Kaip užtikrinti elektros įtampos kokybę per Kalėdas?

Ketvirtadienis, 23 gruodžio 2021

Vienos gražiausių bei šviesiausių metų švenčių – Kalėdos – pasižymi dar ir tuo, kad jų metu smarkiai išauga elektros energijos paklausa. Šiuo laikotarpiu ir Lietuva susiduria su sava specifika: neapskaičiavus apkrovos elektros būstų įvadai kartais tiesiog neatlaiko milžiniško momentinio elektros poreikio.

Nepriklausomos elektros tiekėjos „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas sako, kad priešingai nei JAV, mūsų šalyje didžioji dalis gyventojų savo būstus turi daugiabučiuose, o ypač sovietmečiu statytuose daugiabučiuose galios numatyta taip ribotai, kad ją tenka atskirai didinti net norint įsigyti elektrinę orkaitę.

„Kalėdinis laikotarpis elektros suvartojimo klausimu yra išties ypatingas ir į tai nevertėtų numoti ranka. Į elektros tinklą gruodį sujungiama gausybė girliandų bei kitų kalėdinių dekoracijų, ne visada, bet būna, kad jos paliekamos šviesti visą parą. Negana to, tęsiasi COVID-19 sukeltas efektas, kuomet dėl įvairių ribojimų sąlyginai daugiau laiko leidžiama namuose, juose aktyviai gaminama. Tai irgi neabejotinai prisideda prie namų elektros tinklo apkrovos“, – sako M. Kavaliauskas.

Jeigu namų ūkio elektros suvartojimas neviršija momentalios įvado galios, įtampos svyravimai tinkle ar tinklo atšakoje neturėtų sukelti problemų.

„Ne paslaptis, kad atsitinka ir taip, jog namų ūkiai nepaiso jiems išduotų įvado galios limitų, vienu metu sujungia ir ima naudoti daug elektros prietaisų, todėl gali atsitikti taip, kad įtampa tinkle arba tinklo atšakoje gali staigiai kristi. Būna, kad dėl įtampos šokinėjimo išmuša saugiklius arba išsilydo automatiniai jungikliai, taip pat neatlaiko ir sugenda turimi buitiniai prietaisai. Tokią riziką būtų galima sumažinti apgalvojant ir tiesiog nejungiant visko į tinklą vienu metu“, – pataria M. Kavaliauskas.

Skaičiuojama, kad vien JAV šviečiančioms kalėdinėms dekoracijoms reikia tiek elektros energijos, kiek kitos šalys viskam sunaudoja per metus. Bet ir Europos šalių nuvertinti nereikėtų. „ElectricalDirect“ duomenimis, Didžioji Britanija vien per Kalėdų dieną sunaudoja apie 402 gigavatvalandes (GWh) 66 mln. svarų sterlingų kainuojančios elektros, kurios pakaktų Eifelio bokštą Paryžiuje apšviesti net 50 metų, o Sidnėjaus operą Australijoje – maždaug 25 metus.

Pasak M. Kavaliausko, elektros energijos suvartojimui kalėdiniu laikotarpiu nemažai įtakos turi ne tik dekoracijos, bet ir masinis maisto gaminimas.

„Elektrinė orkaitė, palaikydama nustatytą temperatūrą, veikia netolygiai. Ji retkarčiais išsijungia ir vėliau įsijungia, kad pasiektų reikiamą kaitrą. Atitinkamai svyruoja ir jai reikalingas elektros energijos poreikis. O gaminama šiuo laikotarpiu gerokai daugiau nei įprastai. Nepagalvojame, bet tikrai nemažai dalykų patikime elektriniams prietaisams. Užtenka vienu metu sujungti panašiu principu kaip orkaitė veikiančią drabužių skalbyklę, indaplovę, dar pridėti arbatinį ar kavos aparatą, dažnai fone transliuoja ir ne vienas televizorius, įjungtas papildomas šildymo šaltinis – ir elektros tinklas jau atsiduria rizikos zonoje“, – pataria M. Kavaliauskas.

Tam, kad įtampos svyravimo bei gedimų tikimybė būtų maksimaliai maža, derėtų elektros prietaisus naudoti etapiškai, ne vienu metu. Pavyzdžiui, skalbyklę ar indaplovę galima įjungti ir vėliau vakare ar net naktį, dalį maisto šventiniam stalui pasiruošti iš anksto. Taip pat įsitikinkite, ar kalėdinių girliandų instaliacija yra tvarkinga, nepažeista bei nepalikite jos šviečiančios, tuo labiau – be priežiūros, visą parą.

„Iš kosmoso matomos kalėdinės šviesos jau seniai nėra tik juokelis – tai NASA patvirtintas faktas. Tačiau mes matome ir tai, kad šio laikotarpio įpročiai elektros poreikį veikia ne tik per tai, nes bendrai namų ruoša, o vėliau ir šventimas yra labai intensyvus, atitinkamai smarkiai išauga bendras elektros poreikis. Būkime atidūs ir elkimės atsargiai, kad ilgąjį savaitgalį nereikėtų jaudintis dėl prietaisų gedimų ar elektros dingimo“, – sako M. Kavaliauskas.

Temos: Gerbūvis