Kas vyko 2021 m. Kauno būsto rinkoje?

Trečiadienis, 15 gruodžio 2021

2021- ieji pateikė staigmenų būsto rinkos dalyviams. Tai buvo išskirtiniai metai tiek būsto pardavėjams, tiek pirkėjams. Kas vyko šiais besibaigiančiais metais Vilniaus būsto rinkoje, pasidalino „Capital Smart” brokeris Andrius Kapitančukas. O kas vyko 2021-aisiais Kaune? Savo įžvalgomis dalinasi „Capital Kaunas” brokerė Ieva Meilutė ir „Capital Up” brokeris Tomas Aleksandravičius.

Kuo ypatingi 2021-ieji būsto rinkoje Kaune? Ar susiklosčiusi situacija atitiko lūkesčius?

Ieva: 2021-ieji buvo ne tik karštos vasaros, bet ir karštos rinkos metai. Manau, kad lūkesčiai rinkoje buvo ganėtinai prasti kai tik prasidėjo visuotinis karantinas, tad juos perspjauti nebuvo sunku, bet tai, kas vyko pavasarį – buvo absoliučiai netikėta. Tokios aktyvios rinkos, tokio kainų šuolio nenumatė tikrai niekas iš rinkos dalyvių.

Keitėsi pardavimo greitis, apskritai rinkos apsukos. Daug skambučių, daug pasiūlymų, daug aukcionų, daug lenktynių. Džiugu, kad po itin intensyvaus pusmečio galime atsikvėpti ir matyti kaip buvęs chaosas aprimo ir nenugarmėsime atgal į prognozuotas krizes.

Tomas: 2021-ieji Kauno rinkoje iš tiesų buvo visai kitokie, nei daugelis tikėjosi – juk 2020 m. krizių pranašai skambino varpais, kad turime laukti kainų kritimo, neskubėkime leisti pinigų. Greičiausiai todėl kauniečiai buvo santūresni ir bijodami karantino pasekmių praėjusiais metais sulėtino pirkimo tempus.

Tačiau 2021 m. nutiko visiškai atvirkščiai – baimė dingo, o kainos šoktelėjo aukštyn. Didžiausias aktyvumas buvo nuo 2021 metų pradžios ir piką pasiekė pavasarį. Natūralu, kad kartu su tokia pirkimo pasiutpolke išaugo ir kainos.

Po vasaros atostogų NT pirkėjai sugrįžo visai kitomis nuotaikomis – jei metų pradžioje visi pirko bet ką už bet kiek, tai rudenį pradėjo skaičiuoti ir rinka stabilizavosi.

Pakalbėkime apie Kauno pirminę būsto rinką. Kas vyko čia? Kuo 2021 m. buvo ypatingi?

Ieva: Pavasarį pirkėjai turėjo ribotą pasirinkimą naujos statybos projektuose, nes, prasidėjus pandemijai, dauguma statytojų pristabdė savo planus, labiausiai pabaiginėjo jau statomus projektus. Pavasario pirkėjų karštinei prasidėjus, laimėjo tie, kurie turėjo statybos leidimus ir galėjo leisti rezervacijas iš brėžinių. Kitiems pirkėjams liko tiesiog pirkti jau kitų projektų likučius. Pirkėjai varžėsi vieni su kitais, kėlė vienas kitam kainas ir dažniausiai nė vienas nebūdavo dėl to patenkintas.

Kalbant apie statytojus, tai šiuo metu rinkoje jau yra tikrai nemažai pasiūlos ir toliau jos žada rastis, tad artėjame prie situacijos, kai pirkėjas turi galimybę derėtis ir rinktis. Viskas stos į buvusias vėžes, kai pasiūla susilygins su esama paklausa.

Ieva Meilutė / nuotr. iš asmeninio archyvo

Tomas: Praėjusiais metais pirminė rinka buvo šiek tiek pristojusi ir tik 2020 metų pabaigoje akivaizdžiai suaktyvėjo. Vis daugiau naujos statybos projektų perkama iš brėžinių. Paklausiausiose vietose dar neprasidėjus statyboms užrezervuota didžioji dalis projekto. Nors tokie sandoriai absoliučiai normalu Vilniaus rinkoje, tačiau kauniečiai patvirtins, kad mūsų konservatyviems pirkėjams tai drąsus pokytis.

Šiais metais pirminėje rinkoje nemažai pokyčių įnešė statybinių medžiagų kainų šuolis ir netgi trūkumas. Dėl tos priežasties buvo situacijų, kuomet vystytojai buvo priversti atšaukti ankstesnes rezervacijas ir grąžinti avansus su baudomis, nes pardavimas anksčiau sutartomis kainomis būtų netgi nuostolingas.

Jei palygintume šiuos ir praėjusius metus, kokį didžiausią pokytį, įvykusį 2021 m. Kauno pirminėje rinkoje, galėtumėte įvardinti?

Ieva: Manau, labiausiai pasikeitė pirkėjų požiūris. Jei anksčiau tai buvo jų rinka, kuomet kiekvienas pirkėjas buvo pats svarbiausias ir buvo stengiamasi įtikti jam, kad tik turtas būtų nupirktas, tai šiuo metu kamuolys yra statytojų rankose. Tačiau per metus, kuomet konkurencija tarp statytojų buvo didesnė, išsivystė kiek subtilesnis pirkėjų skonis ir suvokimas apie namus. Dabar standartinių tinkuotų namų nori mažuma. Daug pirkėjų žvalgosi į originalią architektūra, įdomų išplanavimą, kitus inovatyvius sprendimus.

Kokie 2021-ieji buvo Kauno antrinėje rinkoje? Kas nustebino? Kokios prognozės pasitvirtino, kokios ne?

Tomas: Antrinė rinka labai plati ir pokyčių čia daug, tad išskirsiu vieną – jau daugelį metų keturių kambarių butai miegamuosiuose rajonuose labai nepopuliarūs, tačiau pastaruoju metu jaunos šeimos vis dažniau atsigręžia būtent į juos, vietoje to, kad rinktųsi kotedžą Kauno rajone. Be abejonės, tam įtakos turi du pagrindiniai kriterijai – miesto patogumai: mokyklos, darželiai, susisiekimas viešuoju transportu ir mažesnė finansinė našta.

Tomas Aleksandravičius / nuotr. iš asmeninio archyvo

Ar būsto pirkėjai pasikeitė per šiuos metus? Kaip? Kaip manote, kodėl?

Ieva: Šiandien pirkėjai greičiau priima sprendimus. Skonis labiau išlavintas. Neturi daug laiko, tad kreipiasi dažniau į brokerius ir papildomas paslaugas teikiančius asmenis, tokius kaip paskolos vadybininkus. Pirkėjai labiau nori jau įrengtų butų ar bent su pilna apdaila ir linkę už tai permokėti, kad tik nereikėtų vaikyti meistrų ir užsakinėti baldų.

Tomas: Kauniečiai visuomet labiau mėgo rinktis nuosavus namus, tačiau jų sandoriai statistiškai visuomet užėmė mažąją sandorių dalį. Jau antri metai pastebiu, kad auga namų sandorių skaičius bendroje statistikoje. Greičiausiai tai susiję su tuo, kad dėl esamos situacijos labai daug laiko praleidome namuose ir pradėjome vertinti gyvenimo kokybę. Šių metų „topas“ – vieno aukšto nedideli namukai su privačiu kiemu.

Dar vienas esminis pirkėjų pokytis yra tas, kad Kaune atsirado „naujas pirkėjas“ - vis daugiau kitų miestų gyventojų renkasi investuoti Kaune.

Kokios prognozės kitiems metams? Ar rinka bus vis dar tokia pat aktyvi? Kaip keisis būsto kainos?

Ieva: Manau, kad rinka vis dar bus aktyvi, nors tokio didelio šuolio tiek kainose, tiek aktyvume nenusimato. Viskas bus daugiau mažiau tolygiai į viršų. Tikiu, kad antrinės rinkos kainos turėtų nusistovėti artimiausiu metu ir gal net pakristi, o pirminės rinkos kainos stabiliai judės aukštyn, veikiant ekonominiams veiksniams.

Tomas: Atsižvelgiant į dabartinį kontekstą, prognozuoti praktiškai neįmanoma, visas pasaulis išgyvena didelius pokyčius. Tačiau atsižvelgiant į miesto plėtros planus ir numatomus projektus, galime tikėtis, kad Kaunas išliks patrauklus ne tik miestiečiams, tačiau ir investuotojams iš kitų miestų.

Galime tikėtis, kad Kaune atsiras daugiau aukštesnės klasės projektų – poreikiai gyvenimo kokybei auga.

Ačiū už įžvalgas!