Spalvos interjere: kaip nepaklysti spalvų gamoje ir susikurti skoningus namus

Pirmadienis, 10 vasario 2020

Namų dekoravimas spalvomis turėtų būti malonus – jis suteikia galimybę laisvai pasireikšti kūrybiškumui. Visgi žinių trūkumas kartais pakiša koją, viskas ima atrodyti kur kas sudėtingiau, rankos nusvyra ir grįžtama prie pačių paprasčiausių spalvinių sprendimų interjere. Kaip nepaklysti begalinėje spalvų gamoje ir susikurti spalvingus bei skoningus namus, sužinosime šiame tekste.

Spalvų pasirinkimo procesą pradėkite nuo pokalbio su savimi. Kokios erdvės jums patinka – šviesios, neutralios ir gaivios patalpos? O galbūt tokios, kurių dėmesio centre yra sodrios spalvos ir raštai? Net jei ir neturite „mylimiausios“ spalvos, kažkuri spalvų gama kartojasi jūsų drabužiuose, mėgstamuose paveiksluose ar kituose daiktuose. Lygiai taip pat egzistuoja ir spalvos, kurių tikrai nemėgstate ir niekada nenorėtumėte sutikti savo namuose. Tikrai nebūtina vaikytis paskutinių mados tendencijų ar vadovautis stereotipais, kartais pakanka prisiminti tai, kas artima jūsų širdžiai.

Remontuojantiems ar įsirengiantiems namus specialistai rekomenduoja išsirinkti vieną patinkantį atspalvį, kuris taps visų namų fonu. Jį bus galima derinti su dar keliais (ne dagiau nei trimis) atspalviais. Jei nusprendėte pernelyg nerizikuoti, rinkitės neutralų foną, pavyzdžiui, baltas sienas, tradicinių, tarkime, ąžuolo rašto grindis, o tuomet leiskite sau eksperimentuoti su daiktų ir baldų spalvomis.

Rinkdamiesi namų koloritą nepamirškite, kad spalvos veikia ne tik jūsų savijautą. Vienos spalvos vizualiai didina erdves, kitos – jas sumažina. Pavyzdžiui, šviesūs ar šalti pilkai melsvos, šviesiai žalios spalvų tonai rekomenduojami mažiems kambariams. Pasteliniai atspalviai ir ryškūs tonai geriau atrodys erdvesnėse patalpose. O ką daryti su lubomis? Jei luboms norima suteikti aukščio pojūtį, verta rinktis šviesesnes spalvas nei sienų. Jei siekiate jas vizualiai pažeminti, tuomet geriau dažyti ne tik tamsesniu atspalviu, bet šia spalva nudažyti ir tam tikrą dalį sienos.

Nepamirškite, kad jūsų spalvų pasirinkimas turėtų būti neatsiejamas ir nuo dienos šviesos, kuri nutvieskia (arba ne) jūsų dažomą erdvę. Pietinės šviesos gaunantis kambarys atrodys gaivesnis ir didesnis, jeigu bus išdažytas gaiviomis mėlynos ar žalios paletės spalvomis. Pietinis kambarys, nudažytas šiltomis spalvomis, atrodys mažesnis. Mažai dienos šviesos gaunantis kambarys, pavyzdžiui, esantis šiaurinėje pusėje, šiltesnis ir mažesnis atrodys nudažytas geltonos ir raudonos paletės spalvomis. Tiesa, spalvos ant nudažytų sienų beveik visuomet atrodo kitaip, nei renkantis jas iš parduotuvėje esančių pavyzdžių.

Jei perskaičius šį tekstą jums vis dar nepasidarė aiškiau, kaip susitvarkyti su spalvų pasirinkimo iššūkiai, dalinamės bene pačiu praktiškiausiu sprendimu. Kviečiame pasinaudoti visame pasaulyje paplitusiu ir net profesionalų naudojamu spalviniu ratu. Jį galima ir netgi patariama turėti su savimi, kai važiuosite į parduotuvę remonto metu. Kaip jis veikia ir kaip jį naudoti teisingai? Šis ratas yra padalintas į segmentus, o visi kartu jie sudaro pilną spalvinį spektrą. Jame – kelios spalvų kategorijos. Pirminės spalvos, tokios kaip raudona, mėlyna ir geltona, žymimos skaičiumi 1. Antrinės – skaičiumi 2 ir tretinės – 3.

Visos jos sudaro išorinį rato apvadą. Spalvos viduriniuose rato žieduose gautos pridėjus baltos arba juodos spalvos, kurios sukuria tos pačios spalvos atspalvius. Vadovaujantis šiuo spalviniu ratu galima gauti tris pagrindinius spalvų derinimo principus, tris pagrindines jų kombinacijas ir išvengti akiai nemalonių mėgėjiškų sprendimų namuose, kurių remontas jums galbūt kainavo ne vieną dešimtį tūkstančių eurų. Juk visi norime tobulo rezultato iš pirmo karto. Ypač, kai kalba pasisuka apie remontą.

 

Temos: Interjeras