Nuomininkai paliko nešvarų butą: kaip vertėtų elgtis?
Capital NT brokerė Justina Zabarauskienė / asmeninio archyvo nuotr.

Praktika rodo, jog Vilniuje apie 50 proc. nuomininkų grąžina netvarkingus butus. Taigi tikimybė, jog nuomojant savo butą gausite jį atgal nešvarų, yra labai didelė. Ką daryti, jei nuomininkai paliko nešvarų butą? Patarimais dalinasi „Capital Real Estate” brokerė Justina Zabarauskienė.

Jei būsto savininkas nori nuomos terminui pasibaigus iš nuomininkų atgauti švarų butą, jis pats privalo nuomos pradžioje naujiems gyventojams perduoti butą švarų ir tvarkingą. Jei  perduodant butą naujiems nuomininkams yra kokių nors trūkumų, būtina juos pasižymėti ir nereikalauti nuomininkų jų atlyginti. „Būkite sąžiningi nuomininkų atžvilgiu ir nereikalaukite per daug”, - sako J. Zabarauskienė.

Brokerė pataria su būsimu nuomininku aptarti, susitarti ir įrašyti nuomos sutartyje sąlygą, jog pasibaigus nuomos terminui nuomininkas privalo atlikti generalinį būsto valymą. „Artėjant nuomos pabaigai, reikėtų nuomininkui priminti apie šį susitarimą ir galbūt net parekomenduoti valytoją”, - pataria J. Zabarauskienė, turinti didžiulę darbo su nuomininkais patirtį.

Brokerė pasakoja, jog nuomininkai dažnai teisinasi, neva jiems butas buvo perduotas netvarkingas, nors buto savininkas tikina priešingai. Kaip to išvengti? Pastaruosius 3-5 metus įsivyravo praktika, kai nuomos pradžioje yra užpildomas standartinis švaros aktas ir nuomininkas su juo supažindinamas. Būsto savininkas kruopščiai nuotraukose užfiksuoja būsto būklę ir nuotraukomis pasidalina su būsimais nuomininkais. Paprastai nuomos termino pradžioje nuomininkams suteikiama galimybė per 2 savaites informuoti nuomotoją apie atrastus trūkumus, nešvarumus, kurių būsto savininkas nepastebėjo.

Pasitaiko atvejų, kai nuomininkai užsako pigesnį ir paprastesnį būsto valymą arba paprasčiausiai nesukontroliuoja valymo kokybės ir būstą tenka valyti iš naujo. J. Zabarauskienė teigia, jog „tikrai neužtenka tiesiog išsivežti daiktus, nuvalyti dulkes nuo paviršių ir išsiurbti grindis - generalinio valymo sąvoka yra gerokai platesnė”.

Taigi, ką daryti, jei nuomininkai paliko nešvarų butą?

Dažniausiai imamasi šių dviejų priemonių:

1. Nuomos sutartis pratęsiama, iki nuomininkas tinkamai sutvarkys būstą. Už nuomos laiką, viršijantį pirminį sutartą nuomos terminą, skaičiuojamas papildomas mokestis už kiekvieną dieną.

2. Nuomos sutartis nepratęsiama, tačiau nuomininkams skaičiuojamas valymo mokestis. Kadangi laikas, kol būstas bus išvalytas, yra faktinė nuomojamo būsto prastova, išėjusieji nuomininkai kartu su valymo išlaidomis turi atlyginti nuomotojui ir dėl jų kaltės atsiradusius būsto prastovos nuostolius, t.y. nuomos mokestį už kiekvieną dieną iki būsto išvalymo.

Netvarkingai paliktas butas / asmeninio archyvo nuotr.

Netvarkingai paliktas butas / asmeninio archyvo nuotr.

Kaip skaičiuojamas valymo mokestis?

2021 metais valymo įkainiai Vilniuje buvo maždaug 2 eurai vienam kvadratiniam metrui, t.y. jei buto plotas 50 kv.m., tai 50 kv.m. x 2 eur = 100 eur.

Prie bendro patalpų valymo kainos, jei reikia, papildomai pridedamos išlaidos už langų valymą (1 langas - ~ 5 eur) bei cheminį baldų valymą (pvz., čiužinio valymas apie 30-50 eur, sofos valymas apie 30 - 40 eur). Šios kainos yra orientacinės ir individualiu atveju gali skirtis, priklausomai nuo situacijos ir būsto būklės.

                              

Netvarkingai paliktas butas / asmeninio archyvo nuotr.

„Būsto švara yra pigiausias ir efektyviausias būdas laimėti konkurencinę kovą dėl geresnių nuomininkų, todėl visada rekomenduoju nuomos sutartyje įtvirtinti būtiną periodinį buto valymą. Jei butas bus nevalomas 1-2 metus, teks keisti įvairius prietaisus – pvz. užkalkėjusią dušo sienutę, plautuves ir pan., o tai yra tiesioginiai nuostoliai savininkams”, - dalijasi brokerė ir atkreipia dėmesį, kad dažnai pasitaiko atvejų, kai nuomotojo ir nuomininko švaros suvokimas kardinaliai skiriasi. Savininkams dažnai yra nepatogu ir net gėda išreikšti nuomininkams priekaištus dėl buto tvarkos ir švaros. Šią nepatogią situaciją lengvai galėtų išspręsti NT brokeris.

Daugiau naudingų patarimų ir įžvalgų rasite vienos sėkmingiausių, ilgametę patirtį turinčios Capital tinklo brokerės Justinos Zabarauskienės profilyje: nt.brokere.Justina

 

Komentarai (0)

Komentarų dar nėra

Palikite komentarą

  1. Rašomi komentarai kaip svečiui
Attachments (0 / 3)
Share Your Location