Juodkrantėje pradėta restauruoti vila „Monbijou“
Vila „Monbijou“

Šiais metais bus atnaujinta viena gražiausių ir unikaliausių vilų Juodkrantėje prancūzišku pavadinimu „Monbijou“ (Mano brangenybė). Ši vila mena Juodkrantės kurorto aukso  amžių  bei yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Vila yra ne tik Neringos kurorto svečių traukos, bet ir reikšmingas vietos bendruomenei objektas.  Pagal pasirašytą 2021 m. lapkričio 25  d. restauracijos sutartį, darbus, kurių vertė siekia per 163 tūkst. Eur, atliks UAB „Pamario restauratorius“.  Restauracijos darbus, kurie vykdomi įgyvendinant projekto „Bendradarbiavimas per sieną nuo kranto iki kranto“ veiklas, planuojama užbaigti iki šių metų rugsėjo mėnesio.

„Kultūros paveldo objektų išsaugojimui, atnaujinimui bei priežiūrai yra skiriamas nuoseklus ir kryptingas dėmesys, siekiant puoselėti Neringos gyvenviečių išskirtinumą, istorines vietas atverti susidomėjusiems kurorto lankytojams bei pritaikyti jas visuomeninėms reikmėms – šie tikslai yra numatyti ir ilgalaikiame Neringos savivaldybės strateginiame plėtros plane. Kaip jau žinome, labai sėkmingai buvo įveiklintas daug lankytojų sulaukiantis Nidos švyturys, jau greitai bus užbaigti ir Preilos bibliotekos pastato rekonstrukcijos darbai, o vila „Monbijou“ Juodkrantėje – tai dar vienas svarbus kultūros paveldo objektas, kurį būtina sutvarkyti ir pritaikyti bendruomenei svarbioms veikloms,” - kalbėjo Neringos savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Šakalys. 

Kaip pažymima Kultūros vertybių registre,  Juodkrantės kurorto formavimosi periodu XIX a. 8-9 dešimtmečiais tarp kapinių ir prieplaukos iškilo nemažai naujų vilų ir keletas didelių viešbučių, sudarydami taip vadinamą „Vilų kvartalą“ (Villenviertel). 1881 m. net trys naujos vilos papuošė centrinę vilų kvartalo dalį. Vienas iš šių naujų statinių buvo mūrinė su medinėmis verandomis vila „Monbijou“, kurios fundatoriai ir ilgamečiai savininkai - Detat šeima iš Eitkūnų. Vila „Monbijou“ šios šeimos nuosavybe buvo iki 1940 m., kai ją nacionalizavo nacionalsocialistų valdžia, perduodant pastatą Klaipėdos miesto valdžios dispozicijai.

1940-1944 m. Vila „Monbijou“ buvo naudojama įvairių Klaipėdos miesto svečių priėmimui. Ši aplinkybė, kaip ir įspūdingos architektūros statinys bei aptverta jo teritorija, pokario laikotarpiu turėjo įtakos mito apie „Geringo vilą“ atsiradimą. Klaidingą versiją, jog viloje „Monbijou“ lankėsi reichsmaršalas H. Göringas ir neva mėgo Juodkrantės apylinkėse medžioti briedžius, paskleidė knygos Kuršių Neringa (1957) autorius J. Mešys. Septintame dešimtmetyje čia veikė biblioteka, o nepriklausomybės metais veikė seniūnija ir medicinos punktas.

Įgyvendinus projektą, planuojama, jog ši vila taps dar svarbesniu vietos bendruomenės gyvenimo centru.

 

Komentarai (0)

Komentarų dar nėra

Palikite komentarą

  1. Rašomi komentarai kaip svečiui
Attachments (0 / 3)
Share Your Location