaimynų elektros sutrikimų ir įrenginių gedimų rizika.

Nuotolinių gamintojų – virš 6 tūkstančių

„Tokiais atvejais, kai yra didelis noras pradėti gaminti žalią elektrą savarankiškai, tačiau tinklo galia yra per maža, pats geriausias sprendimas tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju. Įsigiję nutolusią saulės elektrinę, klientai garantuoja žalią energiją savo reikmėms ir tuo pačiu metu išvengia investicijų į tinklo rekonstrukciją“, – teigia O. Martinonis.

Be kita ko, generuojant elektrą iš saulės parko nebereikia didinti galios įvado ar atlikti kitokių veiksmų savo namuose. Taip pat galima daug lanksčiau ir paprasčiau reaguoti į pokyčius: taip pat galima lanksčiai rinktis: į savus namus galima gauti elektrą iš skirtingų saulės parkų arba turimą nutolusios elektrinės galią padalinti per kelis būstus.

Pasak jo, šiuo metu žaliąją energiją gamina ir dalį saulės elektrinių parko įsigijusių gyventojų Lietuvoje jau yra daugiau kaip 6 tūkstančiai.

Temos: Gerbūvis