Ketvirtį šimtmečio gyvuojantis turto bankas pranoko lūkesčius

Ketvirtadienis, 25 lapkričio 2021

Prieš 25-erius metus, 1996-ųjų lapkričio 25-ąją, Turto bankas pradėjo savo veiklą. Įmonė specialiu Lietuvos Respublikos Seimo įstatymu įsteigta, siekiant išspręsti Lietuvą supurčiusios bankų griūties padarinius – tapo neveiksnių žlugusių bankų aktyvų valdytoja. Per savo gyvavimo istoriją patyręs ne vieną transformaciją, Turto bankas šiandien yra pirmasis ir kol kas vienintelis centralizuoto valstybės nekilnojamojo turto valdytojas.

„Simboliška, kad 25-erių sukaktį minime tuo pačiu metu, kai išgyvename dar vieną reikšmingą pokytį Turto banko veikloje. Praėjusiais metais užbaigėme šešerius metus trukusį administracinės paskirties valstybės turto centralizacijos procesą ir šiuos metus pradėjome valdydami pilnai suformuotą centralizuotai valdomo turto portfelį, turėdami aiškią viziją bei numatę konkrečius veiksmus, kaip toliau vystysime šį turtą“, – sako Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Akcinė bendrovė Turto bankas buvo įsteigta Lietuvos Respublikos Seimo bei Vyriausybės iniciatyva, reorganizavus komercinį „Aurabanką“. Naujoji įmonė turėjo susidoroti su neregėto masto bankų griūties, įvykusios 1995-ųjų pabaigoje, padariniais: atsiskaityti su žlugusių bankų kreditoriais ir indėlininkais, už sutartą kainą perpirkti blogas paskolas iš komercinių bankų ir rūpintis tų paskolų atgavimu. Turto bankas turėjo ribotos bankinės veiklos licenciją, negalėjo priiminėti indėlių, galėjo išduoti kreditus tam tikrais atvejais tik įkeistoms įmonėms.

Priminsime, kad 1994–1996 m. bankrutavo ar buvo likviduoti net 17 bankų, kurie šaliai paliko 272 mln. litų (maždaug 56 mln. eurų to meto kursu) skolą, pradangino daugiau kaip milijardą litų piliečių ir įmonių pinigų. Tarp garsiųjų bylų, su kuriomis yra tekę dirbti Turto banko darbuotojams, – „Sekundės“ bankas ir Gintaro Petriko koncerno EBSW voratinklis.

Anuomet manyta, kad 70 darbuotojų turintis naujasis bankas dirbs 7–8 metus. Tačiau skolos ir priteistos žalos iš tų laikų velkasi iki šiol. Kai kurios priteistos sumos yra tokio dydžio, kad neužtektų ne vieno žmogaus gyvenimo joms sugrąžinti. Dalis skolininkų pasinaudojo galimybe išsikelti fizinio asmens bankroto bylas. Laikui bėgant Turto bankui buvo priskiriamos vis naujos funkcijos, jo veikla plėtėsi.

Po 1995-ųjų bankų krizės, 1998-aisiais Lietuvą nusiaubė įmonių bankrotai ir Turto bankui buvo patikėta nauja užduotis – išieškoti bankrutavusių įmonių skolas valstybei, rūpintis investicinių akcinių bendrovių likvidavimu, skolų, kurios buvo suteiktos su valstybės garantija išieškojimu. Laukinio kapitalizmo laikų verslininkai ir skolininkai ieškojo užnugario ir, žinoma, nenorėjo grąžinti skolų, Turto banko darbuotojai į susitikimus su skolininkais nevykdavo vieni, o spaudimą teko išgyventi ir aukščiausiems Turto banko vadovams.

Prasidėjus Europos Sąjungos struktūrinių fondų milijonų dalyboms, Turto bankui teko atsakomybė rūpintis netinkamai panaudotų lėšų išieškojimu. Šiuo metu Turto banko Finansinių įsipareigojimų skyrius administruoja 102 skolininkų, kurie netinkamai panaudojo ES struktūrinių fondų lėšas, grąžintinas skolas.

Per visą Turto banko gyvavimo laikotarpį išieškota ir valstybei sugrąžinta daugiau nei 456,4 mln. eurų skolų.

2014 m. Turto bankas patyrė vieną didžiausių virsmų, prie jo buvo prijungtas Valstybės turto fondas, kuris užsiėmė valstybės turto privatizavimu. Turto bankas tapo ne tik įvairiausios kilmės skolų ir įsipareigojimų administratoriumi, bet ir pirmąja šalies centralizuoto valstybės turto valdytoja.

Administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto centralizacija baigėsi 2020-aisiais. Šiuo metu Turto bankas valdo 681 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės turto, kurio vertė siekia 467,1 mln. eurų. Perėjus nuo panaudos prie nuomos santykių bei panaudojant lėšas gautas už parduotą valstybei nereikalingą turtą, įmonė įgijo finansinius instrumentus administracinio turto atnaujinimui. Per artimiausią dešimtmetį Turto bankas siekia suformuoti ir centralizuotai valdyti neperteklinį 481 tūkst. kv. m ploto administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto portfelį, kurio ne mažiau nei 85 proc. būtų geros būklės, ne žemesnės nei B energetinio efektyvumo klasės turtas, o vienai darbo vietai tenkantis bendras plotas sudarytų 16 kv. m.

Šiuo metu įmonėje dirba 220 darbuotojų, iš kurių 61 proc. yra moterys, o 42 proc. – vyrai. Vadovaujančias pozicijas vyrai ir moterys Turto banke pasidalinę po lygiai.

Šaltinis: turtas.lt

Temos: Finansavimas