Prabangiausi namai Lietuvoje: išskirtinis interjeras ir tik mažai daliai gyventojų įkandama kaina

Pirmadienis, 02 kovo 2020

Nors ekonomistai tikina, kad lietuviai gyvena vis geriau, statistika rodo, Lietuvoje daugiausiai įsigyjama ekonominės klasės būstų, auga ir aukštesnės klasės būstų įperkamumas. Mažiausiai siūloma ir nuperkama prestižinės klasės namų, tokių būstų retai rasime ir NT skelbimuose. Pasižvalgykime, kaip atrodo vieni iš brangiausių ir prabangiausių nuosavų namų Lietuvoje.

Jei prabangiausi butai yra Senamiestyje ir miesto centre, tai prabangiausi namai dažniausiai yra toliau nuo centro. Pastebima, kad prabangių namų pirkėjams didžiule vertybe tampa ramybė gamtos prieglobstyje.

Vilniaus biuro „Capital Team“ NT brokeris Paulius Banevičius sako, kad turtą galima vadinti prabangiu, jeigu jis atitinka tris kriterijus.

„Patraukli, paklausi, prestižinė vieta, prabangus, išskirtinis interjeras ir eksterjeras. Kitu atveju, tai bus tiesiog brangus namas“, – tikina pašnekovas ir priduria, kad prabangus namas Lietuvoje kainuoja nuo 400 000 iki kelių milijonų eurų. Tikslių ir patvirtintų prabangaus turto kainos rėmų nėra.

Paulius Banevičius                                                                                                               Foto: Organizacijos nuotr.
 
NT ekspertas teigia, kad prabangiausiais rajonais Vilniuje laikomi šie: Žvėrynas, Valakampiai, Antakalnis, Turniškės, Didžiųjų Gulbinų gyvenvietė. Brangių gatvių ir prabangių pavienių namų galima rasti Lazdynėliuose (Ungurių, Upėtakių gatvės), Visoriuose (B. Krivicko, M. Indriliūno gatvės), Kalnėnuose.
 
Pasak pašnekovo, dažniausiai oficialiai rinkoje brangių namų pardavinėjama apie 100-150. Tačiau kai kurie jų neatitinka kažkurio iš minėtų prabangių namų kriterijų (vietos, interjero, eksterjero) arba yra elementariai pervertinti. Todėl tikrai prabangių namų pagal visus kriterijus rinkoje cirkuliuoja iki 50 kiekvieną mėnesį, o rasti tikrai gerą pirkinį nėra paprasta.

„Ieškančiam prabangaus namo pirkėjui nėra lengva surasti gerą kainos ir kokybės variantą. Nemažai namų yra parduodami aukščiau realios rinkos kainos, tikintis, kad pirkėjas sumokės pardavėjo kainą. Kita vertus, ir tokių namų kainą nustatyti dažnai nėra paprasta, kadangi prabangūs namai yra unikalūs ir palyginamųjų sandorių nebūna daug“, – aiškina P. Banevičius.

Prabangus namas Šilainiuose                                                                                                            Foto: Organizacijos nuotr.
  
Pirkti ar statyti?
 

Dažnai pirkėjai, kurie dairosi prabangaus namo, svarsto dvi galimybes: pirkimo ir statybų. Abu šie variantai turi ir privalumų, ir trūkumų.

„Statydamas namą pats gali susikurti svajonių namus, tai, ko nori ir kaip nori. Tačiau kartais viršijamas numatytas biudžetas, statybos atima daug laiko (su projektavimu nuo 1,5 iki 3 metų) bei kainuoja daug nervų. Todėl pirkėjai radę jų poreikius atitinkantį objektą perka, o neradę laukia arba statosi“, – pasakoja P. Banevičius.

NT ekspertas teigia, kad parduoti prabangų namą nėra lengva, nes kuo brangesnis namas, tuo mažiau yra pirkėjų, galinčių jį nupirkti. Paprastai tokie pirkėjai renkasi iš 2-4 namų, todėl radę jiems patinkantį variantą, taip lengvai jo nepaleidžia.

„Dažnai derybos užtrunka dėl įvairiausių priežasčių: juridinių niuansų, atsiskaitymo sąlygų ar pirkėjo ir pardavėjo tipažo skirtumų. Pasitaiko, jog abi šalys turi skirtingus argumentus, ne visada yra linkusios nusileisti, ieškoti kompromiso“, – pastebi P. Banevičius.

Prabangus namas Lampėdžiuose                                                                                                           Foto: Organizacijos nuotr.
 

Namo pirkimas – emocija

Anot NT ekspertų, prabangų turtą dažniausiai perka išsilavinę verslininkai, IT srities atstovai, įvairių įmonių vadovai, pasitaiko sportininkų.

Kodėl žmonės atsisveikina su savo prabangiais namais? P. Banevičius tikina, kad dažnai namus parduoda poros, kurių vaikai užaugo, studijuoja kur nors užsienyje ar kitame mieste. Kaip ir vienas iš brokerio klientų, kurio namas Antakalnyje, Nemenčinės plente, jau parduotas. Jo vaikai užaugo, išsikėlė, todėl namas tapo per didelis.

Namas projektuotas pagal individualų projektą. Pats namas įrengtas moderniai, turi didžiulius vitrininius langus, name aukštos lubos, didelis sutvarkytas 15 arų sklypas, su braziliškos medienos terasa.

„Paprastai pigesni prabangūs namai parduodami per 6-12 mėnesių, patys brangiausi pardavinėjami 1-2 metus, o kartais ir ilgiau“, – sako NT brokeris.

P. Banevičius pataria atsakingai pasiruošti ir namo apžiūrai, kad sudarytumėte gerą įspūdį.

„Pasiturinčių žmonių Lietuvoje daugėja, tačiau šiai dienai vis dar nemažai pirkėjų parduodamiems brangiems namams pirkėjus atveda kiti kolegos“, – pastebi brokeris.

Pašnekovas tęsia, kad parduodantiems prabangų turtą, ypač nuo kokių 400 000 iki 800 000 eurų, ekspertas pataria nesislėpti „šešėlyje“, o pardavinėti viešai, pateikti savo namo privalumus.

„Kadangi namo pirkimas yra emocija, dažnai logiškus argumentus užgožia tiesiog emocinis „noriu, patinka". Visada lengviau šią emociją sukurti pasitelkus profesionalius fotografus, interjero dizainerius namo dekoravimui“, – pataria NT brokeris P. Banevičius.

Prabangus namas Šilainiuose                                                                                                                   Foto: Organizacijos nuotr.
 
Prabangių namų rinka – siaura
 

Prabangių namų pasiūlymų Lietuvoje nėra daug. Pasak Kauno biuro „Capital UP“ partnerio, NT brokerio Tomo Aleksandravičiaus, iš tikrųjų prabangių, o ne tik ne tik pervertintų namų mūsų šalyje gali būti iki 100.

„Lietuvoje prabangių namų rinka – gana siaura. Iš tiesų prabangių, o ne pervertintų namų, kurie greičiausiai taip ir neras naujų šeimininkų, negaliu suskaičiuoti net šimto. Kita vertus, nėra daug ir pirkėjų, kurie gali sau leisti būstą, kainuojantį nuo pusės milijono eurų“, – teigia T. Aleksandravičius.

Potencialūs prabangaus būsto pirkėjai dar gali būti skirstomi į dvi kategorijas – tuos, kurie nori savo svajonių namus pasistatyti, ir tuos, kurie nori į svajonių namus kraustytis jau šiandien.

„Sakoma, kad laiko nenusipirksi. Tačiau galintieji sau leisti prabangų namą, būtent tai ir perka – laiką. Prabangūs namai visuomet būna pilnai įrengti, o dažnai parduodami ir su visais baldais. Juk sudėtinga būtų išgauti prabangą iš netinkuotų sienų, ar ne? Prabangūs butai dažniausiai būna senamiestyje ar miesto centre, o prabangūs namai būtinai turės ir gamtos kampelį“, – pasakoja T. Aleksandravičius.

Prabangus namas Vilniuje                                                                                                                   Foto: Organizacijos nuotr.
 
Pirkėjai – vertinantys kokybišką poilsį
 

NT brokeris pastebi, kad dažniausiai prabangius namus perka verslininkai, daugiau atžalų planuojančios pasiturinčios šeimos ir tie, kurie geriausiai moka skaičiuoti savo laiką ir pinigus. Tokie žmonės vertina ir kokybišką poilsį gražiuose namuose.

Kodėl žmonės parduoda tokius prabangius namus? Dažna situacija, kai poros nusprendžia kraustytis į centro šurmulį užaugus vaikams arba kraustosi į dar didesnį ir prabangesnį namą.

Per kiek laiko bus nupirktas prabangus turtas, lemia du veiksniai – vieta ir tinkamai įvertinta kaina.
„Tokiuose Kauno rajonuose, kaip Lampėdžiai, Žaliakalnis ar Vičiūnai pirkėjai tiesiog laukia, kada kas nors pagaliau parduos savo turtą! Tuo tarpu prabangūs namai toliau nuo miesto centro ar Kauno rajone savo pirkėjų gali laukti ir kelerius metus“, – tikina T. Aleksandravičius.

Tomas Aleksandravičius                                                                                                                          Foto: Organizacijos nuotr.
 

Šiuo metu prabangiausias brokerio parduodamas turtas yra namas Lampėdžiuose, kurio kaina 465 tūkst. eurų.

Pirkėjų lūkesčiai – stilius

NT ekspertai pabrėžia, kad su prabangaus turto pardavėjais ir pirkėjais dirbti reikia paskirti daug laiko ir atsakingai įvertinti jų poreikius. Tokie žmonės labai gerai žino, ko nori ir kokią sumą skiria turtui įsigyti, todėl jų lūkesčiai turi būti pateisinti 120 proc.

„Dar kartą paminėsiu, kokia svarbi yra vieta, vieta, vieta ir dar kartą vieta. Patogi lokacija, gera ir saugi kaimynystė, ir gamta už lango. Nekilnojamasis turtas – tai ne tik namai, bet ir investicija. Todėl renkantis prabangų namą labai svarbu investuoti ne į blizgančias žvakides, o į laikui nepavaldžius architektūros bei stiliaus sprendimus“, – tikina T. Aleksandravičius.

Prabangus namas lyg meno kūrinys

NT ekspertai skaičiuoja, kad Lietuvoje prabangūs namai tesudaro vos apie 2-3 proc. visos namų rinkos. Kauno miesto biuro „Capital Kaunas" NT brokeris Česlovas Savickas teigia, kad tokia situacija nestebina, nes žmonių, galinčių sau leisti įsigyti prabangų namą, santykinai nėra daug.
Pašnekovas sako, kad iki euro įvedimo prabangų namą neoficialiai traktuodavo nuo 800 000 - milijono litų vertės ir daugiau. Tačiau po euro įvedimo ir NT rinkos atsigavimo prabangiais namais Lietuvoje laikomi tie, kurių kaina prasideda nuo 300 000 - 400 000 eurų Klaipėdoje ir Kaune bei maždaug nuo 500 000 eurų Vilniuje.

„Šiame segmente kiekvienas namas yra unikalus ir individualus, drįsčiau teigti, meno kūrinys. Prabangą dažnai sukuria vietos išskirtinumo, namo architektūros bei dizaino sprendimų visuma. Kadangi kiekvienas prabangus namas yra unikalus kūrinys, dažnai ir pirkėją rasti tokiam namui nėra labai lengva užduotis“, – pastebi NT brokeris Č. Savickas.

Prabangus namas Lampėdžiuose                                                                                                          Foto: Organizacijos nuotr. 
 

Pašnekovas tęsia, kad klientas, planuojantis ir galintis tokiam pirkiniui išleisti pusę milijono eurų ar daugiau, dažnai turi aiškią viziją, kaip turi atrodyti jo svajonių namai, ir pataikyti į tą viziją ne visuomet yra paprasta. Kartais tokių namų paieškos ir pardavimai užtrunka ir iki 2-3 metų.
Dažniausiai tokių namų pirkėjai būna arba asmenys, neturintys laiko ir noro įsirenginėti namus, o norintys įsikelti ir gyventi, arba tie, kuriems reikia specifinės vietos (centrinės miestų dalies, šalia parkų, šalia šlaitų ar vandens telkinių).

Baldai iš geriausių pasaulio gamintojų kolekcijų

NT brokeris Č. Savickas pasakoja, kad plytelės, baltoji santechnika, keramika tokiuose namuose būna iš geriausių pasaulio gamintojų kolekcijų. Apstatyti baldais prabangų namą kartais gali prireikti pakloti ir 100 000 eurų.

Česlovas Savickas                                                                                                                                 Foto: Organizacijos nuotr.
 
Pavyzdžiui, parduodamas prabangus namas Kaune, Šilainiuose, yra įrengtas modernios klasikos stiliumi. Šis namas jau nebegyvenamas, nes žmonės persikėlė į kitą šalį.

Šis namas skirtas tiems, kuriems reikia ypatingos erdvės ir prabangos. Namo plotas – virš 400 kvadratinių metrų ploto, lubų aukštis svetainėje beveik 6 metrai, o ir pati svetainė su holu sudaro kone 100 kvadratinių metrų plotą.

Brokeris pastebi, kad prabangus turtas nėra kasdienio vartojimo prekė ir dažnai prieinama ne kiekvienam, todėl jo pardavimo procesas yra žymiai ilgesnis ir reikalaujantis daugiau žinių ir įgūdžių nei senos statybos buto pardavimas miegamajame rajone.

 
 
 

Temos: Interjeras