Brokeriai įvardijo TOP klaidas, kurias daro būsto pirkėjai ir pardavėjai

Pirmadienis, 14 gruodžio 2020

Ar žinote, kodėl prieš aprodant savo parduodamą būstą pirkėjams svarbu apgalvoti pusryčių meniu? O ar esate girdėję, jog prieš pradedant pardavinėti būstą jau svarbu aiškiai žinoti, kokie daiktai iškeliaus kartu su jumis? Į šiuos ir dar daugiau pirkėjams ir pardavėjams aktualių klausimų internetinėje laidoje „NT tiesiogiai“ atsako biuro „Capital Smart“ brokeriai Justas Pranskaitis, Mantas Sladkevičius, Arūnas Pranevičius.

„Kaip advokatas paruošia savo klientus prieš teismo posėdį, taip brokeris paruošia savo klientus pardavimo arba pirkimo procesui. Kvalifikuoto brokerio pagalba padeda tiek perkantiems, tiek parduodantiems išvengti klaidų, kurios vėliau kainuoja daug laiko, pinigų ir emocijų“, – sako NT ekspertai.

Dažniausios pardavėjų klaidos:

Objekto paruošimas pardavimui. Kaip pastebi brokeriai, dauguma NT objektus parduodančių žmonių patys ne visada geba tinkamai paruošti savo nekilnojamą turtą pardavimui bei netinkamai pasiruošia jo apžiūroms. Tokios detalės, kaip net ir nedidelė netvarka namuose, jūsų gardžiais blynais kvepiantys namai, dažnai kelia neigiamą emociją pirkėjams ir gali trukdyti sėkmingam sandorio įgyvendinimui. Patyrę brokeriai visuomet pasirūpina objeko paruošimu apžiūrai, duoda naudingų, praktiškų patarimų prieš įleidžiant pirkėjus į parduodamą ar nuomojamą objektą.

Savininko dalyvavimas apžiūrose. Pasak brokerių, pirkėjai labiau atsipalaiduoja, jaučiasi laisviau, užduoda daugiau klausimų apie norimą įsigyti objektą apžiūrose dalyvaudami be parduodamo objekto savininko. Savininko nedalyvavimas dažnai leidžia užtikrinti ir išlaikyti norimą kainos lygį. Pasitaiko, kad užkluptas emocijų ir pirkėjų susidomėjimo, norėdamas paspartinti pardavimą, pardavėjas neretai nuleidžia per didelę sumą. Prisimenant realius atvejus, yra pasitaikę, kai gerų norų vedinas pardavėjas akimirksniu nuleido ir 5000 eurų. Be to, savininkai būdami pernelyg subjektyvūs savo būsto atžvilgiu kartais gali imti erzinti pirkėją.

Preliminarios sutarties nepasirašymas. Preliminari sutartis skirta tam, kad sandoris tikrai būtų įgyvendintas toks, koks buvo sutartas. Ir žodinis sutarimas čia nebūtinai galios. Kaip pasakoja brokeriai, karjeroje yra nutikę ir taip, kad pirkėjas tieisog nepasirodo sandorio akimirką notaro kabinete. Įprastas preliminarios sutarties terminas, kuris numato ėjimo pas notarą datą, yra vienas mėnuo.

Parduodamų daiktų sąrašas. Preliminarioje sutartyje svarbu apsibrėžti, kokie baldai, buitinė technika, interjero detalės bus palikti bute ar name, o kas iškeliaus iš jų. Kuo daugiau ir tiksliau tai bus aptarta sutartyje, tuo mažiau nemalonių dalybų lauks išsikraustymo dieną – svarbūs ir kilimai, paveikslai ir kiti daiktai.

Per žema arba per aukšta kaina. Brokeris gali padėti nustatyti tiksliausią kainą. Ypač neskubant parduoti objekto nereikia skubėti suteikinėti nuolaidų. Svarbu ir nepamesti galvos ją keliant. Taip pat svarbu turėti omenyje, kad mėnesį-du trunkantis objekto pardavimas – normalus ir įprastas laiko terminas, kurio rėžiuose kainos korekcijų daryti dar nebūtina.

Brokerio pasirinkimas. Remkitės rekomendacijomis, rinkitės profesionalus tik iš patikimų ir žinomų bendrovių. Tada nekils dvejonių dėl teikiamos paslaugos kokybės, o sandoris – ar tai pardavimo, ar įsigijimo – jums suteiks didžiausią galimą vertę. Nesvarbu, ar tai gautas uždarbis, ar išsirinkti svajonių namai – liksite patenkinti.

Klaidos būsto keitimo procese. Nebijokite su pirkėju susitarti logiškus išsikėlimo terminus. Šiame procese tikrai gali padėti brokeris, kuris išsiaiškinęs abiejų pusių norus ir poreikius gali sudėlioti sklandų procesą, atitinkantį abiejų pusių interesus. Tuomet nereikės sukti galvos dėl trumpalaikės nuomos ar daiktų sandėliavimo galimybių.

Dažniausios pirkėjų klaidos

Daugybę klaidų daro ir nekilnojamojo turto pirkėjai. Kaip dažniausiai pasitaikančias, brokeriai įvardina šias:

Skepticizmas ir kritika perkamam objektui arba didelis susižavėjimas juo. Kaip pataria ekspertai, svarbu nekritikuoti perkamo objekto, gerbti kito žmogaus asmeninę erdvę, kurioje lankomasi. Bet taip pat svarbu nepradėti reikšti didžiulio susižavėjimo. Apžiūros metu patariama elgtis neutraliau. Nebent aplanko jausmas, kad apžiūrimas objektas – tikrai jūsų svajonių namai. Tuomet pateisinami ir nuoširdesni šūksniai.

Nesnausti, nedelsti, elgtis ryžtingai. Dažnu atveju pirkimo procese laimi tas, kuris pirmasis sumoka avansą. Todėl, einant apžiūrėti buto, verta būti pasiruošus tiek preliminarią sutartį, tiek avansui reikalingą sumą. Aptikus gerą ir konkurencingą NT objektą, pusdienis pasvarstymo gali lemti jo praradimą. Todėl eidami į apžvalgą visada būkite pasiruošę „žemam startui“ ir nelaukite, kol jį apžiūrės dar šeši pirkėjai.

Lūkesčių nesuvaldymas. Brokeriai iš savo patirties prisimena ir tokių atvejų, kai atvykę pirkėjai nustemba, jog 1450 EUR už kvadratinį metrą kainuojančiam būstui ant sostinės Naujamiesčio-Senamiesčio ribos gali reikėti remonto. Domėjimasis rinka, jos bazinis suvokimas padeda sutaupyti tiek savo, tiek pardavėjų laiko ir išvengti nusivylimo paieškose.

Būti nusiteikus pasivaržyti. Kartais kova dėl perkamo NT objekto gali būti tokia įtempta, kad gali tekti surengti nedidelį aukcioną. Mažėjant patrauklių objektų NT rinkoje ir augant jų pirkėjų skaičiui, tokios situacijos gali tapti vis dažnesnės. Nors brokeriai teigia patys nemėgstantys tokių atvejų, tačiau kartais atstovaujant pardavėjo poreikius tenka imtis ir tokių veiksmų.

NT ekspertai primena, jog svarbu nebijoti konsultuotis, nes nauji namai – tai vienas didžiausių gyvenime pirkinių, todėl sprendimai turi būti apgalvoti ir racionalūs, o procesas keliantis tik gerus prisiminimus.